N0. 1387. Zaturdag 27 Augustus. A°. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft, naar men verneemt, aan den 1 sten lui tenant J. C. Santhagens, van het 7de regement infanterie, thans gedetacheerd by den wapencursus te Maastricht, een verlof voor den tijd van twee jaren naar Oost-Indië toe gestaan. Bij beschikking van 21 Augustus heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd het programma van de lessen, te geven aan de rijks-instelling van onderwijs in de Indische taal-, land- en volkenkunde, gevestigd te Leiden, gedurende den cursus 1864/65. De Gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten, nu door den Koning is beslist dat de begraafplaats aldaar is een publieke gemeente-instelling, het beheer daarvan voortaan te doen houdendoor de gemeente en de rechten te heffen met inachtneming van art. 238 der gemeentewet, zoodat de kerkelijke gezindten van het genot der voordeelen zullen verstoken zijn. Bij den Gemeenteraad van Amsterdam is een brief in gekomen van Mr. J. van Eijk, waarin namens den heer Goldsmid c. s. wordt gemeld, dat de verleende concessie voor het maken van een paardenspoor in de gemeente wordt aangenomen. De heer van Lennep heeft bij Burgemeester en Wethou ders aangedrongen op het nemen van maatregelen tot uit voering der wet op het middelbaar onderwijs. Daar op vele plaatsen middelbare scholen worden opgerigtvreest hijdat het aantal beschikbare leeraren te gering zal worden. De wethouder Berg verklaart, dat bij de begrooting een voor stel zal gevoegd worden. 1— Woensdag is de eerste steen gelegd voor den bouw der nieuwe tweede afdeeling van het Nederlandsch-Israëli- tisch geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Amsterdam. -Woensdag hebben te Haarlem wederom 23 jongelingen deelgenomen aan het toelatings-examen voor de hoogere bur gerschool en zijn daarvan 7 afgewezen. Donderdag zou we der een gelijk aantal dat examen ondergaan. Uit het openbaar gemaakt rapport betreffende de leer- vrijheid blijkt ook, dat bij de Algemeene Synode der Ne- derlandsche Hervormde Kerk was ingekomen een adres van J. van As uit Botterdam en een van dé lidmaten der Herv. kerk te Dordrecht, om vernietiging van het synodaal besluit, waarbij wordt vastgesteld de proponents-examens verpligtend te doen zijn voor hendie aan de academie den graad van Theologiae Doctor verworven hebbenopdat niet langer man nen van bekwaamheiddoor de hooge faculteit als zoodanig erkend, der gemeente worden onthouden. Van algemeen belang is voorts de openbaarmaking van de volgende zinsneden uit dat rapport, omdat de Synode daarin haar meening te kennen geeft over de vervulling van gewigtige verpligtingen r/Kan alzoo de vrede der kerk door geene verandering in de vastgestelde formule hersteld worden, Uwe Commissie acht haar te minder noodig, omdat die formule, wat men ook in haar oordeele te missen, aan de ééne zijde den geest en de hoofdzaak van de leer der Hervormde kerk handhaaft, en aan de andere zijde een vrijheid toelaat, waarvan, wel is waar, het misbruik der kerk tot groote schade zou strek ken maar het recht gebruik daarentegen met het beginsel van het Protestantisme geheel in overeenstemming is, terwijl bovendien in art. 3 van het reglement voor kerkelyk opzigt en tucht de wettige weg wordt aangewezen langs welken dat misbruik kan worden te keer gegaan. Wat de verpligting betreft van den kerkeraad en van ouderlingen tot handhaving der leer, volgens art. 11 van het algemeen reglementen de wijze waarop zij in deze behoo- ren te werk te gaan (waaromtrent almede in sommige adressen inlichting verlangd wordt), zij het aan Uwe Commissie ver gund, U te doen opmerken, dat de Synoden van 1860 en 1861, volgens hare aangehaalde handelingen, als maatstaf waarnaar de kerkeraad en dus ook de ouderlingen de leer hunner predikanten hebben te beoordeelen, verwezen hebben naar het meergemeld art. 27 van het reglement op het ker kelijk examen en het daarin vastgestelde formulier van on- derteekening. Meent een kerkeraad, op grond hiervan, dat een leeraar zijner gemeente aan die belofte ontrouw is, hij kan zich deswege, krachtens het reeds vroeger genoemde reglement voor kerkelijk opzigt en tucht, vervoegen bij het classicaal bestuur waaronder zijn gemeente resorteert. Zijn er onder de ouderlingen die, ingeval de kerkeraad hiertoe geen reden vindt, zich over het gevoelen des kerkeraads be zwaard achtendan staat hun de weg open tot appèl bij het in rang volgende kerkelijk Collegie. LIIIISCII DAGBLAD. Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afaonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; ;i u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. Ss avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J- u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 'snamiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 ra. en teil u., 's namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oost-Indische Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand» Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's m. tot 10 u. 30 m. a». Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 nur. De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aeoijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 nur; der In- en Uitgaande Reohten en Aceijnsen dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1