Buitenlandsch Nieuws. Bij de bestorming der Duppeler schansen hebben twee jongelingen van een Zutphensche familie, Robert en Karei Stedmanbeide in Pruissische dienst en dienende als vaan drigs bij het grenadier-regement Koningin zich zoo held haftig gedragen dat zij op het slagveld tot officier zijn be noemd en gedecoreerd met het lint van het voormalig IJzeren J Kruis, de oudste zelfs met dat der lste klasse. De oudste 20 jaar oud, het commando der halve compagnie overne mende, nadat de kapitein, een lste luitenant, een 2de, 4 onderofficieren en 18 grenadiers waren gesneuveld, was de eerste op schans N°. 7 veroverde 4 stukken geschut en nam 4 Deensche officieren en 40 man gevangen. De tweede, 19 jaar oud, was de eerste op schans N°. 6, en plantte aldaar, gevolgd door een korporaal, het Pruissische vaan del. De oudste is door den Koning van Pruissendie hem de hand drukte en de woorden toevoegdenog zoo jong en reeds zoo dapperaan het geheele hof voorgesteld. Een groot ongeluk heeft 11. Vrijdag te Babyloniënbroek plaats gehad. Een landbouwer uit de gemeente Meeuwen met een geladen wagenwaarvoor twee paarden gespannen waren, komende aanrijden, viel vóór den wagen af, met dit gevolg dat de wagen over zijn ligchaam ging. Ofschoon da delijk geneeskundige hulp werd aangebragt, vreest men voor zijn leven. Naar men zegt, is misbruik van sterken drank de oorzaak van dit onheil. - Z. K. H. de Grootvorst troonopvolger van Rusland heeft heden Vrijdag Leiden met een bezoek vereerd en met Hoogstdeszelfs gevolg de schilderijen en oudheden op het Raadhuis benevens het Ryks Ethnomologisch Museum, het Museum van Oudheden en dit van Natuurlijke historie be- zigtigd. Tengevolge van een misverstand is medegedeelddat de Gemeenteraad de leden voor de commissie van toezigt had benoemd, die daarvoor waren aanbevolen. De benoeming is tot later uitgesteld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 52°, te 10 uur 48°. Vrijdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 56°, 's middags te 12 uur 59°, 's namiddags te 4 uur 55°. Uit Heidelberg wordt berigt, dat de Evangelische Opperkerkeraad te Karlsruhe het verzoekschrift der ortho doxe predikanten in Baden heeft van de hand gewezen waarin dringend werd gevraagdom ontzetting van Prof. Schenkel uit zijn betrekking van directeur van het Protes- tantsch seminarie in eerstgemelde plaats. Dit aanzoek was geschied op grond dat Prof. Schenkel door de uitgave van zijn //Leven van Jezus" zich die betrekking onwaardig had gemaakt welk gevoelen echter door den Opperkerkeraad volstrekt niet wordt gedeeld. Den 22sten dezer, juist terwijl de burgers van Genève bezig waren elkander onderling kwetsuren toetebrengenis aldaar de internationale overeenkomst wegens het verleenen van hulp aan de op de slagvelden gekwetsten geteekend. - Prins Humbert, de Italiaaansche Kroonprinsheeft tij dens hij zich te Keulen bevond, een som van 1070 frs. geschonken aan de commissie voor den aanbouw en de vol- tooijing van den Dom. Te Maldegem (in Oost-Viaanderen) leeft een jonge ling, met name Karei Longueville, zoon van een armen werkman. Die jongeling is een zeldzaamheid van wangestalte en ligchamelijke gebrekenhem is het hoofd tusschen de knieën gegroeid. Hij is niet in staat op een stoel te zitten of op een bed te liggen. In dit misvormd ligchaam steekt echter een ware kunstenaarsziel. Het is vooral aan snijwerk dat de ongelukkige Karei Longueville zijn kunstdrift voldoet. Hijdie zich naauwelijks kan verroeren brengt daarin stuk ken voortdiezelfs buiten de beschouwing van zijn per soon de bewondering der kenners opwekken. Uit Apenrade wordt gemeld, dat aldaar in het hoofd kwartier zijn aangekomen zeven Spaansche officieren zynde een generaal, eenige andere hoofd-officieren en hunne adju danten. Dit is geschied op last der Spaansche regering, welke hun heeft bevolen hun rapport omtrent den gevoerden oorlog intezenden. De opstand in de Herzegowina begint te Weenen zorg te baren, omdat men van gevoelen is, dat hij als de voor bode van een algemeene beweging der Christelijke bevolking tegen de Muzelmannen beschouwd moet worden. Te Riga heeft in den nacht van 1213 dezer een brand gewoed, die bij een hevigen Zuid-Westen wind, acht uren achtereen duurde. 7 groote en 12 mindere gebouwen in de Moskousche voorstad zijn daardoor totaal in den asch gelegd. Omtrent het feest te Versailles verneemt men nog dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bewerkt heeft, dat de Keizerin zich onder de menigte begaf, toen deze in de tuinen was toegelaten. Zij werd luide toegejuicht en nie mand heeft haar te lijf gewild.. Dit in Frankrijk ongewoon schouwspel heeft den dames van haar gevolg hare sleepen gekost. Gedurepde het verblijf van den Koning-gemaal van Spanje te Parijs, heeft men een hooge mate van afmatting en zelfs zekere droefgeestigheid bij hem bespeurd. Zelfs bij het schitterende feest te Versailles, scheen het alsof hij treurde over het tijdelijk derven van zijn kastiliaansche zandvlakten en den bijna droogen Manzanares, welke de prachtige wa terwerken en de groene dreven van ons Versailles bij hem niet konden vervangen. Hij moest zich geweld aandoen om zijn verveling te verbergenaan de Keizerin heeft hij ze echter geopenbaard; alleen met Eugènie kon hij een weinig vrij spreken in zijn geliefkoosde Spaansche taal. Overigens heeft hij zich beijverd zich zoo aangenaam mogelijk bij ieder een te makenen om er het bewijs van te leverenhield hij niet op elk oogenblik te herhalen dat men hem zou waar schuwenindien hij onwillekeurig iemand onaangenaam of hinderlijk mogt zijndaar hij gaarne goede herinneringen wilde achterlaten. Bij het verlaten van Parijs heeft de Koning van Spanje niet minder dan 1200 brevetten in blanco, voor de uitrei king van ridderorden aan Fransche onderdanenter beschik king van de Fransche regering gesteld. Tevens heeft de sou- verein aan de Keizerin een prachtig halssieraad van paarlen diamanten en smaragden ten geschenke aangeboden. De heer Nigra, die voor de aankomst van den Koning Parijs had verlaten, is aldaar teruggekeerd. De Koning van Spanje heeft ook bij zijn vertrek 25000 francs ten behoeve der algemeene armen van Parys gegeven. Voor het stichten van het nieuwe hotel DieuNoor delijk van de hoofdkerk van Nötre Dameen van het nieuwe Aartsbisschoppelijk paleis te Parys, zullen 16 der oudste en afzigtelijkste straten dier hoofdstad gesloopt wordenin welke men in de middeneeuwen niet minder dan negen kerken vond. In den namiddag van den 16den dezer wandelde de Prinses de Tevra, mejufvrouw d'Avalos en haar verloofde, de heer di Quartote Chiaga in den tuin van het paleis del Vasto te Parijs. De heer d'Avalos, oom van de bruid in de hoogste mate verbitterd over het voorgenomen hu welijk liet zich door zijnen wrok dermate medeslepen dat bij een hem toebehoorenden bulhond op den heer di Quarto aanhitste. Het dier begreep het hem gegeven be vel verkeerd en wierp zich op de Prinses de Tevra, die haar deerlijk mishandelde. Daardoor nog woedender geworden wierp de heer d'Avalos zich op zijn aanstaande neef en sloeg hem met een karwats in het aangezigt. De heer di Quarto beantwoordde dien aanval met een pistoolschot, dat den heer d'Avalos ernstig in de zijde kwetste. Op hetzelfde oogenblik evenwel greep een dame die in intime betrekking tot den heer d'Avalos staat, een pistool en loste het op den heer di Quarto, die daardoor een ligt kwestuur ontving. Mejuf vrouw d'Avalos was in onmagt gevallen. Op het gerucht der pistoolschoten, verscheen de Hertog d'Avalos, vader der bruid en broeder van den heer d'Avalos, aan een der ven sters van het paleis en bezwoer zijn broeder zich toch te matigen. Deze geraakte daardoor geheel van zinnen hij greep een geweer met dubbelen loop en loste de beide schoten op den Hertogdie door één in het aangezigt getroffen werd en in zijn bloed badende nederstorte. Midderwijl was de po litie toegesnelddie den heer di Quarto voorloopig in hech tenis nam en den heer d'Avalos naar de gevangenis over- bragt. De Hertog verkeert in zorgwekkende omstandighe den even als de Prinses Tevra wier toestand te gevaarlij ker is, omdat zij zich in een intéressante positie bevindt.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2