N°. 1367. Donderdag 4 Augustus. A°. Plan ter bebouwing en aanleg der Ruïne. VI. Is er op een doorgaand aantal van gemiddeld 600 leden te rekenen? Ja, wanneer de bestaande sociëteiten in de nieuwe vereeniging worden opgelost, ook zonder daarondet te begrijpen de studenten-sociëteit. Ofschoon het van on berekenbaar nut is, dat in een vereeniging van beschaafde en gegoede burgers ook studenten worden opgenomenis het niet te ontkennen, dat een vrij en ongedwongen ge zellig verkeer, tusschen hen zeer bevorderlijk is aan een ge- wenschte verstandhouding, ofschoon wel niemand betwijfelen zal van hoeveel belang het is, dat jongelingen van fatsoen lijken huizena de ouderlijke woning voor het vrije stu dentenleven te hebben verwisseld een vriendelijke ontvangst aan den huisselijken haard en disch nu en dan vindenin de woningen van ingezetenen en zulk een verkeer niet zonder gewigtigen invloed blyven kan op hun verblijf en lot aan de Leidsche Academie, toch is het goed, dat er een af zonderlijke studenten-societeit blijftwaar alleen de student zich vrij bewegen kan. Toch kan bij het plan ter bebouwing van de Ruïne wel op een 100tal leden uit de studenten worden gerekend, ook wanneer de toelating eerst in het 3de studiejaar werd bepaald. Maar de overige 500 zouden eerst kunnen blijken gevonden te zyn als veelmeer dan nu zekerheid uit een adres van adhaesie werd ontleenddat de berekening niet zou falen. - En tot adhaesie is meer dan een drangrede. De contributie van f 15 'sjaars, waarvoor een dagelijksche toegang tot de localen met familieen de bijwoning van eenige zomer- en winterconcerten wordt ver kregen is zeer matig en beneden de jaarlijksche bijdrage van andere sociëteiten gesteld. Een afzonderlijke leeskamer, waar veel meer dagbladen, tijdschriften en brochures voorhanden kunnen zijn, dan het aanzienlijk bedrag van hetgeen de verschillende sociëteiten daarvoor thans jaarlijks moeten betalen, zou welligt het voortdurend bestaan van het Lees-museum overbodig maken. De thans bestaande zomer- concerten op Zomerzorg en op de buiten-societeit Amicitia worden welligt verplaatst naar de Ruïne en het vooruitzigt veel meer nog dan de kans bestaatdat voor minder geld meer genoten wordt. Er zijn daartegen bezwaren. Geen vereeniging, geen ge zellig verkeer laat zich denken tusschen de leden van de thans bestaande, alsdan tot één ligchaam ineengesmolten so ciëteiten. Verschil van standdagelijksch bedrijfopvoeding beschaving en misschien nog meer houdt zulk een naauwe vereeniging tegen. Wij gelooven het ooken als men eeni- germate den bestaanden toestand kent en op de moeijelijkhe- den let, die juist het meeste zijn ontstaan onder de leden der sociëteit Amicitiadan is het te vreezendat de aan sluiting en het eensgezind en ongedwongen verkeer de meeste bezwaren vinden zullen van de zijde der hoogere standen. Het reeds zeer in stand verschillend personeel van de so ciëteit Amicitia veroorzaakt geschil, dat men niet aantreft bij het Lees-museumde Nieuwe Sociëteit en de Sociëteit Con cordia. 't Blijft nog altijd twijfelachtig, of de Zomer-con- certen op Zomerzorg zulk een vrije en ongedwongen bijeen komst vertoonen als dergelijke gelegenheid voor verschillende standen der maatschappijdie allen onder de fatsoenlijke kunnen worden gerekendop andere plaatsen in en buiten ons vaderland opleveren. Eu daarom blijft het wenschelyk en raadzaamdat op een voldoende wyze blijktdat ten minste een 500tal het lidmaatschap der gezellige vereeniging in het nieuw te stichten locaal op de Ruïne begeeren. Wel ligt wordt het daardoor openbaar of onze bezwaren gegrond zyn en of men binnen Leiden bezield is met een geest, om de gezelligheid en daardoor de harmonie te zoeken en te bevorderen op een breede schaalzoodat men in het dage lijksch leven een plek heeftwaar men elkander wil ontmoe ten en alleen waarde en wederzijdsche welwillendheid ziet toe kennen aan de aristocratie van beschaving, zedelijkheid en talent. Alleen onder die voorwaarde is er een gegrond voor uitzigt tot het welslagen van het plan en een aannemelijke reden om daaraan het karakter van algemeen plaatselijk belang te geven. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.76. federe regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- endoodberigten van 1-4. regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam-en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 62 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u., 'snamiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 'snamiddags. Oost-Indisobe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur 's ui. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en. WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van. Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 86 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1