Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. zorg en regeling en voorziening in verband staan tot wet telijke voorschriftenwaaraan de plaatselijke overheid ge bonden is. Een subsidie van 2500 's jaars bij raadsbesluit toegekend is een handeling, waartoe elk jaar bij het vast stellen der plaatselijke begrootiQg op nieuw moet worden besloten en welke geen wettelijke rechten geeft, die het genot gedurende een zeker aantal jaren verzekeren, maar alleen uit welwillendheid kan een volgende raad eerbiedigenwat een vroegere gemeenteraad heeft besloten. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsche Leeuw den heer J. du Pré, hoofd-ingenieur van den waterstaat in België. Z. M. heeft aan den majoor der infanterie van het leger in Neêrl. Indië K. F. van Langen, thans met verlof hier te lande, op verzoek, eervol ontslag verleend, met toekenning van pensioen. Z. M. zal aanstaanden Zondag zich in het kamp bij Milligen bevinden en de godsdienstoefening onder de leiding van Prof. Prins bijwonen. Na den afloop der godsdienst oefening zal waarschijnlijk groote parade worden gehouden, Z. K. H. de Hertog van Saksen-Coburg-Gotha heeft Dr. S. N. Deutz Jr., chirurgien dentiste van Z. M. te Am sterdam, benoemd tot ridder 2de kl. der Saksisch-Ernisti- nische Huisorde. De Hooge Raad heeft het beroep in cassatie van Hen- drikje Kolk, wegens vergiftiging van haar echtgenoot ter dood veroordeeld, verworpen. Heden Dingsdag morgen ten half 10 uur is het 3de bataillon van het regement grenadiers en jagers onder het commando van den majoor J. D. H. Ledel uit de Residentie naar de legerplaats Milligen Leiden doorgetrokken naar Oudshoorn. De compagnie veldartillerie onder commando van den kapt. P. A. Rauws had reeds in den vroegen morgen Lei den verlaten met gelijke bestemming naar het kamp. Op de laatste tentoonstelling van nijverheid te Leeuwar den vond men een reddingstoestel voor schipbreukelingen uit Harlingen ingezonden. Het is een toestel, waardoor de bemanning van een gestrand schip zich zeiven zou kunnen reddenzonder hulp van den vasten wal te behoeven. Men laat van het schip een uit doek gemaakten vlieger op, waaraan kleppen zijndie zich bij hevige storm openen. Deze vlie ger gaat natuurlijk voor den wind af landwaarts. Aan de koord van den vlieger is een touw verbondenwaaraan een der schepelingen zich door de branding heen landwaarts laat trekken. Is deze daar, dan heeft men gemeenschap met den wal en op onderscheidene wijzen kan men de overige manschappen langs dien weg trachten te redden. In tegen woordigheid van een aantal scheepsgezagvoerders heeft men te Harlingen proeven genomen welke goed voldeden. r De gepensioneerde O.-I. hoofdambtenaar Schepern heeft aan zijn geboorteplaats Heusden vermaakt ƒ1000 voor de Prot. armen, 500 voor de R. Cath., ƒ250 voor de Lu- iher8che, ƒ100 voor de Israël., ƒ100 voor de Afgesch. en ƒ50 voor de Prot. bewaarschool, Zaturdag avond is in de Oostelijke provinciën van ons land een groote vuurbol gezien, die zich met een aan merkelijke snelheid door het luchtruim bewoog, en zich daarop verdeelde in verschillende bollen van een schitterende kleur. Zij verdwenen als vuurpijlen. Een boerenknecht in den Isabella-polder (Zeeland) Zaturdag 11. met een wagen met twee paarden bespannen te huis komende, had de onvoorzigtigheid de hoofdstellen af- tedoen voor dat de strengen losgemaakt waren. De paarden zich los van den wagen wanendegingen terstond door met het treurig gevolg, dat de knecht, die nog voor de paarden stond, onmiddellijk ter neder geworpen en door de paarden en wagen overreden werd op de plaats dood bleef. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Spijk (Groningen) Ds. A. P. A. du Clouxthans te 's Gre- velduin-Kapelle en bij de Hervormde gemeente te Harderwijk - Ds. J. A. ten Bokkel Haininkpred. te Oud-Alblas. De gemeente-secretaris Jhr. Mr. J. N. van Puttkam- mer viert heden Dingsdag het feest van zijn 25jarige dienst in die betrekking. De gemeenteraad heeft hem ter erkenning van 25jarig dienstbetoon aangeboden een sierlijk gewerkt zilve ren beeld, deLeidsche Stedemaagd voorstellende,staande opeen voetstukdat wederom getuigt van een keurige uitvoering van zulke zilverwerken afkomstig uit de fabriek van den heer J. M. van Kempen te Voorschoten. De jubilaris geeft he den een feestmaaltijd aan de leden van den Raad. Zijn ze- digheid verbiedt ons iets meer te zeggen van de buitenge- wone wijzewaarop hij de gedachtenis van de feestviering opluisterde door ondubbelzinnige blijken van welwillendheid en onbekrompenheid. Aan het algemeen overzigt van de Java-Bode ontleent men het volgende Wij hebben onze lezers in Nederland twee tijdingen mede te deelen van groot gewigt. De berigten ons onlangs van Borneo's Westkust gewor den luiden niet zeer gunstig. Men wist reeds sedert eeni - gen tijddat onder de Dajakkers een beweging was ontstaan waarschijnlijk aangestookt door derwaarts gevlugte muitelin gen uit Bandjermasin. Thans blijkt het, dat de bevelvoe rende officier ter Westkust, de Overste de Neve het noodig heeft geacht een detachement troepen naar het binnenland te zendenten einde ons gezag aldaar te handhaven. Wy betreuren het, dat deze expeditie niet met goed gevolg is bekroond geworden. Althans hebben wij gevoelige verliezen ondergaan, terwijl de opstandelingen, ja, voor onze bajo netten zijn geweken maar alleen om zich elders te hereeni gen. Bij de uitgestrektheid van ons tegenwoordig gebied op Borneo kan men niet genoeg waarschuwen tegen de zucht om dat gebied te vergrooten. De zware en afmattende oor log die sedert de laatste 5 jaren in het Bandjermasinsche wordt gevoerd, kan ten bewijze strekken, dat de magt, die ons ter beschikking staat, niet overal toereikende isom spoedig en krachtdadig te handelen. Samarang heeft den 17den Junij feest gevierd; het feest van de inwijding der werkzaamheden van den spoorweg van Samarang naar de Vorstendommen. Er is zeker in de laatste jaren geen werk tot stand gebragt van zooveel gewigt voor de welvaart van Java. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 69°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 5 8°. Dingsdag morgen te 5 uur 63°, te 8 uur 64°, 's middags te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 62°. Men verneemt dat de heer Victor Driessens, onlangs benoemd tot directeur van het Theatre Royal te Antwerpen reeds weder zijn ontslag genomen heeft uit die betrekking. Donderdag is het buitenverblijf van den inspecteur- generaal der Vrijwilligers, kolonel Mac Murdo, nabij Ful- ham, tot den grond toe afgebrand, terwijl men niets, zelfs niet de kostbare schilderijen heeft kunnen redden. Te Parijs is een berigt ontvangen vau het uitbreken van een omwenteling op Madagascar, ten gevolge waarvau de Koningin de vlugt heeft genomen. Uit Vichy wordt het volgende gemeldVoor eenige dagen kwam Keizer Napoleon op zijn wandeling een vyver voorbijwaarvan het stilstaand water bij de heerschende warmte zeer onaangenaam uitdampte. Te Vichy teruggekeerd liet hij dadelijk den maire ontbieden en bragt dezen onder het oog, dat zulke wateren niet moesten aangetroffen wor den in de nabijheid eener badplaats. De maire beloofde bin nen het jaar de noodige verbeteringen te doen aanbrengen en meende den Keizer met deze verzekering tevreden te stellendoch Napoleon zag den maire zeer scherp aan en vroeg op nog krachtiger toon//Hoeveel tijd hebt gij noo dig om dit kwaad wegtenemen?" De arme maire, onthutst door den blik en den toon van den Keizer, antwoordde: //Sire in drie maanden hoop ik aan Uwer Majesteit bevel te kunnen voldoen." - //Gij hebt u zeker versproken" zeide Napoleon nu//ge meent toch binnen drie of vier dagen." - //Onmogelykriep de verraste maire, die den Keizer aan staarde, als wilde hij zeggen: //Je hebt je verstand verlo ren." -Maar de Keizer hernam //Hoe, onmogelijk 1 Nu, wij zullen zienen zich omkeerende liet hij den verbluften staan. Eenige oogenblikken later werd uit 's Keizers kabinet een telegram naar Parys gezonden, houdende bevel, zes

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2