N°. 1372. Woensdag 10 Augustus. 4k? 4% Plan ter bebouwing en aanleg der Ruïne. De*e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eo franco per po9t 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Tedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Ct9. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haariem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 ra.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.j van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2£ u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aau de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nïeuwstraat's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 n., *s namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oo9t-Indisohe Laud post. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijdeu. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10 —2 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 8 1 uur eu van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, üingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. VII. Is het plan tot bebouwing van de Ruïne in het belang der gemeentezoodat uit de gemeentekas daarvoor een gel delijke bijdrage kan worden toegelegd? Die vraag blijft nog ter beantwoording over. De plaatselijke begrooting wijst onderscheidene toelagen of subsidiën aandie het belang der gemeente betreffen. Behalve de jaarlijksche subsidiën voor armenzorg van ver schillenden aardgeneeskundige hulpverpleging van krank zinnigen werkverschaffing enz., zijn er toelagen aan het academisch ziekenhuis, aan het invalidenhuis; zijn er gebou wen die de gemeente kosteloos in gebruik heeft afgestaan zooals het Pesthuis, 's Gravensteinhet Invalidenhuis, de Kazernen. Zoo zijn er gemeente-belangendie opofferingen eischen, ook wat niet rechtstreeks onder gemeentelijk beheer staat. Zoo zijn er instellingen van openbaar nut, die aan spraak kunnen maken op ondersteuning van de zijde der gemeente, omdat de ingezetenen daarbij belang hebben; voor deden die de gemeeDte trekt, ook die men niet ziet of ziet, onder cijfers breDgen of tellen kan. Van dien aard beschouwen wij een Concertzaal, of een gebouw, dat, tot sieraad en luister der gemeente strekkende, voorziet in een behoefte, eigenaardig verbonden aan elke aanzienlijke gemeenteeen plaats van openbaar gezellig ver keer-. een gebouw tot het houden van concerten, tentoon stellingen, congressen, vereeni gingeneen schouwburg; een openbare wandelplaats; al wat het verblijf in een groote stad kan veraangenamen of tot nut en genoegen kan strekken. De Stads-Gehoorzaal op de Breêstraat is het eenige, maar ook zeer gebrekkige en onvoldoende locaal, .dat binnen Lei den voor zoo iets bestemd is. De geringe voordeden, die het oplevert, de stichting en het gebruik van het nieuwe locaal aan het Steenschuurdoor het Leidsch departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen gesticht, de buitengewone belangrijke uitgaven, die de stichting van hulplocalen-bij academie- en andere feestelijkheden vereischen een en ander bewijst voor het gebrekkige, dat bestaat en de behoefte aan iets beters. Uit dat oogpunt beschouwd is er aanleiding en grond om aan het ontworpen plan een zeer aanzienlijke bijdrage te verleenen, wanneer daaraan de voorwaarde wordt ver bonden om de concertzaal tegen een billijk tarief tot de openbare dienst te bestemmen zoodat het gebruik aan ieder een vergund zijtegen betaling van een voor allen naar evenredigheid van het genotdat de gebruiker heeftte betalen recht. Wanneer de gemeente tot de stichting in een of meer termijnen bijdraagtzooveel als noodig zal zijn om een locaal naar den eisch te bouwen, bijv. 40000, zal de gehoorzaal kunnen worden verkocht of tot een ander einde bestemdhet onderhoud van de nieuwe concertzaal met al wat daartoe behoort buiten kosten der gemeente ge schieden en het gebruik verzekerd zijn van een locaalals of het gemeente-eigendom was tot de openbare dienst be stemd. Op dien Voet wordt de uitvoering van het plan ook van de zijde der gemeente mogelijk gemaakt, veeleer en beter dan door de toelage van ƒ2500 'sjaars. De geldleening zal zooveel minder en de jaarlijksche rente in gelijke verhou ding minder zijn veeleer zal er mogelijkheid bestaan bij hypo theekbanken het ontbrekende optenerneu. Maar wat nog veel meer zegt, de bezwaren aan een jaarlijksche toelage voor 2500 voor den duur van 40 of meerjaren verbonden, schijnen ons onoverkomelijk. Zal die gunst voor het plan beteekenis heb ben dan moet die bijdrage bij een burgerlijke overeenkomst worden verzekerd aan een vereeniging, die burgerlijke rechts persoonlijkheid heeft verkregendan zal er reeds dadelijk 9prake zijn van den eigendom der geheele inrigting aan de gemeente overtedragendie eigenares van den grond is dan zal alleen voor de geldschieters zekerheid van een jaar lijksche aflossing zijn gesteld maar blijft toch zeer twijfel achtig het genot der jaarlijksche rente als huur van de instelling die gemeente-eigendom is en wier inkomsten en lasten van vele omstandigheden afhankelijk zijn waarvan

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1