Binnenlandse!] iVieu\\&. Buitenlandsch Nieuws. afhankelijk en, als het gemaal weer daalt op f 60000 en het gedistilleerd op 50000, zooals de opbrengst was in 1857 dan heeft men 'sjaars 50000 minder inkomsten. Uoe zal men dan het totaalcijfer der uitgaven van 415000 dekken Er is nog meerdat tot behoedzaamheid noopt. Zoo als de begrooting thans is ingerigt en ontworpenbestaat er geen kans op zulke aanzienlijke batige sloten als waarmede de laatste rekeningen hebben gesloteuomdat de raming niet zoo juist was. 't Is derhalve raadzaam tot beginsel aante- nemen, een splitsing tusschen gewoon en buitengewoon tij delijke en vaste, inkomsten en uitgaven, zoodat altijd de gewone inkomstenwaaronder wij het batig slot van een dienstjaar niet begrijpen de gewone en buitengewone uit gaven dekken. Ook dat beginsel is reeds eenigermate ge huldigd bij de begrooting, die voor ons ligt in de afzonderlijke vermelding van het nieuwe schoolgebouw en van het plan tot verfraaijing der werken aan de Wittepoort, waarvan de kosten worden bestreden uit het batig slot en uit de opbrengst der afbraak van de Wittepoort. Maar de bloeijende toestand, zal zij blijven, ook als een waarheid wordt, wat in 's Konings openings-rede tot de Staten-Generaal op nieuw is voorgespiegeld: de geheele af schaffing der plaatselijke accijnsen? Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postk. te Schiedam den heer van Ruijven thans commies der poste rijen van de 1ste kl.; tot direct, van het postk. te Almelo W. F. K. Gouwethans commies der poster. 1ste kl.; tot commies der poster. 1ste kl. J. Albarda en H. van IJssel Groothuis, thans van de 2de kl.; 2de kl., P. F.jPenning en H. A. Thoonsenthans van de 3de kl.; 3dt kl., M. G. Engelhart en J. F. W. van Veeren thans surnumerair. In de zitting der Eerste Kamer van heden Dingsdag heeft de heer Mr. J. A. Philipse het voorzitterschap aanvaard met een rede. De heer Michiels van Kessenich stelt voor die rede te doen drukkenmaar trekt dat voorstel in op de aanmerkingen van de HH. Schimmelpenninck van der Oye en Cremers, dat zij in de Staatscourant verschijnt. De geloofs brieven van het nieuw verkozen lid Mr. H. J. Smit onderzocht en goedgekeurd zijnde, wordt ZEd. toegelaten. De troonrede zal met een adres worden beantwoord. De afdeelingen zul len daartoe een commissie benoemen. In de zitting der Tweede Kamer onder het voorzitter schap van Mr. F. J. Jespers zijn de geloofsbrieven der nieuw- verkozen leden onderzocht en goedgekeurdzoodat tot de toe lating wordt besloten. Aan de orde is het opmaken van een drietal kandidaten voor het voorzitterschap. Er zijn 67 leden tegenwoordig. Er worden daartoe benoemd 1°. Mr. G. C. J. van Reenen met 35 stem men; 2°. Mr. W. H. Dullert met 37 stemmen; beiden bij de eerste stemming; 3°. J. J. van Muiken met 34 stemmen bij een vierde stemming. Uit een door het Departement van Financiën openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de 8 eerste maanden van 1864, blijkt, dat die middelen hebben bedragen ƒ41,709,257,05, tegen 39,751,694,24in hetzelfde tijdvak van 1863. Naar men verzekertis de boerin die Maandag morgen door een moordaanslag overvallen is, nog niet overleden, maar zij verkeert in hoogst zorgelijken toestand. Tevens verneemt men dat heden Dingsdag voor den Hoogen Raad der Nederlanden (Kamer van Strafzaken) is behandeldhet beroep van den ver- moedelijken dader van dien aanslag, daar hij door het provin ciaal Gerechtshof in Zuid-Holland onlangs, wegens medepligtig- heid aan diefstaltot een jaar cellulaire gevangenisstraf is veroordeeld, welk beroep is verworpen. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zullen Woensdag avond onderscheidene tooneelstukken worden opgevoerd, als: de vaudevilles le piano de Berthe en les deux Anges gardiens en de comédie les Saltimbanquesaf gewisseld door de dansen la Cracovienne en le Carneval de Venise, Naar men verneemt, heeft de heer L. Rijsterborgh te 's Boschaan den pastoor van St. Pieter een som van f 1000 geschonken, waarvan f 500 voor de Catholieke pa. rochieschool en 500 voor de Catholieke armen; verder heeft hij 800 aan de Protestantsche en ƒ400 aan de Israëliti sche armen vermaakt, terwijl hij zijn werken over den wa. terstaat gelegateerd heeft aan het instituut voor ingenieurs te Delft. Den 17den dezer vervoegde zich een rijk gekleeds dame bij een familie te Gouda en gaf daar te kennendat zij was gehuwd met den jongsten zoon vroeger in Amerika, thans in Oost-Indië verblijf houdende alwaar hij door dit huwelijk zeer rijk was gewoiden; dat zij met den landmail herwaarts was gekomen ten einde met de familie kennis ts maken, voor wie zij vele cadeaux had medegebragt, zpde echter van dit huwelijk niets aan de familie bekend, die nog kort geleden een brief van den zoon uit Amerika had gehad. De commissaris van politie van het een en ander in gelicht zijndeheeft die dame over deze ongelooflijke ge» schiedenis gehoord, hetgeen ten gevolge had, dat zij naar het politiebureau werd overgebiagt, alwaar bleek, dat zy geheel van geld ontbloot wasdat zij vroeger reeds had gezeten voor diefstal en dat zij veel overeenkwam met een signalement van een dame, die in de maand Januarij jl. te 's Hertogenbosch en Tilburg een familie onder dergelijk voorgeven voor geld en kleederen had opgeligt, terwijl zij nog op meer andere plaatsen binnen dit rijk dezelfde prak- tijken moet hebben gepleegd, om zich geld, goed en onder houd te verschaffen. Naar men verneemt, heeft te Vreeswijk in de vorige week een brutale diefstal plaats gehad in de R. G. kerk aldaar. Men verdenkt een paar polderwerkers de daders te zijn. Zilveren krooneurozekranzen gouden garnituren vaa de misgewaden, offerbus, wierookvat, zilveren crucifix en ciborie zijn door hen ontvreemd, terwijl zij zich buitendien aan allerlei baldadigheden hebben schuldig gemaakt. Vrijdag, a. s. 's middags ten 12 uur zal Dr. J. G. C, Evers het hoogleeraarsambt in de geneeskunde aan de Leid» sche Hoogeschool aanvaardenmet een plegtige redevoering in het groot auditorium van het academiegebouw. Een stoute opligterij is op Batavia ontdekt. Een in boorling bood ten kantore van de heeren M. M. en Comp. een acceptatie aan van 10,000, geteekend door Kouw Tjeng en Comp. en geëndosseerd door de firma's J. Speet en Tiedeman en van Kerchem. Een der klerken ontdekte dat de laatstgenoemde handteekening valsch was en spoedig daarna kwam men tot de overtuiging, dat het een opligterij was van de ergste soort. De inboorling werd gearresteerd; hij bekende dat een Chinees hem had opgedragen om de acceptatie te disconteren die buiten stond te wachten op den uitslag zijner zending. Deze vriend werd ook spoedig in beslag genomenniettegenstaande hij herhaaldelijk zijn onschuld te kennen gaf. Sedert heeft men ontdektdat de zelfde Chinees er in geslaagd is om nagemaakte acceptatiën te disconteren tot een bedrag van 40,000 en dat 1 of 2 huizen het verlies zullen te dragen hebben. De delinquent is een jong mensch van goede familie, die echter in den tijd van 1 jaar een groot fortuin heeft verkwist. In deze oplig- terijen werd hij geholpen door een zijner landgenooten die mede is gearresteerd, en die bekend heeft, op aanraden van den eerstgenoemdende handteekeningen te hebben ge maakt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 5 5°, des avonds te 8 uur 50°, te 11) uur 49°. Dingsdag morgen te 5 uur 49°, te 8 uur 54°, 's middags te 12 uur 60°, 's namiddags te 4 uur 59°. Men meldt, dat te Bern een belangrijke financiële* instelling wordt opgerigl, nl. een bank van algemeen Euro- peesch crediet, welke tot stichters aanzienlijke personen uit de financiële wereld heeftofschoon zijdie met de zaak belast worden gekozen zijn uit de Zwitsersche bankiers. Deze bank zal het privilegie hebbenom billetten uittege- ven; het maatschappelijk kapitaal is op 220 millioen vastgesteld. Eenige Antwerpsche zwemmers hadden gewed dat zij de Schelde zouden overzwemmen, heen op den rug, terug

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2