i\°. 1405. Zaturdag 17 September. A0. öinneiilandsch Nieuws. DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cis. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 8 u. 46 m.; 6 u. 6 ra. 9 u. 5 m. naar Haariera en Amsterdam te 8 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2} u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat's morgens te 7 u. 45 ra. en te II u., 's namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 'snamiddags. Oost-Iadisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rjjks-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 —4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 unr. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, üiugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrond.-recht bank te Groningen Mr. G. J. M. van Voorthuysenthans rechterplaatsverv. in de arrond.-rechtbank te Amersfoort. In de zitting van den Hoogen Raad (Burgerlijke Ka mer) van Donderdag heeft de heer Mr. J. O. H. Ramaer den eed als advocaat bij dat collegie afgelegd. Daarna is behandeld de vordering van vrouwe J. T. baronnesse van Dedem, wed. van D. Pruimers, eischeresse, proc. van der Jagt, tegen den Staat der Nederlanden, gedaagd, procureur Fran<;ois. De quaestiedie zich in deze voordoetisof de Staat gerechtigd is tot weigering van uitbetaling aan de eische resse van de verschenen renten van het ter harer name als moeder en wettige voogdesse over hare dochter ingeschreven kapitaal op het Grootboek. Voor de eischeresse trad op den heer Mr. W. Wintgens, die de daadzaken in herinnering bragt, waaruit bleek, dat de eischeresse wel bij vonnis van Zwolle van 9 Oct. 1863 ontzet is uit de voogdij over haar minderjarig kind maar dat zij daartegen is gekomen eerst in hooger beroep voor het hof in Overijssel en daarna in cassatie bij den Hoogen Raad. Zooals men weet heeft de Hooge Raad onlangs haar beroep ongegrond verklaarden nu beweert de eischeres, dat van dat oogenblik af aan het oorspronkelijke vonnis pas in kracht van gewijsde is ge gaan. Tegen uitbetaling der renten van 1 Januarij jl. zyn geene bezwaren van wege den Staat ingebragt, en nu be toogde pleiter, dat de Minister van Financiën en zijn raads lieden ten onrechte in Julij een anderen weg hadden bewan deld, door toen de renten niet uittebetalen. De omstandig heden, die in Januarij tot betaling noopten, bestonden evenzeer in Julij. De administratie had dus inconsequent en in strijd met zich zelve gehandeld. Daartegen werd van wege den •Staat door Mr. A. de Pinto ingebragt, dat de Staat zich geheel aan het oordeel van den Hoogen Raad onderwierp. Het is den Staat geheel onverschillig of hij uitbetaalt aan de afgezette voogdes of aan den wettig benoemden voogd. De Staat heeft daarbij geen belang, mits er slechts betaald worde aan hem die wettig recht heeft. Twee personen twisten over dat rentebedrag. Het ligt dus in den aard der zaak dat het Grootboek huiverig is uittebetalen. De Staat weigert niet, maar wacht alleen af wat de rechter beslissen zal. Hij toont aan, dat de omstandigheden van January en Julij niet dezelfde waren. In Julij werd de Staat door twee sommatiën overvallenvan mevrouw Pruimers om te betalen en van den heer Pruimers om niet te betalen. Toen was het voor zichtig om de beslissing des rechters aftewachten. Het Groot boek mogt niet eigendunkelijk betalen. Wie nu recht heeft is den Staat onverschillig, maar dat moet door den rechter worden uitgemaakt. De uittebetalen renten vloeijen voort uit een kapitaal, staande op naam van de baronnesse, als voog desse over haar minderjarig kind. Toen er uitbetaald moest wordenbestond zij als zoodanig niet meer. De Staat heeft er niets op tegen, dat de eischeres die f 900 rente nog empocheert, maar pleiter vraagt hoe het nu zal gaan, nu de eischeres toch is ontzet en hoe men van haar ooit een wettige kwitantie kan bekomen? Het ware dus beter geweest, dat zij van hare vordering had gedesisteerd. De heer Wint gens heeft nog geantwoord en gemeend, dat de Staat zich niet eenvoudig tot een referte tot den rechter bepaalde, maar alles heeft gezegd, wat hij in het midden zou hebben kun nen brengen als de Staat in lite was. Overigens spreekt het wel van zelve, dat de moeder het rentebedrag zal bren gen in de rekening, die zij verpligt is aan den nieuw be noemden voogd te geven. De heer Mr. de Pinto heeft een voudig gepersisteerd. Den 23sten dezer zal door den procu reur-generaal in deze conclusie worden genomen. De 1ste luit. T. Cieremans van het 5 de reg. inf. en de 1ste luit. P. A. H. G. Thesing, van het reg. veld-art., die sedert 1 Mei 11. bij het corps pontonniers te Zutphen zijn gedetacheerdzullen met uit. dezer weder hunne corp sen rejoigneren. Een commissie van vijf Engelsche artillerie-officieren zal de omstreken der vesting 's Hertogenbosch komen bezig- tigenen zal daarna de vesting Breda en de Koninklijke militaire academie in oogenschouw gaan nemen. Woensdag morgen hebben de Seoatus amplissimus en de studenten der hoogeschool te Groningenin plegtigen optogtde reünisten afgehaaldom dezen naar de Martini kerk te geleiden waar de rector-magnificus Jonckbloet de feestrede ten 11 uur zou houden. In welsprekende taal gaf de rector een schets van de geschiedenis der hoogeschool herinnerde aari den bloei in de eerste 75 jaren, toen bijna evenveel vreemdelingen ais Nederlanders haar bezochten

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1