Birmenlamisch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. over dat van het Westland kan stellen? Een onnoozel ant- j woord voor die van den Prins geen kwaad wetenwordt daaropgegeven in de volgende vraag: //Is dan in deze aan vrage om concessie de uitsluiting gelegen dat de lijn Lei- den-Woerden niet zal mogen worden aangelegd, dat die lijn nimmer op eenig subsidie van wege Rijk of provincie zal kunnen aanspraak maken?" Wel gewisnu door Gedeputeerde Staten de haven van Scheveningen is verbonden aan een spoorweglijn op Gouda 't geen immers verondersteld en aangenomen wordt in de vraag zelf? Wel gewis; die eerste voorwaarde dringt er toe om een lijn op Gouda te banen, die een lijn over Leiden naar Woerden afsnijdt. Z. M. heeft de ridderorde van den Gouden Leeuw van het huis Nassau geschonken aan Prin3 Alexander Gort- schakoff, werkelijk geheimraad en vice-kanselier van het Rus sische Rijk, en den heer G. Lammers Jzn., met ingang van den lsteu October dezes jaars, benoemd tot opziener over de kustverlichting op Texel. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Heerenveen c. a., de heer T. Go- lidanus thans te Heusdenalsmede aan den heer C. van Goudriaan op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uitzijn betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijn sen te Strijenbehoudens aanspraak op pensioen. Het heeft Z. Keiz. H. den Grootvorst Troonopvolger van Rusland onlangs de gemeente Zaandam met een bezoek vereerd hebbende, behaagd aan den burgemeester, ten be hoeve van de armen aldaar, te doen toekomen de aanzienlijke gift van 500 gulden. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Woensdag avond worden opgevoerd de comédie Jeanne qui pleure et Jeanne qui rit, gevolgd door de opéra comique le Pré aux clercs. Ds. J. H. Gunning Jr. te 's Hage zal, te beginnen Maandag 19 September, gedurende den aanstaanden winter voorlezingen houden in betrekking tot de hoofdstellingen der moderne theologie. Maandag is de persoon van Westermandie Zondag met een beitel een verwonding heeft toegebragt aan den heer van der Mandelewethouder te Delft, van daar naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Graven- hage overgebragt. Zondag 11. is het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam door ruim 9000 personen bezocht geworden. Men verneemtdat te Breda het plan bestaat om een brug ten dienste der Staatsspoorwegen Moerdijk-Dordrecht aan de zijde der Lage Zwaluwe over den verdronken Zuid- Hollandschen Waard te leggen, omdat de grond aan deze en de overzijde van den Moerdijk bij het boren te veel wel len opwerpt. Zondag namiddag is kort voor de aankomst der Zie- rikzeesche stoomboot te Rotterdam een koloniaaldie sints 21 jaren afwezig was geweest, op gemelde boot in de ma chinekamer gevallenmet dat ongelukkig gevolgdat door de machine hem het hoofd letterlijk van het ligchaam is af gesneden. Uit Harderwijk wordt, dd. 3 September, gemeld: De oudste ingezetenen dezer stad kunnen zich niet herinneren ooit zoo vele witte en blaauwe pruimen op de weekmarkt te hebben gezien als heden morgen. De markt was bijna te klein om ze allen te kunnen plaatsen. Zij werden voor een spotprijs verkocht en wel voor 5 a 6 centen de 5 kop en voor 35 a 40 cents kocht men een half mud. Er was ook een groote aanvoer van appelen, welke van 60 ets. tot f\ per mud werden verkocht. De Twentsche Bankvereeniging telt onder hare com manditaire vennooten ook de firma's de Heijder en Comp. en P. Clos en Leembruggen te Leiden. Naar men verneemt, heeft Ds. H. C. Voorhoeve, di rector van het Ned. Zendelingshuis te Rotterdamhet beroep naar de Hervormde gemeente te Fijnaart en Heiningen (cl. Breda) aangenomen. Beroepen tot predikant bq de Christelijke Afgeschei dene gemeente te Haarlem Ds. J. H. Douker, thans te Sid- deburen. Volgens het uitgegeven programma der feesten en open bare vermakelijkheden bij gelegenheid der aanstaande Alge- meene Vergadering der Hollandsche Maatschappij van Land- bouw, zal Donderdag den 22sten September de tentoonstel ling plegtig worden geopend en de prijzen worden toege kend opgeluisterd door de muziek van de Leidsche schut terij 's voormiddags te 11 ure, terwijl 's avonds te 7 ure, op Zomerzorg een concert wordt gegeven door het muziek gezelschap Vermaak door Toonkunst. - Vrijdag muziek in de Buiten-Sociëteit Amicitia. - 's Avonds te 7 ure illuminatie der Cingels van Stadswege. Zaturdag gemeenschappelijke maaltijd in de Stads-Gehoorzaal te 5 ure. Muziek op Zomer zorg te 7 ure. Tooneelvoorstelling in den Schouwburg te 8 ure. - Zondag den 25sten September muziek te 1 uur op het plantsoen en Tooneelvoorstelling in den Schouwburg te 8 ure. - Maandag te 11 ure harddraverij op den Haarlem mer trekwegte 5 ure open tafel voor de leden met hunne vrouwen in de Stads-Gehoorzaal en 's avonds vuurwerk aan geboden door het gemeentebestuur. Maandag den 26sten September zullen na afloop van het vuurwerk buitengewone spoortreinen loopen van Leiden naar AmsterdamRotterdam en tusschen gelegen plaatsen. Neerlands handel en scheepvaart op den Rijn nemen steeds toe, wat den invoer uit Duitschlan4 betreftin 1863 22761,852 ets. en in 1862 20833,200, de uitvoer was minder in 1863 namelijk 6,880,278 ets. tegen 7,812,038 in 1862. In weerwil van den aanleg van Spoorwegen blijft de vaart op den Rijn altijd nog zeer belangrijk en het ver voer J tegen per Rijn-spoorweg. De belangrijke vermindering van den uitvoer van in- landsche katoenen goederen naar Nederlandsch Indië blijkt wel uit de volgende statistiek der uitgevoerde stukken over de 6 eerste maanden van de 3 laatste jarenals N. H. M. Particulieren. Totaal. 1862 139,940. 868,033. 1,007,973. 1863 19,950. 202.883. 222,833. 1864 29,100. 275,697. 304,797. Er is toch hoop op verbetering gekomen in de eerste helft van het loopend jaar. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 56°. Dingsdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 57°, 's middags te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 58°. De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft 11. Zatur dag hare zittingen voor een onbepaalden tijd verdaagd. De senaat zal Dingsdag 6 September bijeenkomen. In de algemeene vergadering van het Catholieke con gres te Mechelenop jl. Donderdag heeft de Minister Frère het moeten ontgelden. Die vrijmetselaardie vijand van de godsdienst, die zonden bok der liberalen, heeft het gewaagd aan den heer Ducpétiaux een aanslagbillet voor het patent te doen toekomen. Met andere woorden een ondergeschikt amb-, tenaar der belastingen heeftzonder twijfel buiten weten van den Minister van Finantiëngemeend dat burgersdie ge bruik maken van het recht van vereenigingeen patentplig- tige associatie vormden. Het ware dan ook wel zoo beknopt geweest, de schouders optehalen en dat aanslagbillet een voudig ter zijde te leggenmaar neen de secretaris van het congres heeft de gebruikelijke vragen volgenderwijze be antwoord. Welk beroep oefent gij uit? Catholiek. - Heeft de gepatenteerde dat beroep reeds ten vorigen jare uitge oefend De Catholieken doen het sedert meer dan achttien honderd jaren. - Wanneer heeft hij zijn bedrijf aangevan gen Sedert altijd. - Oefent de aangever zijn bedrijf uit in een gemeente van hoogeren rang dan die welke hij bewoont? In al de landen der wereld. Onder welke firma handelt gq De Catholieke Kerk. Welke zijn de namen en voor namen van uwe mede-geassocieerden en het getal der werk liedenbij hen in dienst? Al de Catholieken, en men telt deze bij honderden millioenen Ter eere van den heer Dumortier verdient het geconsta teerd te wordendat hij de eenige geweest is die zich ver-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2