Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. hoogst gevaarlijken toestandwant eenmaal aan den over- j vloed der inkomsten gewoongeraakt men ongemerkt op een weelderigen voet. Bij de beoordeeling der begrooting voor het volgend jaar willen we dat voor oogen houden. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw den heer Oscar Stevensadministra teur der spoorwegen te Parijs, en tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer J. Diegericharchivaris en biblothe- caris der gemeente Yperen in België. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester te Apeldoorn Mr. P. M. Tutein Nolthenius; te Vrijhoeven-Cappel C. A. G. van Everdingende navolgende kweekei. der thans op geheven academie te Delfttot ambt. voor de burg. dienst in Ned. Indië, en wel: van de 1ste kl., Mr. L. P. Gips en Mr. A. J. Zeeman; van de 2de kl., H. van Calcar, doet. in de letteren, C. J. van der Meer Mohr, cand. in de godgeleerdheid, en A. W. P. Verkerk Pistorius, voorm. kweekeling van de landh. school te Groningen; C. Munten dam, F. H. C. Mac GillavryG. van Gelder, E. A. van Vloten C. H. D. Boudriot en Th. W. Buys. De zaak van mevrouw Pruimersbij den Hoogen Baad aanhangig, betreft het ontvangen der renten van een in schrijving op het Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld rentende 2^ pCt., groot in kapitaal f 74,000, ten name harer minderjarige dochter. De directie van het Grootboek weigerdekrachtens een resolutie van den Minister van Fi- nantiën de uitbetaling der renten, verschenen 1 Julij 1864. Hiertegen verzet zich de eischeresse, op grond dat de Staat, als debiteur dier rente, de uitbetaling daarvan alleen in ge val van arrest mag schorsen of weigeren. De adv. Mr. W. Wintgen8 zal voor haar optreden. Heden Vrqdag werd voor het prov. gerechtshof van Zuid-Holland behandeld de zaak van Sophia van Staveren oud 26 jaren, wonende te Aarlanderveenbeschuldigd van kindermoord. De adv.-gen. van Maanen heeft geëischt ver oordeeling tot een tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren. De advocaat van Geuns heeft den beschuldigde verdedigd. De uitspraak is bepaald op Vrijdag 9 September. Een der deskundigen in deze zaak uit Leiden was ter terechtzitting niet tegenwoordig (men verzekert door afwezig heid uit het land). Het O. M. heeft daarop gerequireerd om hem wegens uiet-verschijning tot een boete van f 60 te ver- oordeelen. Het hof zal in dezen morgenZaturdaguit spraak doen. Op de aanstaande algemeene vergadering van aan deelhouders in de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij zal in behandeling komen een voorstel tot het versmallen van het thans bestaande spoor over de geheele lengte van den weg van Amsterdam tot Botterdam, waarvan de kos ten op 2£ millioen worden begroot. In de jaarlijksche vergadering van het genootschap Natura Artis Magistra te AmsterdamWoensdag 11. gehou den is besloten vakgeleerden uittenoodigen om gedurende de wintermaanden dierkundige voorlezingen te houden en op de concert-avonden geen kinderen onder 14jarigen leeftijd toetelaten. (Zulk een maatregel, waar die noodig wordt ge acht, strekt tot schande voor ouders, die zoo zeer toonen te veronachtzamen wat tot een beschaafde en welgemanierde opvoeding behoort, om hunne kinderen beneden de 14 ja ren niet te zien toegelaten tot fatsoenlijke kringenwaar zij wanordelijkheden plegen en zich er onbetamelijk gedragen. De leeraren en kweekelingen bij 's Bijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht zijn Woensdag van hun verlof aldaar teruggekeerd, zoodat Donderdag de lessen aan genoemde school weder een aanvang hebben genomen. 29 jongelieden zijn dit jaar bij genoemde inrigting opgeno men als 6 bestemd voor de dienst hier te lande-, 6 voor de marine en 17 voor Oost-Indië. Donderdag morgen ten 9 ure is de hoogere burger school met 5jarigen cursus te Delftin de voorloopig daar toe aangewezen localen op het Oude Delft, geopend met een getal van 60 leerlingen, verdeeld in 4 klassen; in de lste klasse 8 in de 2de 19, in de 3de 22, en in de 4de 11 leerlingen. Aanstaanden Maandagzullen 's namiddags ten 1 ure de lessen aan de instelling van onderwijs in de taal- land en volkenkunde van Nederlandsch Indië te Delft geopend worden. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond weder ten tooneele worden opgevoerd de groote opéra la Juive. Woensdag avond, ten ongeveer half 11 ure, is er te 's Gravenhage in de Looierstraatten huize van den heer L., door onvoorzigtigheid van een zijner kinderenbrand ontstaanwelke ernstige gevolgen had kunnen hebben maar die gelukkig door de tegenwoordigheid van geest van de beide echtgenootenzonder anderer hulp van buiten, dan die van een paar op het gezigt der vlam toegeschoten bu ren is gebluscht. De ijverige heer L., vader van een zes tal kinderen, die op het oudste na allen in diepe rust lagen, was echter niet tegen brandschade verzekerd hetgeen daar hij in behoeftige omstandigheden verkeertdubbel te betreu ren is. Donderdag morgen heeft te 's Gavenhagein de ka zerne in de Frederikstraateen droevig ongeluk plaats ge had doordien een sergeant behoorende tot de schietschool en die heden naar zijn regement zou terugkeerendoor het afgaan van een geladen pistool zich zoodanig in de hand verwonde, dat men voor het behoud van de hand bevreesd is. De heer J. A. Alberdingk Thijm, letterkundige te Amsterdam is tot vice-president gekozen van de sectie Gods dienstige Muziek van het Catholiek congres te Mechelen. Uit het Nieuwediep schrijft men van den 30sten Augustus: De benoemde adelborsten zijn gisteren alhier aan gekomen en hebben heden hunne oefeningen aangevangen. Onder de nieuw aangekomenen bevindt zich een Pruissisch jongeling, oud 15 jaren, de baron von Versen, die zijn eigen uniform eu kleeding zich heeft aangeschaft en hier opgeleid wordt om als adelborst lste klasse in Pruissische dienst overtegaannadat hij hier 3 a 4 jaren gestudeerd en zich geoefend heeft op het instituut voor de marine. Woensdag nacht zijn door de waakzaamheid der po litie, in een ledige kraam te Delft, drie jongelieden gear resteerd, die voorgaven van Botterdam derwaarts te zijn ge komen om zich als tamboers bij de infanterie te engage ren. Daar hun voorgeven bij den commissaris van politie weinig vertrouwen vondschreef hij daarover aan de politie te Botterdam en spoedig bleek het nu dat men de hand had geslagen op drie zakkenrollersdie door de politie al daar werden opgespoord en aan wie zij dan ook onmiddelyk werden uitgeleverd. Uit Boermond wordt berigtdat de drie door de justitie aangehoudenen uit de gemeente Boggel tot de be kentenis zijn gekomen den afschuwelijken moord op zekeren Butten gepleegd te hebben. Men zal zich herinneren dat de vrouwde dochter en de aanstaande schoonzoon van den verslagene werden aangehouden. De jagtopziener H. J., te Bloemendaalbezig met kbnijnen delvenwerd des avonds te vergeefs door zijn huisgenooten terugverwacht. Bij nader onderzoek vond men den ongelukkige dood onder een hoop duinzand. Door den kerkeraad der Waalsche gemeente te Gro ningen is, ter vervulling der nog voortdurende vacature, het volgende drietal van predikanten opgemaakt; Ds. F. J. P. Moquette te Jutphaas; J. A. Stoop te Nijmegen, en Mounier te Aiguilliers in Frankrijk. Beroepen bij de Nederd. Herv. gemeente te Delft Ds. W. Zegers te Oosterbroek. Ds. J. A. Lamping te Noordwijkerhout heeft het be roep naar de Hervormde gemeente aan den Helder aange nomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 5 5°, te 10 uur 52°. Vrijdag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 58°, 's middags te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 66°. Zaturdag li. heeft Ds. C. I. Calkoenvoormalig pre dikant te la Bouverie in België, het hoogleeraarambt in de theologie te Genève aanvaard met een Latijnsche rede. Het lijk is opgevischt van de Hollandsche damedie te Antwerpen aan boord van de stoomboot op Botterdam

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2