Biiinenlatiiisch Nieuws. regeling heeft men tot maatstaf aangenomendat er geen behoefte was aan scholen, waarvoor men tusschen de ƒ15 en 60 schoolgeld zou helfen. Yan daar dat de vroeger be staande scholen van die klasse niet beduidend zijn achter uitgegaan. De 5 jongensscholen telden in 1857 223 leerlin gen; thans zijn er 4 met 199 leerlingen; de 5 meisjesscho len telde in 1857 281 leerlingen; thans zijn er 3 die 158 leerlingen telleu. De openbare scholen met ƒ60 hadden in 1863 67 jongens en 102 meisjes. Zoo er deshalve een grief tegen de bestaande openbare lagere schoolregeling zou kunnen gelden, zij zou te vinden zijn in miskenning van het beginsel, dat aan het slot van art. 68 der nieuwe wet is gehuldigd, waardoor het moge lijk werd gemaaktdat hoofdonderwijzers der bij het in werking treden dezer wet bestaande bijzondere scholen van de tweede klasse, welke minstens den tweeden rang bezit ten indien die scholen door de gemeente-besturenin over leg met den districtschool-opziener als openbare lagere scholen werden overgenomen, bij die inrigtingen als hoofdonderwij zers kunnen worden aangesteld zonder vergelijkend examen." En wat nu de geldelijke last betreft die de gemeente draagt, 'tis ontegenzeggelijk waar, dat het aantal leerlin gen van bedeelde en onvermogende ouders niet zoo sterk is toegenomen; want in 1857 waren er 210 jongens en 244 meisjes van bedeelde en 229 jongens en 177 meisjes van onvermogende ouders, die kosteioos onderwijs genoten; in 1863 was de sterkte der beide armenscholen 477 jongens en 455 meisjes. Men vindt op de gemeenterekening van 1857 een uitgaaf van 11158,28 voor kosten van openbaar onderwijs en in de gemeenterekeniug van 1863 zal de som Diet veel hooger zijndie de openbare armscholen kosten. Er is derhalve voor Leiden geen grond tot beklagdat er een zoogenaamde vrijheid van onderwijs bestaat. Voor de meergegoeden is er een keuze over tusschen de openbare en de bijzondere scholen tusschen de zoogenaamde godsdienst- looze en de Christelijke school. Voor de minvermogenden bestaat er gelegenheid om tegen een matig schoolgeld hunne kinderen, te zenden hetzij naar de openbare, hetzij naar de bijzondere school. Voor de armen is kosteloos lager onderwijs te verkrijgenhetzij op de openbare schoolhetzij door de zorg der liefdadigheid op de bijzondere Christelijke school. De statistiek levert het bewijsdat van de vrije keuze een ruim gebruik wordt gemaakt en het dus ten slotte de ouders zijn die het recht en de bevoegdheid bezitten om naar eigen overtuiging een keuze te doen, die geheel strookt met de waarde, die zij toekennen aan maatschappelijk en godsdienstonderwijs. Z. M. heeft benoemd tot hoogl. in de burgerl. bouwk, aan de polytechnische school te Delft den heer E. Gugel architect te Munchen en tot burgemeester der gemeente Zevenhuizen J. B. Nederveen onder toekenning van eervol ontslag der gemeente Bruinissevoort aan Mr. J. A. Vorst man op zijn daartoe gedaan verzoekmet ingang van 1 September a. s. een eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van griffier bij het kantongerecht te Doesburgh. Z. M. heeft benoemd tot commissarissen voor den straat weg langs de Zuiderzee, de heeren Mr. D. van Meurs, bur gemeester van Harderwijk en C. A. S. Hiebendaalburgemees ter van Putten; tot inspecteur der registratie en domeinen van de 2de kl. den heer S. Boertstrathans inspecteur der registratie en domeinen 3de kl. en in diens plaats den heer O. M. J. Moorrees, thans ontvanger dierzelfde middelen te Enkhuizen; tot adjunct-commies bij het Departement van Finantiënden lieer J. D. P. Verhorst, thans wonende te Breda en tot ontvanger der registratie en domeinen te Me- demblikden heer H. L. de Greve thans te Noordwijk. H. M. de Koningin heeft Dingsdag middag het idioten- gesticht te 's Hage met een bezoek vereerd. H. M. werd al daar door het bestuur der inrigting ontvangen verwelkomd en door de zalen rondgeleid. De verpleegden gaven daarna blijken van hunne vorderingen. De Koningin onderhield z:ch met sommigen minzaamen verliet hoogst voldaan het ge sticht, waarover het H. M. behaagde aan de bestuurders Hare tevredenheid te betuigen. H. M. de Koningin is 11. Zaturdag avonddoor de activiteit en attentie van een der lakkeijen hoogstwaarschijn lijk voor een groot ongeluk bewaard. H. M. bevond zich namelijk met een rijtuig met vier paarden en voorrijder te Scheveniugen toen een der lakkijen bespeurde, dat aan het rijtuig een ongemak was overkomen. Bij onderzoek bleek dat de as gebroken was. H. M. stapte uit het rijtuig en verbleef bij Z. K. H. den Grootvorst troonopvolger van Rus land, totdat de voorrijder, die inmiddels naar het Huis ten Bosch gereden was, met een ander rijtuig was aangekomen, wearmede H. M. naar de residentie terugkeerde. Z, 1). H. den Hertog van Brunswijk heeft zich uit de residentie naar Amsterdam begeven om aldaar eenigen tijd te verblijven. Z. D. H. heeft in het hotel des Pays-Bas zijn intrek genomen. In de maand October a. s. zal er te 's Hage onder presidium van den generaal-majoor H. Hardenberg de vereischte examina's plaats hebben van onder-officieren der verschillende legercorpsen, dingende naar den rang van 2den luitenant kwartiermeester en 2den luitenant-administrateur van kleeding en wapening, bestemd voor het leger hier te lande. De 3de en 4de bataillons jagers van het regement gren. en jag., welke thans in de legerplaats te Milligen zijn gekampeerd, zullen den 9den der volgende maand uit dat kamp te 's Hage terugkeeren. Maandag 11. is te Amsterdam de eerste buitenge wone vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij Paleis van Volksvlijt in het gebouw zelf gehouden onder het voorzittersschap van Dr. S. Sarphati. De vergadering magtigde de directie, om in overleg met commissarissen en den Raad van toezigt nu of later naar de omstandigheden daartoe gunstig zijn een hypothecaire geldleening te sluiten tot een maximum van 800000. In de zitting van den Delftschen Gemeenteraad van den 23sten dezer is op verzoek eervol ontslag verleend als ge meente-ontvanger aan den heer P. Fijckna 4Sjarige dienst als zoodanig. Ingekomen een missive van den heer H. Har- togh Heijs Jr. en een dito van den heer W. J. A. J. graaf van Bijlandt, te kennen gevende dat zij hun ontslag nemen als leden van den Gemeenteraadvan den laatsten heer te vens een adres om benoemd te worden tot gemeente-ont vanger. Door B. en W. is evenwel een voorstel gedaan om geen nieuwen gemeente-ontvanger te benoemenmaar die betrekking te combineren met den post van ontvanger der plaatselijke belastingenwelk voorstel in de volgende ver gadering in behandeling zal komen. De, werkzaamheden aan den Nieuwekerkstoren zijn thans zooverre gevorderd, dat men zich vleit het klokkenspeldat nu sedert ruim drie jaren, tengevolge der herstellingen aan den toren, niet gehoord werd, in de volgende week, bij gelegenheid der kermis, weder te zullen kunnen hooren. - Naar men verneemt, zullen de Prins en de Prinses van Hessen den 27sten dezer uit Gravesend met het Ko ninklijk yacht Victoria and Albert naar Vlissingen vertrek ken, om alsdan over Dordrecht hunne reis langs den Rijn voorttezetten. De Algemeene Synode der Nederl. Herv. Kerk heeft zich vereenigd met het advies der commissie, die daartoe met alge meene stemmen besloot, omtrent de volgende vijf punten als: 1°. dat zij zich onbevoegd verklare tot het eigenmagtig uitbreiden of beperken der wettelijk bestaande leervrijheid. 2°. dat zij hen die deze leervrijheid misbruikt achten verwijze naar de Kerkelijke Besturen, die bevoegd zijn om van hun beklag kennis te nemen; 3°. dat zij hen die vragen //wat zij ter handhaving der leer te doen hebben opmerkzaam make op de vroeger door de Synode gegeven en op de medegedeelde inlichtingen; 4°. dat zij besluite, geene verandering in de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de leervrijheid het ker kelijk examen, mede door Theologiae Doctores afteleggen, en het prediken van predikanten in andere gemeenten dan de hunne en van candidaten te onderwerpen en aan de Kerk voortestellen en 5°. dat zij vóór zij daartoe in hooger beroep geroepen wordt, onbeoordeeld latende of en door wie er bij de Evan gelieprediking rechtmatige ergernis gegeven zijharen wensch uitdrukke dat alle reeds dienstdoende en toekomstige leeraren zich zeiven ernstig beproeven of zij oprechtelijk instemmen met en volharden bij de verklaring, die vóór de-toelating o]t de Evangeliebediening gevorderd wordt, en dat zij zorg-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2