Buitenlandsch Nieuws. zonder dat het mogelijk was de opvarenden redding te bie den. Woensdag morgen werd in de haven aldaar gebragt een ander vis9chersvaartuig dat omvergeslageu is. De schip per, Evert Weerstand, en de knecht, Albert Bakker, ver loren hun leven in de golven en ook de jongen, Hendrik van Urkdie zich bij het binnenbrengen nog op het vaar tuig bevond was toen reeds een lijk. In het Pelster-Gasthuis te Groningen overleed dezer dagenzoo men zegt door verstikkingzekere weduwe welke een model van gierigheid moet geweest zyn. Sints eenigen tijd had zij de gewoonte, om bij het naar bed gaan de lamp op de beddeplank te plaatsenopdat zijgelijk zij beweerdeniet zoo gemakkelijk zou kunnen bestolen worden. Op die beddeplank lagen ook eenige turvenwelke zij be waarde, om ze later te verkoopenen nu schijnt het dat diemet de vlam der lamp in aanraking gekomen in de kamer een stiklucht hebben verwekt, welke haar hare be wustheid deed verliezen. Hare gierigheid ging zoo ver, dat de boter haar wekelyks verstrekt, door haar niet werd ver bruikt, maar bewaard om ze later als vuil vet te verkoopen. Men vond dan ook in haar kabinet 36 vierendeel stukjes boter, met schimmel bedekt, en in een harer rokken, in zakjes genaaid, een som gelds, ten bedrage van ruim 5 00 guldens. Maandag 11. is onder de gemeente Oldebroek, by de zoogenaamde Posthoorneen afgrüsselijke misdaad gepleegd. De 20jarige zoon van den landbouwer J. A. van Wijhe, van onbesproken gedragwerd terwijl hij op een ladder tegen een hooiberg 9tond om hooi uitteplukken plotseling door twee personen overvallen die de ladder omverhaalden, zoodat hij op den grond viel. Hierop bragt een hunner den jongeling een vreesselijke slag met een ijzeren werktuig op het hoofd toe, die, volgens verklaring der geneesheeren indien zij een duim breed verder ware gegaanden dood ten gevolge zou gehad hebben. Wat echter de misdaad nog afschuwelijker maakt, is, dat de nog zeer jeugdige vrouw van een der mannenwaarmede hij eerst in de maand Mei dezes jaars was getrouwdeen hoofdrol er bij speelde. Zij dreef de helsche boosheid zoo verre, dat zij den ongelukkigen bewusteloos nederliggenden jongeling de borst intrapteter- wyl zij er bij uitriep: slaat hem maai dood! Daar ben ik al mede bezig, riep de booswicht, terwijl hij het slagtoffer hunner woede arm en hand verbrijzelde. Door de toegesnelde hulp van menschen en de politie werden de daders spoedig gearresteerd en naar Elburg overge'oragt, waar zij voor den kantonrechter dadelyk hunne misdaad beleden. Het corpus delictihet ijzeren werktuig waarmede de moorddadige slag werd toegebragt, is mede voor de rechtbank opgezonden. De gewonde verkeert nog steeds in levensgevaar en er is weinig hoop op zijn behoud. De Gemeenteraad heeft in zijn vergadering van Don derdag nog besloten Burgemeester en Wethouders te mag- tigen om een gedeelte der in de gemeentekas berustende gelden, bij wijze van beleening op effecten rentegevend te maken; alsmede, om het baggeren in de grachten en Sin gels te verpachten aan den hoogsten inschryver, voor één of voor tien achtereenvolgende jaren. Naar wy vernemenis het plan om de Leidsche Schouwburg in een beteren staat te brengenreeds tot zekere mate van rijpheid gekomenin zooverre dat de eigendom van de twee overige aandeelen in het gebouw met al wat er toe behoort, ook zou kunnen komen in handen van de eigenaars van het één derde deel. De zaal zou alsdan worden inge- rigt naar de behoeften en den smaak van onzen tijd, geheel verfraaid en gerestaureerd, waaraan een aanzienlijke som wordt ten koste gelegdindiengelijk in vroegere jaren de Gemeenteraad daartoe een jaarlijksche subsidie wil ver kenen. Gaarne vestigen wij de aandacht op de uitnoodiging van het Nederlandsch comité vau het algemeen Israëlitisch verbond om bij te dragen tot ondersteuning van de Israë lieten die het slagtoffer werden van de onlusten in Tunis. Wie de Barbarijsche kust kent, weet in welk een toestand daar de Israëlieten verkeereneen toestand die, ondanks de edele pogingen van Montefiore, feitelijk nog weinig ver anderd i9. Die aan de We9tersche beschaving gewoon is, gruwt van de behandeling dier ongelukkigen, die door de Catholieke landen uitgedrevenals in ballingschap op de Afrikaansche kust leven; en thans nu de Europesche mo gendheden ter naauwernood in staat zijn hare eigene onder danen te beschermenzal het lot der Israëlietendie tot geen staat behoorennog vreesselijker zijn. Wij vertrouwen daaromdat de roepstem tot hun bijstand door velen zal worden verhoord. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 5 9°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. Vrijdag morgen te 5 uur 5 5°, te 8 uur 60°, 's middags te 12 uur 64c, 's namiddags te 4 uur 62°. Uit de Paltz wordt gemeld, dat de tabak de beste uitkomsten belooft; de oogst van de hop zal waarschijnlijk grootendeels mislukt zijn. Te Zurich hebben ernstige ongereldheden plaats ge had onder de leerlingen der polytechnische school aldaar. Door het kantonnaal bestuur was aan den Zwitserschen bonds raad een prachtig gebouw aangeboden dat aan de polytech nische school verbonden was. Dit was nog slechts korten tijd opengesteld, maar toch hadden de jongelieden in die weinige dagen het geheele gebouw met teekeningen bedekt en alle lessenaars enz. met beeldhouwwerk versierd. De di recteur had op het zwarte borddaartoe bestemdeen soort van manifest doen plaatsen waarin dit als kinderachtighe den werd bestempeld. De jongeliedenover die uitdrukking gebelgd eischten het terugnemen van die woorden. De di recteur weigerde. Zij vormden een vereeniging en benoem den een commissie van zes élèves die zich tot de curatoren wendden. De curatoren stelden den directeur in het gelijk en eischten dat de jongelui hunne vereeniging zouden ont binden en de commissie zou aftreden. De élèves verzetten zich en het zestal kreeg zijn consilium abeundi. Toen de zes commissarissen Zurich verlieten werden zij door 30 0 élèves en even zoo vele studenten met muziek uitgeleid. Men voor ziet grooter ongeregeldheden. De adelaar welke den top van den Stephanustoreu te Weenen versiertis niet gegotenmaar geheel en al uit de hand bewerkt. Hij bestaat uit 2500 afzonderlijke deelende slagpennen en kleinere vederen zijn ten getale van ruim 600 welke door middel der verscheidene dui- zende schroeven in elkander zijn gesteld. Tot het vergulden heeft men 500 stuks ducaten gebezigd. Dezer dagen gebeurde het volgende in den doodenka- mer der barmhartige broeders te Weenen. Op het onver wachts werd in dit vertrek aan de schel getrokken. Toen men er binnentradvond men iemanddie daar als lijk was nedergelegd, overeind zittende en uit al zijne magt aan de schelkoord trekkende. De man werd nu spoedig naar de ziekenkamer gebragt en er is hoop op zijn behoud. Bij gelegenheid van de komst van den Koning van Spanje te Irum zal aldaar een pyramide worden opgerigt waarop zoowel dat bezoek als de inwijding van den spoor weg van Madrid naar Parijs vermeld zal staan. In den loop van den herfst zal Keizer Napoleonwelligt vergezeld door de Keizerin een bezoek aan het Spaansche hof brengen. Vol gens sommige dagbladen van Turyu zal bij gelegenheid van het bezoek van den Koning in dien hoofdstad het Ko ningrijk Italië door zijn regering worden erkend, waartoe, naar zy er bijvoegenop dit oogenblik reeds onderhande lingen tusschen Madrid en Turyn plaats hebben. Deze be wering is echter in strijd èn metjde jongste onderhandelingen der Spaansche regering, voornamelijk ten opzigte der druk pers, èn met de omstandigheid dat Prins Napoleon opzet telijk naar Schotland is vertrokkenom niet met den sou- verein in aanraking te komendie tot heden heeft geweigerd het gouvernement van zijn schoonvader te erkennen. Het bezoek van den Koning der Belgen te Vichy zal eveneens op duurzame wijze worden vereeuwigd. Het gemeentebestuur heeft namelijk besloten een marmeren steen met een opschrift op het badhuis aldaar te doen plaatsen. Gedurende zijn ver blijf aldaar heeft de Koning der Belgen ook een bezoek aan den maarschalk Magnan gebragt, met wien hij sedert ver scheiden jaren naauwe vriendschapsbetrekkingen onderhoudt en wiens zoon hij eenmaal tot peter verstrekte. Zaturdag den 20steu dezer, wanneer te Versailles het feest van Franciscus van Assissie gevierd wordtkomen de

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2