1406. Maandag 19 September. A°. 1864. Per Telegraaf. STATEN-GENERAAL. ds vie Vereenigde Zitting der beide Kamers, van Maandag 19 September 1864. LEIIISCII HtliKI.ll) Doie Courant vsraolffint eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost vooi Leiden ƒ1.96, eo franco per post 2.81' in de drie maanden. Afzonderlijke Nora iners Vijf Cents. Prijs dor Advertentien 1-6 regels 0.75. federe regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Opening der gewone vergadering van 1864-1865. De Heer Mr. J. A. Philipse, die den voorzitterstoel be kleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de Vergaderingen van de Tweede Ka mer, vereenigd hebben, tegen half één ure de Vergadering, en laat een Koninklijk besluit, houdende zijne benoeming tot Voorzitter der Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingjaar der Staten-Generaaldoor den Griffier dier Kamer voorlezen. De Voorzitter, aan wien dientengevolge overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur der Vergadering is opgedragen, benoemt eeue Commissie van achttien leden zamengesteld uit leden van de beide Ka mers die Z. M. den Koning bij Hoogst Deszelfs aankomst in het gebouw der Staten-Generaal ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De Ministershoofden van Ministerieele Departementen de Kanselier der Orde en de leden van den Raad van State vervoegen zich ten één ure in de Vergaderzaal. Z. M. de Koningdie zich met Z. K. H. den Prins van Oranje, op de in het programma voor de opening der Zitting omschreven wijze, naar het gebouw der Staten-Generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdverloop aldaar aan gekomen ter Vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de Koning plaatst zich op den Troon en houdt terwijl Z. K. H. den Prins van Oranje ter regter zijde is gezeten de navolgende openingsrede MIJNE HEEREN! Met dankbaarheid jegens de Voorzienigheid kan ik bij de opening dezer zitting den toestand des vaderlands in het al gemeen gunstig noemen. De betrekkingen met de andere Mogendheden bleven op deo meest gewenschten voet. De Zee- en Landmagt, zoo in bet vaderland als in de Overzeesche bezittingen, geven voortdurend redenen van te vredenheid. Hoewel de toestand van Oost-Indië in vele opzigten be vredigend isheeft echter tot Mijn groot leedwezen een he vige ziekte Java geteisterd. Het ophouden daarvan spoedig te vernemen is mijn levendige wensch. De gevolgen van de vrijverklaring der slaven in onze West-Indische Koloniën zijn met het cog op hetgeen elders na gelijken maatregel plaats had, aanvankelijk niet ongunstig. Aan Uwe overwegingen zullen de reglementen op het be leid der regering in de Koloniën Suriname en Curasao we der worden onderworpen. Tot vaststelling der tarieven van in-, uit- en dïiorvoer in Nederlandsch Indië en tot regeling van onderscheiden on derwerpen welke met landbouw- en Dijverheid-ondernemingeu daar te lande in verband staan, zal Ik Uwe medewerking inroepeu. Op het gebied der openbare werken wordt voortdurend groote ontwikkeling waargenomenin verband daarmede breiden zich de diensten nit, die het corps van den Water staat te bewijzen heeft en met ijver volbrengt; een hervor ming van dezen gewigtigeu tak van bestuur is overeenkomstig de tegenwoordige eischen voorbereid. De aanleg der staatsspoorwegen wordt regelmatig voort gezet. Het verkeer op die gedeeltenwelke voor de dienst zijn geopendovertreft de verwachting. Ten behoeve van de aansluiting onzer spoorwegen aan buitenlandsche lijnen zijn met naburige staten overeenkomsten tot stand gebragt. Aan de uitbreiding van het Nederlaudsche spoorwegnet, ook nu weder door concessiën voor nieuwe verbindingen bevor derd, moet verdubbelde zorg voor waterwegen en havens beantwoorden. Met voldoening zie Ik, dat de uitvoering der wet van middelbaar onderwijs allerwege levendige deelneming en me dewerking ontmoet. De oogst heeftover het algemeenhoewel niet rijk betere uitkomsten geleverd dan men vermöed had. Die van de zee-, rivier- en kustvisscheryeu waren voordeelighoe wel zware stormen smartelijke offers hebben geëischt. Onze Nijverheid blijft krachtig vooruitgaan. Ofschoon de oorlogstoestandwaarin enkele landen ver keerden, uit den aard der zaak, ongunstig op den Handel moest terugwerkenis het echter een verblijdend verschijn sel dat de aanbouw van zeeschepen toeneemt. De ontwerpen van wet tot regeling van het geneeskun dig Staatstoezigtvan de schutterijen en van de inkwartie ringen zullen U op nieuw worden voorgelegd. Ook de ontwerpen ter vervanging van het bestaande Wetboek van Strafvordering zullen U weder worden aan geboden. De toestand onzer geldmiddelen laat toedat in de behoeften van de dienst voorzien en met schulddelging voortgegaan kan worden. De ontwerpen van Wet, welke in verband staan met eene geheele afschaffing der plaatselijke accijnsen en andeie van fioanciëlen aard kunnen door U worden tegemoet gezien. De regeling van 's Rijks algemeene comptabiliteit zal mede in deze zitting bij U ia overweging worden gebragt. Moge, Mijne Heerende volvoering der gewigtige taak, tot welke dit Zittingjaar ons roept, onder den Goddelyken zegen, ten meesten nutte des Vaderlands strekken! Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Z. M. de Koning verlaatna het uitspreken dezer Troon rede, met Z. K. H. den Prins van Orauje, begeleid door de Commissie de Vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het Koninklijk paleis terug te begeven. De Voorzitter sluit, nadat de leden der Commissie van in- en uitgeleide in de Vergaderzaal zijn teruggekeerd, de vereenigde Zitting. Even als in vorige jaren was er eene ontelbare menigte zoo van hier als van elders zamengevloeid bijeen om in de Vergadering of daarbuiten getuige van de plegtigheid te zijn. Ter Boekdrukkerij van A. W. SYTHOFFte Leiden,

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1