Buitenlandsch Nieuws. De kolonel van Overstraaten van het 2de reg. inf. hechtte, na een schoone toespraak gehouden te hebbenhet kruis zelf op de borst van den nieuwen ridder, voor wien daarna de troepen defileerden en die 's middags aan de officierstafel dineerde. De verzakking van den toren te Franeker gaat nog altijd voort. De vorige week heeft men een aanvang gemaakt met het afbreken van de zijvleugelsomdat die in gevaar zijn van intestorten. Den 28sten dezer, omstreeks half 1 uur, zijn met het Koninklijk jacht Victoria and Albert, van Gravesand te Dordrecht aangekomen Prins en Prinses Lodewijk van Hessen. Bij aankomst op de rivier voor Dordrecht zijn de hooge rei zigers op een bereids gereed liggende stoomboot overgestapt en hebben onmiddellijk de reis naar Duitschland vervolgd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. is op het zoogenaamde Kerkhof te Vlissingen een der gazpijpen lek geworden. Het daaruit stroomende gas door de riolen in de daarbij gelegen huizen had ten gevolge dat sommige der be woners van hun bewustzijn werden beroofd. Gelukkig werd het in tijds ontdekt, zoodat men geene ongelukken te be treuren heeft gehad. Het ontstane lek is onmiddelijk hersteld. Den 22sten Augustus is te Cortgene bij den landbou wer J. Wolse een kalf geboren. Het beest is goed voldra gen en heeft twee levende koppende eene kop gebruikt het om te eten en te drinkenuit beide ademt het. Het t achterste gedeelte van de eene kop gelijkt een menschen- hoofdhet voorste op een varkenssnnit met gebit. Het beest is verkocht aan W. L. Merkuit Middelburgdie met het Cortgeensche wonder de Goessche kermis denkt opteluisteren. Te Z. had dezer dagen in een hotel het volgende j plaats. De nachtlijst moest geteekeud wordenhieraan werd voldaan en hoe ongeloofelijk ook waren daar toevallig ver- eenigd de volgende reizigers, bij meest alle handelaren be kend: de BruyuGroen, de Wit, de Swart, de Grijs, B-laauw, Root, Brandligt, Branddonker. Aan het politie bureau was men met deze zonderlinge combinatie van na men niet tevreden zelfs verstoordwijl men aan geksche ren dacht, zoodat sommigen verzocht werden eenig bewijs te vertoonen. Het bovenstaande herinnert aan een andere toevallige ver- eeniging van namen: In een sociëteit van zeekapiteins te A werd de presentielijst geteekenddaaronder waren er ver scheiden geboortig of afkomstig van Texel, op welk eiland vele familienamen van vogels zijn afgeleid, zoo teekenden op die lijst: kapitein Spreeuw, Meeuw, Zwaluw, Rotgans, Haan, Kraai, MoschVink, Uil, Valk, enz. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Harderwijk Ds. H. C. Voorhoeve, directeur van het Zendingshuis te Rotterdam. Onder het opschrift //Suiker-oogst op Java," leest men in het Bataviaasch Handelsblad het volgende i/Yan een geachte zijde ontvingen wij ter inzage een brief, dd. Samarang 30 Junij 11., waarvan wij den inhoud belang rijk genoeg achten om daarvan hier extract te doen volgen. Men schrijft namelijk: Wij kunnen niet nalaten uwe aandacht te vestigen op het deficit, dat zich dit jaar in den suiker- oogst zal voordoen. Niettegenstaande dit deficit algemeen bekend iszoo meenen wij toch dat het de raming verre overtreft. Zoo blijkt het o. a., nu de fabrieken aan het malen zijn, dat de oogst zal bedragen: van Besito 3 5 picols per bouw in plaats van 60 pic. als in vorige jarenPakkies zal hoogstens 30 pic. maken; twee andere fabrieken te Japara taxeren hun product op respectivelijk 19 en 18 pic. per bouw; Kaliwoengoe, dat verleden jaar 60 piG. maakte, zal denkelijk dit jaar bijna mets voor vrije beschikking overhouden enz., enz. Volgens schatting van deskundigen zullen de fabrieken van Midden- en West-Java 300,000 pic. minder produceren dan verleden jaar. Voegt men daarbij het mindere product van de Vorstenlanden, en vooral van den Oosthoek, dan geloo- wij nog heneden de waarheid te blijven als wij het geheele deficit voor Java op 500,000 pic. schatten. Op de Euro- pesche markten zal een mindere aanvoer van 30 millioen kilo's van Java en van hetzelfde deficit uit den 1 864 oogst van Mauritiuszeker wel eenigen invloed uitoefenen on gerekend nog de mindere afschepingen van Manilla en de verwisseling der suiker-cultuur tegen die van katoen in Brazilië en de West-Indiën. Dien tengevolge zijn hou ders van suikers te Samarang dan ook zeer hoog gestemd. Ter zelfder tijd kwam ons een telegram van Soerabaija dd. 3 dezer, onder de oogenluidende: Dagelijks regen. Gehalte suikerriet zeer slecht. Oogst zeer ongunstig, waar door bovenstaande mededeeling bevestigd wordt." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 73°, des avonds te 8 uur 61°, te 10 uur 5 8°. Woensdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 64°, *8 middags te 12 uur 73°, 's namiddags te 4 uur 73°. Zondag is te Mechelen het tweede congres van Catho- lieken geopend. Daarmede is een tentoonstelling verbonden van gewrochten der schoone kunstenin de middeneeuwen of later ten dienste der kerk of door haren geest voortge- bragt. Deze tentoonstelling wordt geroemd wegens de ver scheidenheid en de groote waarde der voorwerpen die zij bevat; zij is Zaturdag geopend door den kardinaal aarts bisschop van Mechelen. De tentoonstelling bevat duizend a twaalf honderd voorwerpen, uit onderscheidene landen inge zonden en in veertien zalen uitgestald. Het Catholieke con gres zal tot den 3den September a. s. vergaderd blijven. De beraadslagingen van het congres zijn door den aartsbis schop van Mechelen geopend met een korte redewaarin hij de vergadering tot eendragttot eenheid van hart en ziel aanspoorde, en haar vermaande zich niet met de behande ling van politieke onderwerpen intelaten. //Deze vergadering - zeide de prelaat is noch een parlementnoch een kerk vergadering zij vermeet zich niet de politieke en maat schappelijke vraagstukken, waarover vele heldere hoofden ver schillende denkbeelden hebben, te willen beslissen." De heer de Gerlachede voorzitter van het congresvoerde daarop het woord; volgens hem waren alle Catholieke vraagpunten tevens vragen van politieken aard. Hij weidde dan ook uit over de Belgische constitutie en over de wijze waarop hare bepalingen sedert 1830 zijn toegepast. Hij zeide, dat wie de opvoeding, de vorming van het opkomende geslacht in zijn magt had, den scepter in de zedelijke wereld voerde, dat die scepter aan de kerk toebehoorde, en dat zij zich dien niet mogt laten ontnemenmaar altijd voor het be houd daarvan strijden moet. Verder weidde hij uit over het nut der kloostergestichtenwier vermenigvuldiging hij als een heugelijk blijk van zedelijke wedergeboorte der volken beschouwdeterwijl hij een uiterst hard oordeel over Ko ning Victor Emanuel en over de vrijdenkersde versmaders eener Christelijke begrafenis, enz. uitsprak. Het eerste be sluit van het congres is geweest, om per telegraaf een adres, houdende betuigingen van kinderlijke onderdanigheid en liefde, aan den Paus te zenden. - Den 208ten Augustus is in Baden de nieuwe wet op het burgerlijk huwelijk voor het eerst toegepast. De burge meester heeft de aankondigingen gedaan voor het huwelijk van een Protestant met een Israëlitisch meisje. Uit de Paltz wordt berigt, dat op last der Beijersche bis schoppen sedert eenige weken eiken avond in de R. C. ker ken godsdienstoefening wordt gehouden't geen iets buiten gewoons beteekent. Men vroeg naar de oorzaak en vernam dat zulks geschieddeom zich met Christus te verzoenen wegens den smaad, Hem door Rénan's boek aangedaan. Maar het gevolg is daarvan geweest, dat de bevolking ver langde met dat boek kennis te maken zoodat het thans op het platteland in de Beijersche Paltz bij duizende exempla ren is verspreid. Het blijkt thans dat men zich niet met de invrijheid stelling van den Israëlitischen knaap Cohen te Rome kan vleijen. De kardinaal Antonelli heeft namelijk aan den Fran- schen gezant verklaarddat de Paus de voorschriften der Pauselijke breven niet kon schenden. Daar de H. Stoel ech ter erkent, dat deze gebeurtenis zeer is te betreuren heeft de kardinaal doen doorschemerendat hij welligt den ter mijn die den nieuwelingen wordt gelaten, om zich defini tief te verklaren, met eenige dagen zal verlengen. Een Florentijnsch blad bevat een statistiek van de kloosters in het Koningrijk Italië. Er zijn 84 geestelijke orden; 2382 kloosters zijn bewoond, waarvan 1724 eigen dommen bezitten en 668 aan bedelmonniken behooren. Het aantal van hen die geloften hebben gedaan bedraagt 15,491

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2