i\°. 1364. Maandag 1 Augustus. A°. 'd 864. De Kermis. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. /.v Oexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 ('fa. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 33 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.-, 6 ii. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 ra.; 2 u. 51 ra.; 4 u. 49 in.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 ra. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2$. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Po.tbu.ligtingeu aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 ti.45ra. en te 11 u., 'anamiddags te 3 u. 40 ra. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 ra. 'anamiddags. Oo«t-Indi»che Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkt-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's avt Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 uur's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op oubepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie oan Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. [Slot). De kermisbeschouwingen van Eberhard eindigden met de Beestenmarkt, maar zwegen van de gedempte IJzerengracht en de draaimolens. En toch zoo al niet de Mallemolen op een kermis als de meest winstgevende zaak wel in de eerste plaats genoemd wordt, wie mag haar onopgemerkt laten? Dat kan ook niet, want het meeste kermisgeraas komt van de zijde, waar de draaimolens staan en nu het geheele plein der gedempte IJzerengracht daarmede gevuld is, ja met mo lens, wier pracht en weelde alles overtreft, wat men vroe ger van dien aard op een kermis zag; nu die afwisselende rij van draaimolens met muziek of trom niet alleen een bijna oorverdoovend geraas geeftmaar een hartstogtelijk aanzien geeft, nu verdient daarvan wel melding gemaakt te worden. 't Is waarlijk een teeken en vrucht van onzen tijd, een sym bool van onze dagen. De mallemolen had vroeger op onze kermissen een onaanzienlijke plaats en trok alleen het hart van fabriekjongensdie, na eerst eenige malen den molen te hebben in beweging gebracht en gehouden tot loon een plaats kregen op een paard of in een schuitje, om een wedstrijd aantevangenover het trekken van den sleutel uit een ring. In onzen tijd is de mallemolen een geldwinning, want jong en oud, rijk en arm, jongelingen en meisjes nemen aan dat vermaak deel tot in den laten avond, tot in den nacht, tot aan den morgenstond. De mallemolen is het beeld van den snellen vooruitgang, die echter, om één spil of midden punt zich bewegende, in schijn vooruitgaat, maar werkelijk altijd weder tot hetzelfde punt van uitgang wederkeert. Ker mis en mallemolens worden meer en meer synoniem en het leven der kermis is weder verzekerd, trots den toeleg om haar te doodenwant de mallemolen zal haar levensduur verlengen. De mallemolen past in onzen tijd bij de reuzenschreden die de wetenschap op elk gebied maakt, en komt al eens de een of ander gescheurd of bezeerd of gekneusd en verwond uit de snelle vaart, ook op elk gebied komt men niet al tijd ongedeerd en heelhuids van de philosophische en staat kundige wendiugen en standpuntverwisselingen. Eberhard schreef ons: Bij al de aankondigingen van de kermis heeft er geen zoo de aandacht verdiend als die van den heer Majuwiens geest een standplaats, vond op de Kuïne. De eenvoudigheid van annonceren bewijst, zou men zeggen, dat er in niets eenige bluf schijnt te bestaan. Maar, vroegen wij ons zeiven af, wat zal die geest ons doen zien Geestverschijningen? br. wat een wondervolle vertooning en dat op kermis. Zou de tafeldans weer in de mode ko men, lezers! wij weten het niet, doch het zal wel iets schoons zijn op optisch gebied, de menschen van de wetenschap zullen van deze gelegenheid wel partij trekken. De mallemolen veroorzaakt aan de liefhebbers duizelingen omdat hoofd en hart ook deel nemen aan het snelle rond- draaijen. De hartstogten worden opgewekthet ligchaam wordt geslingerd, de voet kan niet vaststaan of rusten; voor menigeen wordt de mallemolen een val ook in de zedeloos heid. Mogten de omstanders maar niet gewetenloos zijn daar van partij te trekken en de mallemolens veranderen in bor- deelen 1 //De Geest! de Geest! de Geest!" Die tot driemaal toe herhaalde uitroep van den heer Maju mag wel t©t bezinning brengenen als de dood als eeu geest wordt voorgesteld eenmaal komt hij toch voelbaar en toont zijn magt. De kermis leidt tot den dood, ligchamelijk en zedelijk. Wel hem, die bij kermisbeschouwingen niet vergeet dat de dood eenmaal komt. Z. M. heeft den heer Dr. P. van Geer Jr., op verzoek, met den laatsten dezer maand, eervol ontslagen uit de be trekking van leeraar in de hoogere wiskunde aan het Ko ninklijk instituut voor de Marine te Willemsoord. Z. M. heeft aan O. baron van Wassenaer, ambachts heer' van de beide Katwijken en 't Zand, kamerheercere moniemeester titulair, dienstdoende bij H. M. de Koningin moeder vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van de orde van St. Stanislaus 2de klasse, hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. Z. M. heeft bewilliging verleend tot oprigting der naamlooze vennootschap; Algemeene Commissie-Maatschappij te vestigen te Amsterdam. Bij beschikking van den 23sten dezer is de vergunning voor een stoombootdienst tot vervoer van reizigersgoederen en vee tusschen Middelburg en Bergen-op-Zoomvroeger

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1