N°. 1407. Dingsdag 20 September. '864, v» Binneniandscii iNieuws. FJIISI1II BAGBLA M4". jflk ~/aV vX££ Deae Courant verschijnt eiken dag, be- alve Zon- en Feestdagen, ,en kost voor eiden ƒ1.96, en franco per post 2.80 in de drie maandeu. Afzonderlijke Nom- ers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 36 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 ra.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 ,m. naar Haariem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2\ u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 ra. 'snamiddags. Oost-Iadisohe Laadpost. Over Southampton, I en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 uur 's m. tot 10 u. 30 in. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijiieu. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commisste van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van I Ii uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12l uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 8 I uur eu van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot president der Eerste Kamer [voor het zittingjaar 1864—65 den heer Mr. J. A. Philipse. Men verneemtdat ook even als ten vorigen jare in het laatst van dit jaar de vereischte examina zullen plaats hebben van onder officieren der verschillende legercorpsen, dingende naar den rang van 2den luitenant. In de volgende maand zullen bij de onderscheidene legercorpsen de verschillende diensten, vastgesteld volgens het winter-tableauweder een aanvang nemen. Vrijdag 11. is de jaarlijksche algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van fraaije kunsten en weten schappen te Amsterdam door den algemeenen voorzitter A. Beeloo geopend met een rede over de vraagwelk moet het lot zijn der letteren bij de toenemende heerschappijom niet te zeggen aanbidding, der stof? Geen prijsvragen zijn be kroond; voor het volgende jaar is tot prijsvraag gekozen, als proeve van poëzyeen oorspronkelijk blijspel. De volgende algemeene vergadering zal te Rotterdam worden gehouden. In de Woensdag avond te Amsterdam gehouden ver gadering der deelhebbers van de Rijn- en Yssel-stoomboot- maatschappij is besloten deze maatschappij te ontbinden met nadere bepaling van den tijd der opheffing van de vaart. Aan den Gemeenteraad te Rotterdam is door Burge meester en Wethouders ingediend de begrooting voor 1865. De bevolking draagt 1L2728 zielen. De begrooting bedraagt in ontvangt 1,940,611,04 en in uitgaaf /"1,939,202,01s en sluit dus met een geraamd batig slot van 1,409,02s. Men verneemt, dat van de 80 geëxamineerden voor de polytechnische school te Delft niet minder dan 69 zijn afgewezen. Vrijdag was voornamelijk gewijd aan de volksverma- kelijkheden die de Groningers zoo bijzonder kenschetsten. Ten 9 uur reeds had er op de Groote Markt te Gronin gen een keuring plaats van schoone paardeningespannen voor de chais, waarvoor gesteld was tot prijs een zilveren olie- en azijnstelen tot premie een schildpadden lepeldoosje met 12 zilveren lepeltjes, benevens thee- en suikerscheppertje. 2 7 der schoonste paarden uit deze en naburige provinciën namen aan deze mededinging deeltotdat de keuze viel op en de prijs als schoonste paard toegekend werd aan de zwarte merrie, oud 4 jaar, toebehoorende aan den heer D, Jensema, te Stedumterwijl de premie werd toegewezen aan de zwarte merrieoud 9 jaartoebehoorende aan den heer G. van der Tuuk, te Hoogebeintum. Tegen den middag begaf zich een zeer groote menigte fieschouwers naar de harddraverij, die buiten de Ebbinge- poort werd gehouden. De prijs bestond in twee zilveren pre- seuteer-trommels met dito blad en een zilveren koffijvaas met dito komfoor en spirituslampde 1ste premie een zilve ren soesmand en de 2de premie een gouden ankerhorologie. Een 25tal paarden was voor dezen aangegeven waaronder bekende harddravers uit Groningen, Friesland en Holland, die om strijd dongen naar de uitgeloofde prijzen. Lang duurde de wedstrijd, totdat de prijs, na hevigen kamp, gewonnen werd door de zwarte merrie de Lietseeigenaar de heer T. M. Boersma, te Nieuwer-Amstelpikeur P. H. From- berg, terwijl de 1ste premie behaald werd door de bruinbles merrie Zephyr, eigenaar de heer Mr. J. Minnema de With, te Leeuwarden, pikeur J. Zijlstra, en de 2de premie door de zwarte bles Ruin van den heer W. Heringa Cats, te Leeuwarden, pikeur P. de Boer. Jhr. Mr. M. Backer, pre sident van de provinciale commissie van landbouwreikte den overwinnaars de prijzen uit met een gepaste toespraak. Ten 7 uur gaven de reünisten in een gedeelte van het Sterrenbosch aan de leden en geïntroduceerden der sociëteit de Harmonie, het studentencorps en verdere genoodigden met hunne dames een vauxhall; des avonds' ten 11 uur werd een prachtig en kostbaar vuurwerk afgestoken op de Groote Markt. Men verneemt, dat onderscheidene personen zich on langs te 's Hage vereenigd hebben tot een genootschapdat zich ten doel stelt, om door gepaste middelen, even als in andere Rijken en Statenhet kwellen en mishandelen van dieren zooveel mogelijk tegen te gaanwaartoe dan ook reeds een bestuur, bestaande uit acht leden, zou benoemd zijn. Het is te wenschendat het de ontwerpers van dit plan aan aanmoediging noch ondersteuning in hun lofwaardig oog merk zal ontbreken en ook dat elders in ons Rijk het ge stelde voorbeeld navolging moge ondervinden. Donderdag 11. zou op de nieuwe in aanbouw zijnde R. C. kerk te Franeker de spits geplaatst worden in tegen woordigheid van vele belangstellenden en de geestelijken die

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1