Buitenlandsch Nieuws. gedurende de hondsdagen heeft plaats gehad, zoodat het gewas geheel of bijna zal verloren zijn. De berigten luiden allen even ongunstig uit Vught, HaareuTilburg, Ooster hout, Oss, Eindhoven, Helmond en de Peelalwaar alleen eenige honderde bunders boekweit geteeld worden. De schade in de Peel alleen wordt op f 150 a f 160,000 geschat. Dienzelfden nacht is ook voor de gemeente Asten en om streken zeer noodlottig geweest. Van de ruim 4000 bunders boekweit, die in de veenen van VenraySevenum, Horst, DeurneHelenaveen en Asten prachtig en in vollen bloei te velde stondenis in dien noodlottigen nacht het grootste gedeelte totaal bevrorenzoodat de geleden schade minstens 2 ton kan beloopen. Bij deze ramp heeft zich echter een opmerkenswaardige bijzonderheid voorgedaan, die nadere ver melding verdientEen der boekweitverbouwersvoorstander van proefnemingenheeft volgens de jongste methode een gedeelte van zijn boekweitvelden ter bevordering der vrucht zetting, met honig gesleept; die perceelen zijn genoegzaam geheel van de vorst bevrijd gebleventerwijl de naburige totaal weg zijn. Het slepeu met honig schijnt dus ook een voorbehoedmiddel tegen vorst te wezen. Dingsdag morgen is te Vlissingen de gepensioneerde loods Baams, bij het naar buiten loodsen van een schip, in de Schelde gevallen en verdronken. Den 6den dezer is te Warnsveld brand ontstaan in de woning van den landbouwer Jan Beekman. Nadat de landbouwer in allerijl zijn vrouw en drie kinderen gewekt hadheeft men getracht nog een en ander te reddendoch zulks was onmogelijk. Van den inboedel is, behalve twee paar bedden, bijna niets gered; zjjnde tevens in den brand omgekomen een koe, een kalf, vier varkens, een schaap en ongeveer 10,000 hooi. In de zitting van den Gemeenteraad van heden Don derdag heeft de Burgemeester een vleyende toespraak ge houden tot den gemeente-secretarisbij gelegenheid van zijn 25jarige dienst in die betrekking. Vervolgens is de gemeen terekening over 1863 met algemeene stemmen goedgekenrd en zijn aan Prof. Faure, J. Parmentier en Zn., en A. de Groot gemeentegrond afgestaande beide eersten in eigen dom de laatste in gebruikvoorts is de rekening der Ste delijke gazfabriek over 1863 goedgekeurd en de overwinst bepaald op f 38367 waarvan f 13367 zal worden belegd in inschrijvingen op het Grootboek der Nationale Schuld. De Gemeenteraad heeft eindelijk vastgesteld de reglementen op het H. G. of Armen Wees en Kinderhuis, op het R. C. Armbestuur en het B. C. Wees- en Oudeliedenhuis, op het Gereformeerde Oude Mannen- en Vrouwenhuis en voor Vrou wen Kraammoederswaarbij deze gestichten zijn geregeld als burgerlijke instellingen van weldadigheid door de bur gerlijke overheid. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 60°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. Donderdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 54°, 's middags te 12 uur 60°, 's namiddags te 4 uur 56°. Den l4den dezer wordt te Genève de 50ste verjaar dag der vereeniging van het kanton Genève met Zwitserland gevierd. De rabbijnen hebben bekend gemaakt, dat zij aan dit feest geen deel zullen nemenomdat de aanhechting hen van hunne burgerlijke rechten beroofd heeft, om hen weder aan een uitsluitende wetgeving te onderwerpen. Men heeft in Zwitserland dit jaar vele onwederadie groote schade aanrigten. In GraubunderlandWalliserland Zurich en Aargau zijn de oogsten weder vernield. Men verneemt, dat de tegenwoordige Koning van Beijeren is verloofd met de oudste dochter van den Keizer van Rusland. Ook te Munster is Zaturdag 11. 's avonds omstreeks 11 uur een vuurkogel waargenomen, welke een verbazende glans verspreidde. Te Essen en Kempen heeft men dergelijk verschijnsel ontwaard. Bij het vaneen springen werd geen knal gehoordmaar wel een prachtigen vuurregen gezien. - Het Deensche hof wenscht, zegt men, ten sterkste, de Constitutie van den nieuwen Sleeswijk-Holsteinschen Staat een bepaling te zien opgenomen volgens welke het den Souverein van dien Staat verboden zal zijnde kroon van een ander land aantenementen einde op die wijze het gevaar voortekomendat een in Kopenhagen heer- schende partij die den gezamenlijken Staat wildoor het aanbieden van de Deensche kroon aan den Hertog van Slees- wijk-Holsteinten koste der thans in Denemarken heer- schende dynastie, de vroegere Deensche Monarchie weder trachte te herstellen. Te Madrid had dezer dagen een dier volksbewegin gen plaatswelke in den laatsten tijd de bevolking meer malen verontrustten. Thans zegt mendat het Gouvernement maatregelen heeft beraamd om de orde te verzekeren. - Den 15den dezer zal de noordelyke Spaansche spoor weg die van Madrid over de Pyreneën naar Frankrijk loopt geopend worden. Het openen van dezen weg, waardoor een rechtstreekschen en onafgebroken spoorweggemeeuschap tus- schen Madrid en Parijs wordt verkregenbeschouwt men te Parijs, zoowel uit een politiek als uit een maatschappelijk oogpunt als een gebeurtenis van veel gewigt. Aan den nu voltooiden noordelyken spoorweg, die wegens het doorbre ken door de Pyreneën groote moeyelykheden opleverdeis in de laatste jaren met alle magt gewerkt. Het aantal der arbeiders werd in het voorjaar van 1862 van 4000 tot 13,000 vermeerderd, en in het begin van dit jaar tot 16,000 opgevoerd. Behalve dezen weg, die over Valladolid naar de Frausche grenzen looptbestaan nu in Spanje reeds vyf grootevan de hoofdstad uitloopende spoorwegente we ten naar Barcelona, Valencia, Alicante, Sevilla en Cadix. De Staatsraad te Parijs heeft het onderzoek bijna vol- bragt van het wetsontwerp betrekkelijk de opheffing der be paling van een wettelijke interest-berekening. Naar men ver zekert zou dit hooge staatsligchaam zich hebben verklaard voor geheele vrijstelling van rente in handels-aangelegenhe den doch in burgerlijke zaken een maximum willen behou den van 6 pCt. in het jaar. Men kondigt tegen de maand September de aankomst binnen Parys aan van den Prins van Wallis, die daarna Kopenhagen en St. Petersburg bezoeken zal. - De schuldenwaarvoor de Hertogin van Bqrry wis sels geteekend had en die nu door den graaf van Cham- bord betaald zyn hebben zes millioen frs. bedragen. Een arbeiders-comité te Liverpool heeft beslotenvoor Garibaldi het aan lord Burghley toebehoorende yacht Osprey te koopendat zeer netjes is ingerigt en waaraan nog on langs 1500 is ten koste gelegd. Dingsdag morgen vonden op den Teems proefnemingen plaats met een nieuw uitgevonden stoomboot. Deze was na melijk in verschillende deelen gesplitst. In een dezer was de machine geplaatst, terwijl in verschillende anderen de lading was gebragt. Indien dit toestel van toepassing te brengen is, dan voorzeker zal de uitvinding hoogst belang rijk zijn. Vooreerst zullen dan de uitgaven voor meerdere machines overbodig geworden zyn, terwijl men voorts geen tiende gedeelte van den tijd noodig heeft voor het inne men der lading, daar men de verschillende deelen slechts behoeft aan te hechten. Geljjk men weet, wordt in Schotland de aan gods dienst gewjjde dag veel strenger geëerbiedigd dan ergens elders in Groot-Brittannie. Het volgende strekt echter ten bewijzedat men dien eerbied tot in het (bespottelijke kan dryven. LI. Zaturdag avond kwam Hr. Ms. schip Salamis te Invergordon binnen om leeftogt intenemenhet was toen evenwel te laat, om in de behoefte te voorzien. Welke po gingen men ook gedurende den Zondag in het werk stelde^ ten einde den benoodigden proviand te erlangenalles bleef vruchteloos tegenover de onverzettelijkheid der autoriteiten en winkeliersvermits men nu in den daaropvolgenden nacht insgelijks niets kon verkrijgenzagen onze dappere verde digers des lands, na 36 uren daar vertoefd te hebben, zich genoodzaakt een andere plaats optezoekenwilde zy niet van honger omkomen. Britsch Guyana is door een nieuwe ramp getroffen. Men weet dat in April 11. de stad Georgetown voor een aanmerkelijk en aanzienlijk gedeelte door feilen brand is vernield. Nu geeft de Royal Gazette, aldaar uitkomende, dd. den 8sten July 11. berigt van een nieuwen brand, die het vernielend werk van den vorigen ontzettend heeft voort-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2