Buitenlandsch Nieuws. gemeente Kerkwijk 3 te Heerewaarden 1in de gemeente Appeltern 3, onder Altfors 1 en in de gemeente Dreumel 1. Te Wamel is er reeds 1 aanwezig. Ds. C. Schwarz, predikant bij de Vrije Schotsche Kerk te Amsterdam heeft het beroep naar Londen aangenomen. Wij vernemen uit een goede brondat op den 2den Augustus 1814, na reeds vroeger bij het vak eenigen tijd als zoodanig bekend te zijn geweest, de heer J. C. Zaalberg als fabriekant in dekens en duffels op de registers der Baai hal werd ingeschrevenen nog staat die heer aan het hoofd van een belangrijke fabriek van wollen dekens, 't Is een buitengewoon voorrecht, gedurende een halve eeuw bij dat vak der Leidsche industrie te zijn werkzaam geweest, en ieder die belang stelt in de Leidsche Nijverheid deelt gaarne in de rechtmatige blijdschap, die den waardigen man het hart vervult. De roem der Leidsche dekenfabriek tot op onzen tijd te mogen helpen handhavenkomt hem toe getuige zijn herhaalde bekrooningen op binnen- en buiten- landsche tentoonstellingen van Nijverheid, en de dank van het groot aantal huisgezinnen, dien hij brood ver schafte moge hem niet altijd ten deel gevallen zijnzijne weldenkende stadgenooten vergeten niet, wat hij voor stad en land in dat opzigt heeft verrigt. Moge dan geen eere- teeken zijn borst versieren, - dat schijnt voor zulk soort van burgerdeugd en burgertrouw niet bestemd te zijn - de algemeene achting die de burgerij voor hem koestert, de stem van zijn geweten, dat hij in zijn kring eerlijk, trouw en nuttig ook voor het algemeen belang zijn fabriek dreef, de zegen Gods die hem ten deel viel, zij zyn een belooning voor zijn 50jarige getrouwe pligtsbetrachtingwaarom hij zich nog jaren lang in het genot van gezondheid en krachten moge verheugenen bij den terugblik op den afgelegden levensweg een aangename vergoeding vinden ook voor het leed, dat hem meer dan eens trof. Dezer dagen hadden de HH. W. C. de Sain en J. J. van Wensen het voorrecht 25 jaren de betrekking van Regent van het R. C. wees- en oudelieden-huis, waaraan tevens die van R. C. armverzorger verbonden iste bekleeden. Die eenigermate bekend is met den omvang der pligtenaan de waarneming van die betrekking verbondenen van de zeer geringe som die tot bezoldiging van het personeel dei- beambten die tot bijstand strekken, jaarlijks beschikbaar is, zal gaarne getuigendat zulke betrekkingen veel tijd en moeite kosten. Wanneer zij gelijk door die heeren gedurende een vierde van een eeuw zoo belangeloos en met voorbeeldeloozen yver is vervuld is het pligt dat dankbaar te erkennen. En in vergelijking brengende den toestand der beide gewigtige takken van beheer, - Godshuis en Armen,-in 1839 en in 1865, dan zal niemand ontkeunen dat er veel overleg, door zichten veerkracht noodig was, om tot zulk een verbeterden staat van beheer te geraken, 't Voegt ons niet daaromtrent in bijzonderheden te treden maar het strookt geheel met het algemeen en plaatselijk belang den hartelijken wensch te ont boezemen, dat de heeren de Sain en van Wensennog gedu rende vele jaren het medebeheer en medebestuur over die in stellingen van weldadigheid mogen voeren. Zondag 11. hebben zich de verpleegden van dat gesticht over hun verblijdwant zij werden ten hunnen koste onthaald en met geschenken vereerddie uitgeloofd waren voor spelenwaarbij ligchaams- oefeningen te pas kwamen. Het gesticht was smaakvol ver sierd de Regenten met hunne familie waren bij het feest tegenwoordig; ouden van dagen en weezen hebben met de suppoosten als om strijd gezongengewenscht en gebeden voor het lang leven des heeren de Sain en van Wensen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 72°, des avonds te 8 uur 65°, te 10 uur 62°. Zondag morgen te 5 uur 63°, te 8 uur 69c, 's middags te 12 uur 75°, 's namiddags te 4 uur 77°, le 5 uur 73°, te 8 uur 66°, te 10 uur 64°. Maandag morgen te 5 uur 64°, te 8 uur 63°, 's middags te 12 uur 72°, te 4 uur 65°. Garibaldi's voet was geheel met doeken omwonden toen men hem in een draagstoel naar Caprera inscheepte Men maakt de opmerking, dat het niet alleen Garibaldi's voet is, waaraan de revolutonnaire Italianen lijden, maar dat er nog een aantal andere voeten zijn, die het moderne Italië doen waggelen: 1. //de voet van den paus," die in hun oog maar al te spoedig genezen is: 2. //de voet van Garibaldi, die nimmer schijnt te genezen 3. de //eene voet", waarmee Victor Emmanuel in het graf staat; 4. //de hoege voet", waarop bij elke nieuwe leening de rente gesteld moet worden; 5. //de voet", welken Napoleon eenmaal in Italië heeft gezet en dien hij niet zoo gemakelijk terug zal trek ken; 6. //de goede voet", waarop Oostenrijk tegenwoordig met Frankrijk en de andere mogendheden schijnt te staan, en eindelijk //de slechte voet", waarop de regering met de bevolking staat, en die het niet denkbaar maakt, dat Pie- mont na al zijn bokkensprongen ooit weer op zijn pooten terecht komt. Te Parijs loopt een gerucht, dat te Vichy een aan slag op het leven des Keizers heeft plaats gehad. Vijf brouwersknechts werkten dezer dagen in een der kelders van hunnen patroon, rue Dareau, 23, te Parijs. In den namiddag ontdekte een hunner bij toeval een vrij groote opening in een muur, met ijzeren staven half door roest verteerd getralied. Zijn lantaarn opligtende, zag hij door deze opening in een donkeren, onderaardschen gang. Hij deelde zijn ontdekking aan zijn kameraads mede, en door de zucht naar het onbekende en geheimzinnige, aan gedreven besloten zij gezamenlijk den nieuwen weg te on derzoeken. Met weinig moeite maakten zij de roestige sta ven uit het metselwerk los en het vijftal staptevan lantaarns voorzienmoedig door de opening. Na eenige treden te zijn afgegaan, bevonden zij zich in een gewelf, en begaven zich in een gang, waarop verscheidene dwarsgangen uitkwamen. De uitgestrektheid van dit onderaardsch domein willende leeren kennenverlieten zij den gang en sloegen andere in die elkander kruisten. Na langen tijd geloopen te hebben wilden zij terugkeerenmaar konden den weg niet meer vinden waar langs zij gekomen waren. Drie uren dwaalden zij met klimmenden angst in den eindeloozen doolhof rond. Reeds wanhopende ooit het daglicht weder te aanschouwen ontdekten zij eindelijk een flaauwe schemering. Met ver snelden pas ging het nu voorwaarts op het schijnsel aanen werkelijk bereikten zij eindelijk een deur door wier reten eenig licht drong. Zij hoorden menschenstemmen en het ge luid van rijtuigenmaar beproefden te vergeefs de deur te openen. Met alle kracht beukten zij er op om gehoord te wordenwelke poging eindelijk gelukte. Men riep hun van buiten toe, dat zij aan de oude barrière Saint-Jacques, aan een der uitgangen van de katakomben waren. Een der werk- lieken aldaar begaf zich naar de opzigters van de sergeants de ville die in de katakomben gebruikt wordendeze opende nu de deur en verloste hen. De uitgestane doodsangst had hunne gelaatstrekken verwrongenen meer dood dan levend keerden zij van hunne onderaardsche reize in de bovenwe reld terug. Een scheepskapitein bragt voor eenige jaren een bij bel op Elbawaaruit hij zelf beginselen had geputdie hem meer voldeden, dan het dusverre gekende; hij leende den bijbel uit, en thans is op Elba een Prot. kerk gebouwd, die 25 0 personen kan bevatten. De priesters hebben den bijbel in 't openbaar doen verbranden - Een ijzingwekkende moord heeft te Messina in den nacht van 25 op 26 Julij plaats gehad. Een jong gehuwd man vermeende in zijn rechten te kort gedaan te zijn en werd daardoor tot een razende jaloersheid aangezet. In zijn razernij stortte hij zich op zijn hoogzwangere vrouw, sneed haar den hals, en een der beide borsten af en bragt haar bovendien wel twintig messteken toe, terwijl hij haar ge- heele ligchaam met de tanden verscheurde. Hierop sprong hij in een put, waaruit hij als een lijk werd opgehaald. Met de Royal Sovereign zijn dezer dagen verschillende proeftogten en tevens proefnemingen met het aan boord zijnde geschut gedaan, die de beste resultaten hebben op geleverd. Dit is bij de Britsche vloot het eerste schip, het welk van draaijende schiettorens voorzien is. Men vreesde dat het daarmede niet goed zou gaan en dat in allen ge val bij de werking der ladingen van 3 5 a 40 fü kruid, de draaitoestel defect worden en andere avarij ten gevolge heb ben moest. Desniettegenstaande is alles geregeld en zonder schade afgeloopen alleen zijn er een paar schijven aan stukken gesprongen. Koningin Victoria heeft het schip, hetwelk thans

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2