Buitenlandsch Nieuws. der verwerping te eindigen. Hoe vele getrouwen zouden er na dit zuiveringsproces nog overblijven en wat zou er van de Kerk worden?" De commissie aarzelde niet hare over tuiging uittespreken dat een officiële verklaring en uitbrei ding der onderteekening-formule in art. 27 van het regle ment op het examen haar evenmin mogelijk als wenschelijk toeschijnt. Zij meent dat daardoor nog grooter kwaad zou ontstaan dan men hoopt langs dezen weg te ontwijken. Zij wenscht uit dien hoofde de bestaande bepalingen wel behou den en gehandhaafdmaar met geen nieuwe vermeerderd te zien. Wij deelen nader de vijf punten mede, waartoe de synode heeft besloten. Zondag namiddag ten li ure, terwijl de ingezete nen zich naar de namiddag-godsdienstoefening begaven werd de gemeente Stolwijk verontrust door een zware windhoos, welke met zoodanige kracht woeddedat van verscheidene huizen de pannen werden afgerukt en door het hemelruim rondgeslingerd; ook werden zware boomen geheel ontwor teld en eenige koebeesten in het land omvergeworpen ter wijl enkel schuren en hooibergen van hunne fondementen werden ontzet. Gelukkig heeft menvoor zooveel tot heden bekend is, geen menschenlevens te betreuren. In de vorige week heeft zich in het dorp Midwoud door verdrinking van het leven beroofd de ontvanger V. De aanleiding tot deze verschrikkelijke daad is nog onbekend. Men verhaalt, dat hij een bezoek had ontvangen van zijn controleur. Hij laat vrouw en kinderen na. -— Voor eenige dagen poogde zich een ongehuwd vrouws persoon te Wieringerwaard door in het water te springen van het leven te berooven. Zij werd nog tijdig op het drooge gebragt, waar zij een uur later der wereld een nieuwen burger schonk. De justitie doet thans onderzoek naar den dood van dit kind. Het lijkje is te dien einde naar Alk maar overgebragt. - Beroepen bij de Hervormde gemeente te Ommeren Ds. H. C. Voorhoeve, director van het Zendelingshuis te Botterdam. Dr. J. Bosscha Jr. heeft in de Kunst- en Letterbode van 1853 een opstel geplaatst, betreffende een door hem uitgevonden wijze, om een rechtstreeksche bepaling van de snelheid van het geluid in een besloten ruimte te geven gestaafd door gedane proefnemingenwelke het nieuwe en oorspronkelijke van zijn methode volkomen bewezen. Niette genstaande de algemeene bekendheid der zaak in de weten schappelijke wereld, heeft de heer Faye ze verleden jaar in de Parijssche academie als zijn eigen uitvinding voorgedragen. In den Kosmos werd door Dr. B. een stuk geplaatst, waarin hq op korte maar krachtige wijze zijn eigene rechten deed gelden en den heer Faye de eer der uitvinding op onbarmhar tige wijze benam. Thans wordt in een Duitsch tijdschrift over de natuurkunde, dat te Berlijn wordt uitgegeven, een resumé gegeven van hetgeen er in deze kwestie is voorgevallen en recht wedervaren aan de eer der uitvinding, die Dr. B. toekomt. Behalve de gewone onderwerpen zullen bij de aan staande algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouwop Zaturdag den 24sten September a. s. alhier te houdenin behandeling komen eenige voorstellen van afdeelingen alsmede een voorstel van het hoofdbestuur onder N°. IX vermeld, aldus luidende: Art. 19 der wet op het middelbaar onderwijs schrijft voor: ttEr is een rijks-landbouwschool, indien in de behoefte aan landbouwonderwijs niet op andere wijs wordt voorzien. - Aan bijzondere landbouwscholen kan rijks-subsidie worden ver leend." - Art. 20 dier wet somt de leervakken op, welke het onderwijs aan de rijks landbouwschool omvatten zal. Het hoofdbestuur steil voor, om in de algemeene vergade ring de vraag te behandelen of in het belang van den land bouw wenschelijk en nuttig moet worden geacht, dat de rijks-landbouwschool, in voormelde wetsartikelen omschreven worde opgerigt en geopendalsmede of er behoefte aan zoo danige school voor landbouw bestaatten einde de meening omtrent deze aangelegenheid daarna aan de regering mede te deelen. De tentoonstelling van vee zal worden geopend den 23sten Septemberterwijl de trekking der loterij plaats heeft op Maandag 26 September, ten 1 uur, op het Raadhuis. De loten zijn van nu af aan bq de penningmeesters der afdee lingen, op vrachtvrije aanvrage en tegen betaling van f 1.50 het lot, verkrijgbaar. De uitslag der trekking wordt zoodra mogelijk bekend gemaakten -de lijst der getrokken prijzen dadelijk gezonden aan de penningmeesters der afdeelingen. De-prijzen, die op Zaturdag 8 October niet zijn afgehaald of waarvan geen verzoek van toezending door het hoofdbestuur is ontvangen vervallen aan de Maatschappij. Ter voorkoming van klagten over den gemeenschappelijken maaltijd,, die op Zaturdag 24 September zal gehouden wor den worden zijdie daaraan deel verlangen te nemen dringend verzocht, om dit hun verlangen te kennen te ge ven aan den penningmeester der Maatschappijvóór of op Vrijdag 23 September, des middags ten 12 uur. Na den afloop der laatste muziekuitvoering op het plantsoen, gedurende het zomersaisoen om de 14 dagen door het muziekcorps der Leidsche schutterijis het pligtmatig de diensten te erkennendie de commissie voor de muziek en de leden van het corps daardoor bewijst. De keuze en uitvoering der muziekstukken getuigden van de gemaakte vor deringen en verdienen te meer lof, naarmate de middelen en gelegenheden tot oefening zoo beperkt zijn. De uitvoering der voor militaire muziek door den heer Krulder gearran geerde kerk-aria van Stradella bewijst zoowel voor den ijver en de ambitie van den bekwamen clarinettist van het corps als van de degelijkheid der zamenstelling van het geheel. De erkentelijkheid van het publiek moge ten goede komen aan de altijd geringe geldelijke ondersteuning, die het muziek corps geniet. Wij vernemendat alhier een rechterlijk onderzoek is ingesteld, ten aanzien van gepleegde feitelijke vergrijpen tegen de zeden door de ongebondenheidonzedelijkheid of de ver leiding van jonge meisjes tusschen de 14 ea IJ jaren oud optewekken en te bevorderen. Het rechterlijk verhoor van getuigen moet voldoende gronden hebben opgeleverd tegen de vermoedelijk schuldigedie daarvoor eerlang zal terecht staan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 59°, des avonds te 8 uur 5 5°, te 10 uur 53°. Dingsdag morgen te 5 uur 5 2°, te 8 uur 5 2°, 's middags te 12 uur 52°, 's namiddags te 4 uur 50°. Op het 11. Zondag te Antwerpen gehouden zangers concours heeft de Amsterdamsche liedertafel den derden prijs behaald. De eerste prijs viel ten deel aan een zangvereeni- ging te Brussel, de tweede aan een te Verviers en de vierde aan een te Keulen. Den 18den dezer heeft men te Calloo, bij het fort St. Maria, op de Beneden-Scheldeniet ver van Antwerpen, de oude Belgische oorlogsbrik Due de Brabant door onder water aangelegde mijnen in de lucht doen springen. De ope ratie is goed gelukt. Bij de eerste proef had men 7 5 kilos buskruid gebruikt; de ontploffing deed het vaartuig bersten. Bij de tweede proefneming bezigde men 130 kilos, en toen sprong de Due de Brabant letterlijk in stukken. De graaf van Vlaanderen, baron Chazal en eenige artillerie-officieren van het Nederlandsche leger woonden de vernieling van het vaartuig bij. Te Wiesbaden kwam in de speelzaal dezer dagen een slordig gekleede handwerksman die, aan de schitterende roulettetafel genaderd, op N°. 19 heel bescheiden twee sechs- kreuzersstukken lei. De Fransche croupier vroeg hem, wat dit beduidde? en hij antwoordde: //wel dat zijn 12 kreu- zers." Neenzei de croupier - men speelt hier niet zoo ge ring - de inzet is ten minste een florijn. De handwerk- man haalde zijn geldbuidel voor den dag en wierp nu op N°. 19 60 kreuzers. De croupier wisselde die voor een florijn. Het balletje rolt en door de zaal klonk: //dix-neuf rouge!" Vüf en dertig florijnen werden op N° 19 gewor pen - de handwerksman begreep dat niet. De croupier riep hem toe, zijn geld op te strijken. //Maar waar is het dan vroeg de handwerksman verbluft. Een der omstanders fluis terde hem in het oor: //alles is voor u." En toen hij dat hoorde, streek hij het geld in zijn muts en vloog lagchen- de en onder het gelach van het geheele gezelschap de zaal uit.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2