Buitenlandsch Nieuws. echolen alleen aan groote steden kunnen worden verstrekt. Het plan tot den aanleg van een Noord-Hollandsche Friessche Spoorweg tot verbinding van Leeuwarden met Am sterdam, zal op de ondersteuning der regering aanspraak kunnen makenomdat daarmede een zeer korte verbinding met de Noordelijke gewesten des Rijks wordt bevorderd. Zoodra door provinciëngemeenteu en particulieren voor een kapitaal van ongeveer f 5,000,000 zal zijn deelgenomen, zullen de ontbrekende 13 millioenvoor de volledige uit voering der onderneming vereischt, worden verschaft door de Algemeene Maatschappij van Handel en Nijverheid te Amsterdam, 't Is niet te ontkennendat de Noordelijke en Westelijke provinciën van ons Rijk behooren tot de welva rendste streken van ons vaderlandmaar hoe naauwer men zich daaraan sluit door bevordering van een gemakkelijke gemeenschapdes te meer zal het voordeeldat die pro vinciën opleveren zich ook verder verspreiden. Staan niet onze veehandelaars in Rijnland reeds in naauw verband met al de Noord-Hollandsche veemarkten, met Fries- sche en Groninger markten, van verschillende koopwaar; en zal dan niet den aanleg van een spoorweg van Haarlem tot Alkmaar, van Amsterdam over Purmerende en Hoorn naar Friesland mogen rekenen op de hulp en ondersteuning van de Rijnlandsche kapitalisten? - De gezamenlijke exercitiën van de dd. schutterij met de infanterie van het leger te Utrecht zullen weldra hervat worden. De gewigtige bezwaren tegen zamenwerking van schutterij en leger gerezeDtengevolge der bekende beslissing van het hoog militair gerechtshof in de zaak van een ka nonnier te Hilversumdie zich tegen een officier der dd. schutterij had verzet, zijn op de meest voldoende wijze door de hoogein deze zaak betrokken autoriteiten, zooveel doen lijk uit den weg geruimd zoodat die zoo nuttige oefeningen van leger en schutterij weldra, even als vroeger, zullen kuu- nen plaats hebben. Men hoopt dat deze kiesche zaak spoe dig naar algemeen genoegen voor goed zal geregeld worden door de aanneming eener nieuwe wet op de schutterijen, waarin zij naar behooren kan worden geordend. Dingsdag namiddag is bij het opslaan van het paar denspel op de Nieuwemarkt te Rotterdam een zinken plaat waarmede hetzelve gedekt wordt, door een windvlaag afge waaid een jongen die in den omtrek wasviel de plaat zoo danig op het hoofd, dat hij onmiddellijk, zeer ernstig ge wond, naar het ziekenhuis moest worden overgebragt. Te Loppersum zouden de arbeiders van den landbouwer Kuiziuga een strooiberg over het land brengentoen zij daar mede druk bezig waren, vonden zij in het midden van het stroo een onkenbaar en reeds tot vergevorderden staat van ontbin ding gekomen lijk van een manspersoondat redelijk goed gekleed, nog 35 cents en een Deensche shilling in den zak had. Beroepen tot predikaut te Hardenberg Ds. G. J. Sijp- kens, thans te Sexbierum. Bij de Doopsgezinde gemeente te Groningen is tot predikant beroepen Ds. R. Brouwerthans te Barsingerhorn en bij die te Surhuisterveen (Friesland) de proponent D. Pe kelharing te Zaandam. - Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op centen en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Julij 1863 en 1864, alsmede van die opbrengst over de 7 eerste maanden dier beide jaren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 6 uur 61°, des avonds te 8 uur 5 8°, te 10 uur 5 6°. Woensdag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 57°, 's middags te 12 uur 61°, 's namiddags te 4 uur 61° Dingsdag werd te Antwerpen geopend de tentoonstel ling van beeldende kunstenwelke zeker een der beste is welke in langen tijd gehouden is. Geheel Europa zond hare kunstwerken derwaarts en ook de Nederlandsche school is even als het vorig jaar te Brusseluitmuntend vertegenwoor digd. Onder de eersten zijn gerangschikt de bekwame Hol- landsche meesters Waldorp, S. Verveer, Springer, Kruse- man van EltenJozef Israels, Maurits LéonW. van De venter, Bakker Korff en meer anderen die de eer handhaven der Hollandache schilderschool. De Koning van Pruissen heeft bevolen dat een groot aantal der veroverde Deensche kanonnen tot een gedenk- teeken zullen versmolten worden, hetwelk in het Invalidenpark te Berlijn zal worden opgerigt. Naar men verneemt, heeft Pruissen de oorlogskosten van den veltogt in de Elve-Hertogdommen op 16 millioen thaler geschat. Naardien nu Oostenrijk 10 millioen thaler verlangt, bedraagt de gezamenlijke som der oorlogskosten ,26 millioen thaler. - De Deensche krijgsgevangenenin Oostenryk geïnter neerd, worden allengs naar huis gezonden. -— De Deensche krijgsgevangenenaan welke nu de vrij heid weder hergeven wordt, hebben zich in Duitschland over een waarlijk menschlievende behandeling te verheugen gehad. In een der Pruissische vestingen werden zelfsdoor de aldaar garnizoen houdende officierenbals en feesten aan de Deensche krijgskameraden gegevenja sommigen der ge vangen officieren veroorloofden zich zelfs zonder verlof weg te blijvenwaartegen de vesting-kommandant ernstige maat regelen nemen moest. En in een andere vesting betoonde een gedeelte der gevangen Deensche soldaten zich wederspan- nig, waaraan natuurlijk onverwijld perk moest worden gesteld. In de staatkundige kringen te Madrid loopt het ge rucht dat de beslissing der zaak VBn het ontbinden der Cortes geen maand meer kan achterwege blijven. Een Madridsch dagblad gelooft, dat de reis des Ro llings van Spanje naar Frankrijk ten gevolge hebben zal dat Napoleon III tegen het einde van September een be zoek bij de Koningin van Spanje aflegt. In het jongste verschenen nommer der Presse leest men o. a. het volgende berigt uit Vichy, de bekende Fran- sche badplaats in het departement der Allier. Boven den ingang van een goudsmidswinkel alhier, wordt een opschrift van dezen inhoud gevonden: //In de drie deugden" onder elk dier deugden bevindt zich een medaillonwaarin de beel tenis staat van den Keizer in N°. 1 als het symbool van //het geloof;" in N°. 2 die der Keizerin als //de liefde" en in N°. 3 de beeldtenis van den Kroonprins als het symbool van //de hoop." De Koning van Spanje wordt den 17den of 18den dezer in het kamp van Chalons verwacht. Den 21sten dezer, den geboortendag van Rossini, zal te Pesaro, zijn geboortestad, het standbeeld worden ont huld van den grooten Italiaanschen componist. De markies Salamanca en de heer Delahanto, directeuren van de Itali- aanschë spoorwegendoor wier zorgen en op wier kosten het standbeeld is opgerigt, organiseren voor deze gelegenheid een groot muziekaal feest. De voornaamste kunstenaars op muziekaal gebied zijn uitgenoodigd tot dit feest hunne mede werking te verleenen, en hebben zich dan ook gehaast die uituoodiging aanteuemeu. Onder anderen zal met hunne medewerkingop het theatre Rossinitienmaal het mees terwerk van den grooten componist, Guillaume Teil, wor den opgevoerd. De eerste voorstelling zal den I4den plaats hebben; de opbrengst zal trekken tot een weldadig doel. Door den heer Mercadante is ook voor deze gelegenheid een hymne gecom poneerd voor 400 stemmen, die, op het oogenblik der ont hulling van het standbeeld, in de open lucht zal worden uitgevoerd. - Blijkens de Engelsche statistieke tabellen voor de heffing van den income-tax, bedroeg in 1863 het aantal personen met een jaarlijksch inkomen van minder dau 100 18,790 tusscheu 100 en 150 139,297; opmerkelijk is het, dat het aantal der personen met 50,000 inkomen MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Julij. 1863. 1864. Zuivere opbrengst over de 7 eerste maanden. 1863. 1864. 7689,475 8502,91' Geslagt (opc. inv.) 1514,89 1604,86 Binnenl. Ged. (id.) Buitenl. Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit-kunst wijn (id.) 38,65 5618,67s 1012,42s /15874,11s 5733,49 1399,12s 17240,39 13114,77 43559,43s 1122,97 v 39927,09! 11114,25 108838,52 14107,64" 45244,95s 46458,29s 115 49,92s 117360,82

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2