Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft goedgevonden den 2den luit. A. W. Constant, van het 7de reg. infanterie, in rang en ancien- neteit over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. Z. M. heeft aan den heer J. M. baron van Boecop op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van directeur van het postkantoor te Utrecht, behoudens aanspraak op pensioenen aan Jhr. H. J. M. Barehman Wuijtiers uit zijn betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Amersfoort, mede behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. de Keizer der Franschen heeft benoemd tot ridder der orde van het Legioen van Eer, den heer Arent Magnin1ste luitenant-adjudant van den gouverneur der Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea, thans met verlof hier te lande. - Z. M. de Koning heeft heden Woensdag een bezoek gebragt bij Z. Keiz. H. den Grootvorst Troonopvolger. Z. K. H. de Prins van Oranje is Zondag avond te Zutphen aangekomenom als inspecteur der kavallerie de escadrons van het daar in garnizoen liggende 4de regement dragonders te inspecteren. De Grootvorst Troonopvolger van Rusland heeft te Scheveningen Dingsdag middag ten 12 uur het eerste bad in open zee gebruikt. Gedurende den tijd dat Z. Keiz. H. zich in zee bevond, wachtte HD. lijfarts de heer Schestoff, den Vorst bij de bad-inrigting af. Daarna heeft de Prins langs het zeestrand gereden. De minzaamheid van den Prins wordt steeds zeer geroemd. De onder presidium van den luit.-generaal C. baron Nepveu te 's Gravenhage (aan het Dep. van Oorlog) verga derde commissie van officieren (zee-officieren en die van de landmagt), tot herziening van de kustverdediging van Ne derland heeft hare werkzaamheden geschorst tot Sept. a. s. Heden Woensdag werd voor het provinciaal gerechts hof in Zuid-Holland behandeld de zaak van A. van den Heu vel Jr., vroeger deurwaarder bij de rechtbank te Dordrecht en bij het kantongerecht te 's Gravendeelbeschuldigd van valschheid in authentieke en publieke geschriften door het als bekleeder van een openbare post, in het opmaken van zes acten tot zijn post behoorendebedriegelijk veranderen van het wezenop de omstandigheden dier actendoor daarin valsche feiten als waar te staven. Den heer J. Viveen Cz. viel Maandag het zeldzame voorrecht te beurt, zijn 50jarige dienst als ambtenaar van het provinciaal bestuur van Utrecht te vierenwaarbij hem door de gezamenlijke ambtenaren der provinciale griffie als een blijk hunner belangstellingeen geschenk in zilver met een toepasselijk inschrift voorzien, als een aandenken aan dezen zoo gedenkwaardigen dagwerd aangeboden. Reeds vroegtijdig werd de jubilaris verrast door een aandenken in zilverhetwelk hem door Z. E. den commissaris des Konings werd geschonken, Deze feestviering had plaats in het gouvernements-gebouw bij welke gelegenheid de com missaris des Konings en de griffier der Statenden heer Viveen een schrijven overhandigden, waarby ook hh. ge- dep. staten hunne hooge belangstelling in dezen zoo gedenk waardigen dag aan den jubilaris betuigden. Den 30sten Julij jl. werd te Amersfoort, onder het eere-voorzitterschap van Prof. Cl. Mulder van Groningen, de jaarlijksche vergadering gehouden van de Nederlandsche entomologische vereeniging. De opkomst van een groot aan tal ledenen de wetenschappelijke voordragten door de meesten hunner gedaan waaronderom van niets anders te spreken ook weder eenige der laatste waarnemingenbe treffende de Japansche zijworm of Yama-mayu-rupslever den op nieuw het blijkdat de genoemde vereeniging on der de meest werkzame genootschappen op het gebied der natuurwetenschappen mag worden geteld. De bijeenkomst werd door een diner gevolgdin het societeits-gebouw Amicitia gehouden terwijl in de omstreken van Amersfoort nog onderzoekingen werden gedaan in het belaDg der insectenleer. Maandag namiddag is door den heer Burgemeester van Arnhem den eersten steen gelegd van den nieuwen schouwburg, aldaar te stichten. Uit 's Hage wordt berigt, dat de algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk nog geen beslissing genomen heeft in de zaak van Ds. J. G. van Rynzoodat het te Zwolle loopend gerucht van allen grond ontbloot is. - Met de omnibussen van de Nederlandsche tramway- company te 's Hage zijn verleden Zondag bijna 1100 per sonen vervoerd. Men zal zich eerst goed een denkbeeld kunnen ma ken van het drukke bezoek, dat verleden Zondag te Sche veningen is gebragt, als men weet dat de table d'höte aan het gemeente-badhuis heeft bestaan uit 220 couverts, en dat de ontvangst van die tafel en de buffetten heeft bedra gen de aanzienlijke som van ongeveer 140G gulden, een cijfer dat nog nimmer bereikt is. Het aantal baden, dat, sedert het weder zoozeer verbe terd is, daags te Scheveningen genomen wordt, beloopt vier honderd. Men verneemt, dat Woensdag den lOden dezer, op een weide nabij Middelburg, een Walchersch kinder-zendings- feest zal worden gehouden, waarvan het programma dezer dagen is verspreid geworden. De predikant Nonhebei zal •als voorzitter der zendingsvereeniging het feest met een toe spraak openenwaarna verschillende sprekers zullen optre den terwijl bij afwisseling stichtelijke liederen zullen worden gezongen. In de pauzen zullen de kinderen ververschingen ontvangen, en ten 6 uur des avonds moet alles zijn afge- loopen. Eenige aanzienlijke dames belasten zich met de zorg voor dit kinderfeest. Tot het houden van godsdienstoefenin gen in de open lucht, gelijk te Wolf hezen hebben plaats gehad, is vooralsnog geen sprake, doch het is waarschijnlijk dat bovengenoemd plan tot die berigten aanleiding heeft gegeven. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Vledder (Drenthe) Ds. J. A. Willinge, thans te Feerwerd. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de achter staande advertentie van Commissarissen der Lees-bibliotheek van het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenen meenen hun geen ondienst te doen door de herinnering dat, is het al niet voor hun zelve, zij voor hunne dienstboden en onderhoorigen daarin een schat van boekwerken aantreffendie zoowel tot ontspanning als ont wikkeling van den geest een gunstigen invloed kunnen uit oefenen. Een enkele blik in den uitvoerigen catalogusdie voor enkele stuivers verkrijgbaar is, zal voldoende zijn om onze bewering te stavenen ieder lid van het Departement is in de gelegenheid om op een aanvrage, bij den concierge van het gebouw verkrijgbaaraan anderen kosteloos de le zing uit deze uitvoerige bibliotheek te verzekeren. Aan de Java-bode van den 14den Julij ontleent men: Het tijdperk sinds het vertrek der laatste mail verloopen heeft zich gekenmerkt door een oproerige beweging te Maoek een plaatsje op korten afstand van de hoofdplaats. Het doet ons echter genoegen te kunnen meldendat er vooralsnog niet blijkt, dat die beweging in verband stond met eenig politiek doel. Eenige inlandersopgehitst door een beken den vagebond en dief, hebben zich gewapend naar den schout te Maoek begeven, en dezen niet vindende, een paar oppassers gedood, en de schoutswoning in brand gestoken. Een 3 0 tal infanteristen onder het bevel van den luit. Tim merman is voldoende geweest om de rust te herstellen. Wij moeten ons echter verwonderen over den panischen schrik, die, naar men zegt, in het naburige Tangerang heeft geheerscht, en die zich zoo nabij de hoofdstad niet liet veronderstellen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 5 8°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. Woensdag morgen te 5 uur 51°, te 8 uur 58°, 's middags te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 66°. De algemeene vergadering van de Gustaaf-Adolf- Vereeniging welke te Darmstadt zou worden gehouden is uitgesteld, totdat de staatkundige toestand, vooral van Noor delijk Duitschlandrustiger zal zijn dan thans. Koning Leopold van België, die voornemens was Vichy op den 6den dezer te verlatenzal aldaar nog eenige dagen langer vertoeven.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2