iV°. 1404. Vrijdag 16 September. A°. 1864. Bimieiilaiidscii Nieuws. ÏIDSC ilU Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, an franco per post 2.80 in .de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cis. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2{. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u., 's namiddags te 8 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 ra. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, I en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's iu. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van I Ii uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aoeijnsen dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, W.censdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot president der arrond.-recht- bank te Eindhoven den officier van Justitie Mr. J. P. van Blarkom. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zakeu heeft bij missive van den 4den dezer aan de collegiën der Gede puteerde Staten kenbaar gemaakt, dat ten gevolge der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs, de teekenscholen opgerigt krachtens Koninklijk besluit van 13 April 1817, N°. 22 geheel onder de toepassing van de bepalingen dier wet moeten vallen, althans voor zooveel het onderwijs, dat aldaar wordt gegevenzich niet uitsluitend bepaalt tot de schoone kunstenmaar zich ook uitstrekt tot het practisch gedeelte, zooals het voor den ambachtsman nuttig werd geacht. Men verzekert dat de wetsontwerpen regelende het geneeskundig staatstoezigt en houdende vaststelling van de reglementen op het beleid onzer West-Indische Koloniën het eerst bij de Staten-Generaal tot afdoening zullen worden gebragt. Men leest in het Venloosch Weekblad het volgende; Naar men ons uit 's Hage met zekerheid meldt, zal de Mi nister van Financiën bij de opening van het nieuwe zitting jaar de wetsontwerpen op de grondbelasting en de bieren met ter tafel brengenzoodat men met grond mag vermoe dendat voor goed van beide voorstellen is afgezien. Naar wij vernemenheeft het Hare Majesteitonze geëerbiedigde Koningin behaagd de opdragt aantenemen van een bundel oorspronkelijke novellen van den novellist J. A. Engel, eerstdaags uittegeven door den boekhaudelaar P. Noord- hoff, te Groningen. Het piov. gerechtsh. in Z.-Holland heeft een belangrijke beslissing genomen. Het betrof een verzet, gedaan tegen een dwangbevel, door het Hoogheemr. van Rijnland uitgevaardigd wegens aanslag van landerijenonder Nieuwkoop gelegen voor Rijnlands bundergeld. De aangeslagene kwam daartegen in ver zet bij de rechtbank te Leiden, op grond dat zekere, in 1394 tusschen het vrije ambacht van Nieuwkoop en het Hoogheem raadschap van Rijnland gesloten dading aan die van Nieuw koop recht heeft gegeven op vrije uitwatering en het opleggen aan de landen van Nieuwkoop van andere aan de in de dading aangewezen lasten dus ook den aanslag in Rijnl. bnnderg. ver bood. De rechtb. verwierp echter dit verzetop grond datna de in 1857 uitgesproken inlijving van den polder Nieuwk. in vermeld Hoogheemraadschap, bedoelde dading geen gevolg meer koride hebben en daaruit bepaaldelijk geen bewijs konde worden ontleend dat nu de ingelijfde gronden niet schuldplig- tig zouden zijn voor Rijnlands bundergeld. De aangeslagene kwam van dit vonnis in appèl bij het hof in Z.-Holland, waar de zaak werd bepleit door Mr. A. M. van Stipriaan Luiscius voor den aangeslagene en door Mr. G. M. v. d. Linden voor Rijnland. Het hof heeft op Woensdag het vonnis des eersten rechters vernietigd en den door Rijnland gedanen aanslag voor Rijnlands bundergeld ongegrond verklaard, omdat, naar 'shofs oordeel, aan voormelde dading, ook na de inlijving voortdu rende kracht moest worden toegekend en daaruit moest wor den afgeleid de onbevoegdheid van Rijnland om die van Nieuw koop met aanslag van Rijnlands bundergeld te betalen. De miliciens der ligting 1861, die aan de oefeningen van de legerplaats Milligen hebben deelgenomen, zijn thans weder in het genot van onbepaald verlof gesteld. Dingsdag namiddag is het feest van het 250-jarig be staan der Groningsche academie met klokgelui van den toren der Martinikerk ingeluid. Prof. Hofstede de Groot wijdde een godsdienstig woord aan die gedenkwaardigheid door in de Martinikerk een redevoering te houdenten grondslag hebbende de woorden van Paulus, Phil. IV: 8 //al wat waarachtigal wat eerlijk enz." Na een ernstige inleiding betreffende het aloude wapen der academiewaarop te lezen staat//het woord des Heeren is een lamp voor onzen voet" als de hoofdbedoeling waarmede zijeven als elk harer zus ters in Nederland, is gesticht, sprak de feestredenaar over het Christendom, de kweeker der humaniteit, haar bevor derende, gelijk zij reeds in de wereld is, haar veredelende tot hetgeen zij nog niet is, in huisselijk leven, in aardsch bedryf, in maatschappelijk zamenwerken en in kunst, we tenschap en deugd. De redenaar sloot o. a. met deze woorden t //Toen men in 1614 deze hoogeschool oprigtteruimde men aan de godgeleerdheid de eerste plaats in. Die vraag ik voor haar niet meeralleen een plaats naast de overige wetenschappen. Want zij mag niet worden beoefend van deze afgescheidenzij heeft ze noodig. Maar deze kunnenzul len zij bloeijen ook haar niet missen. Een ongeluk ware het voor allenzoo er scheiding tot stand kwameDan verbas-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1