Buitenlandsch Nieuws. van de firma A. Sterkman en Zn. te 's Hage tot geheele of gedeeltelijke kwijtschelding der boete voor te late ople vering der nieuwe brug aan de Turfmarkt, is afgewezen. - Bij den Gemeenteraad zijn ingekomen adressen van H. en J. W. Filippo tot afstand van grond aan den Westwal bij de Witte Poort en van J. C. Kijk en C. C. van Rijsbergen tot afstand van grond op den Vestwal tusschen de Vliet, en den grond ter bebouwing aan den ^heer Rose in eigendom gegeven - alles strekkende tot het bouwen van woonhuizen. De gepensionneerde majoor d'Anzon de Boisminart oud-commandant directeur van het Invalidenhuis te Leiden betoogt de noodzakelijkheid der stichting van een Rijks Mi litair Invalidenhuis, bijv. in de omstreken van Waalsdorp, en acht de viering van het halve eeuwfeest der gedenkwaar dige overwinning bij Waterloo in het volgend jaar een ge schikt tijdstip om het bedoelde Invalidenhuis te doen ver rijzen. Op zijn hooggeklommen leeftijd van 87 jaren bepaalt hij zich op die vaderlandsche aangelegenheid de welwillende aandacht van zijn landgenooten te vestigen en krachtdadige medewerking te verzoeken van allenwien de eer des va derlands en het lot van die oude krijgslieden ter harte gaat. De heer W. F. R. Suringar, directeur van den academi- schen kruidtuin alhier, heeft van den burgemeester van Almelo verzocht en gekregen eenige aardappelendiezooals onlangs gemeld werd, aan den stengel boven den grond zijn ge groeid. Deze aardappelen zullen in den hortus gepoot worden. Uit Curasao wordt ons dd. 5 Augustus het volgende gemeldDe scheiding in de Israëlitische gemeente op dit eiland, reeds lang voorbereid, is nu bepaaldelijk tot stand gekomen. De afgescheidenendie zich ook hervormden noe men omdat zij onderscheidene hervormingen in leer- en eerdienst willen invoeren, hebben voorloopig een ruime bo venwoning gehuurd op Scharloo, om hunne openbare bijeen komsten op Sabbath en feestdagen te houden. Daar is vóór veertien daag voor het eerst in het Engelsch gepreekt (want zeer weinig Joden verstaan het Nederduitsch)zijn gedeelten van den Bijbel in het Engelsch gelezen en heeft men ook gezangen in het Engelsch aangeheven. Zij zijn nu van plan een synagoge te bouwen in een ander gedeelte der stadPieter- waai genoemdwaarvoor hen reeds een stuk gronddat aan een Israëliet behoort, is afgestaan. De Rabbijn bij de oude gemeente, die dagelijks nog vermindert, is nu ook begonnen aan den kerkeraad hervormingen in leer- en eerdienst voor- teslaanwaartoe het weglaten van onderscheidene gebeden zou behoorenen het openbaar gezang onder begeleiding van orgelmuziek. Men vreest dat de Rabbijn, die overigens een liberaal en verstandig man is, wat te laat zal komen. Bij de Vereenigde Protestantsche gemeente is men ook aan den dusgenoemden vooruitgang in het godsdienstige werk zaam. Eenige leden der gemeente verzenden een rekwest aan den Min. van Koloniën waarbij zijmet het oog op de even- tueele verplaatsing van Ds. van Dissel, met zeer vele gemoti veerde redenen, waaronder de hooge verlichting in het godsdiens tige, den hoogen trap van kennis waarop zij staan, de beschaafd heid en vorming der jeugd enz. enz., verzoeken dat ook een zeer verlicht predikant, die op de hoogte van zijn tijd is en al het oude verwerpt, tot predikant worde benoemd. Of nu de Minister van Koloniën aan dat rekwest wel veel ge volg zal geven, is te betwijfelen, want, ten eerste is het de vraag of de Minister, die bovendien niet de voordragt doet voor een predikant, op zekere kerkelijke rigting van het oogenblik zal acht slaan en ten andere zou het nog te onderzoeken wezenof onder het betrekkelijk klein getal on derteekenaren wel de notabelste, de gegoedstede ijverigste leden der gemeente zijn, en of er ook niet onder zijn die geen leden der gemeente zijn. De kerkeraad heeft vóór een paar maanden aan de kerkelijke commissie te's Gravenhage voor de zaken der Protestantsche kerken in O. en W. Indië in dienzelfden geest gerekwesteerd. Op burgerlijk terrein is geen nieuws. De paketboot komt wegens den zwaren stroom, dien wij gewoonlijk in dezen tijd van het jaar hebben, de St. Jansstroom genaamd, te genwoordig meestal te laat op St. Thomas aanzoodat de brieven van hier er een halve maand moeten blijven liggen. Dat is nu wel zeer onaangenaam voor de correspon dentiemaar wat er aan te doen? - De droogte blijft nog aanhouden, wel komt er een enkele stuifregen doch onge noegzaam voor den landbouw, en het geeft ook bijna of niets in de regenbakken, 't water is daarom zeer duur, als men het nog maar bekomen kan. - Yan een vaste brug over de baai of haven waarvan al zoo dikwijls gesproken is en die zoo noodzakelijk was, komt maar niets. Dat kan niet, zegt men, en daarmede is men er af. Van een kleine stoom boot om overtezettenis ook geen sprake meeren men moet dus maar op de oude manier in ponten overhobbelen en als het regent zich tot zeer veel nadeel der gezondheid maar nat laten regenen. Er zit anders niet opmet bou wen van nieuwegrootere en kleinere huizen gaat men nog maar steeds voort. Curasao's welvaren Ook in het staatkundige is er beweging, Men heeft het den Gouverneur en den Kolonialen Raad zeer kwalijk geno mendat zij de bevolking van Curasao onmondig hebben verklaard van vrije keuze te doen voor regeringsleden. Het verslag aan de afdeeling in de Tweede Kamer is zeer te stade gekomenam daar te gaan remonstreren en den Minister van Koloniën bekend te makendat het grootste gedeelte van de inwoners in de inzigteu van den Kolonialen Raad (uit leden bestaande die het jaren lang reeds geweest zijn) niet deelt. Waarom ook hier geen vrije verkiezing? De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 72°, des avonds te 8 uur 66°, te 10 uur 5 8°. Donderdag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 58°, 's middags te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 64°. Zondag 11. heeft te Brussel een bijeenkomst plaats ge had van het comité van uitvoering der Internationale Ver- eeniging tot bevordering der sociale wetenschappen, die in deze maand te Amsterdam zal bijeenkomen. Prof. Asser was daarbij tegenwoordig, die het programma mededeelde, waar uit bleek, dat den 26sten September een feest in Frascatie den 27sten een galavoorstelling in den Stads Schouwburg en den 28sten een groot réunie der congresleden zal gehouden worden, den 30sten een groot concert in het Park en den 31sten een feestmaaltijd. De Duitsche Protestantsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging had dit jaar een ontvangst van ongeveer 1 83,000 thaler. Meer dan 600 behoeftige gemeenten hebben onderstand ont vangen, en de vereeniging heeft tot den bouw van 73 ker ken bijgedragen, van welke reeds 34 voltooid zijn. Onder de Fransche kerkelijke gemeenten die giften ingezonden heb benmerkt men die in Algerie, te Marseille en te Pa rijs op. In Polen is het gebrek aan arbeiders zoo groot, dat vele grondeigenaars zich tot de leden van hun gezin moe ten bepalen om den oogst binnen te halenen daarmede eerst nu zijn begonnen. Men ziet in het veld dames en hee- ren werken, die wel nooit voor dien arbeid bestemd waren. De arbeidsloonen hebben een ongekende hoogte bereikt. De maaijers krijgen in vele streken een zilveren roebel daags vrouwen de helft. De oogst is dit jaar over het algemeen goed gelukt. Met grond vreest men echterdat veel graan op de velden zal verloren gaan. De oogst in Hongarije zal waarschijnlijk ruimschoots vergoeding geven voor de schade van het vorige jaar. Zelfs tachtigjarigen herinneren zich niet, zulk een overvloedig ge was gezien te hebben. - Aan het oordeel van den raad van state is onderwor pen een plan om een spoorweg dwars door Parijs te leggen ten einde de uiteinden der stad met elkander in verbinding te brengen. Reeds tracht men dit doel te bereiken door den spoorweg om de stad heen, waaraan met ijver wordt voort- gewerkt; maar dewijl de stations zoo ver van het centrum der stad verwijderd zqn, heeft deze „weg bijna geen nut voor de reizigers. De nieuwe spoorwegwaarvan kwestie is zal een direct voordeel hebbendat door de bevolking der hoofdstad zeker op hoogen prijs zal worden gesteld. - De hoedenmaker in wiens woning de jongste brand uitbrakwelke schier de gansche stad Limoges in den asch heeft gelegdis in hechtenis genomendaar er zware ver moedens van moedwil tegen hem bestaan. Het treurige rechtsgedingdezer dagen voor het Kei zerlijk gerechtshof te Foix behandeld, over een moord op den heer Labastide-Beplas en drie zijner bedienden op het kasteel Baillard gepleegd schijnt met het veroordeelend ar-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2