i\°. 1361. Donderdag 28 Julij. A\ 1864. Oe Kermis. m. Zooals meestal zullen wij nu ook weder het geachte ge zelschap van de heeren Boas en Judels op onze kermis mogen verwachtendie in een reeks van voorstellingen niet minder dan anders hunnen roem zullen zoeken te bestendigen. Br is ons wel eens gevraagdwelk gezelschap zou in de tooneelwereld wel het beste zijn in ons land? doch op die vraag een voldoend antwoord te geven is zeer moeijelijk. Aan de verschillende tooneelen zijn wel, op enkele na, de emplooijen bezet, doch al dikwijls zit hierin het verschil, dat geen van allen goed bezet zijnwat de eene heeft mist de ander en het is vau zelf niet genoeg wanneer een rol vervuld kan wordenzij moet ook goed vervuld worden en daartoe missen sommige tooneelen wel eens de vereischte krachten. Doch om tot het antwoord op de vraag te ko men durven wij vrijmoedig erkennendat het gezelschap van de heeren Boas en Judels het meest kompleete is, al leen de jeune homme en tout genre ontbreekt hen. Misschien zal men beweren, dat in een Salon des Variétés het treur spel of hoog tooneelspel minder op zijn plaats isdoch wij meenen te mogen zeggendatwanneer men kunstlief hebbers genot wil verschaffen dat men ook afwisseling moet geven en moet de Salon zijn; //voor elk wat wils." Dat de Salon van genoemde firma het best bezet is, bewijst, dat zij op denzelfden avond soms twee en drie plaat sen bespelen. Mist de Stads-schouwburg te Amsterdam een jeugdig komiekzonder daarom aan de verdiensten van den heer Vink te kort te doen, de algemeen gevierde Judels heeft nog in een plaatsvervanger voorzien in den bij ons gunstig bekenden Ed. Bambergtellen de meeste too neelen slechts één soubrette, deze firma heeft er drie en wel Mw. Roos, Mw. Corijn en de niet minder bij ons als lieve actrice bekende Mw. Korlaar Sablairolles. Wij zouden zoo voort kunnen gaan in het maken van vergelijkingendoch wij vinden dat vooreerst onnoodigalleen moeten wij dat nog hier bijvoegen, dat de kunstwereld zich zeer verheugen mag in de geheele herstelling van de zoo hoog verheven kunste- naresse Mw. Suzanne Sablairolles, die, eerlijk geoordeeld, de kroon is van het edele drietal uit haar geslacht. Wil onze Leidsche burgerij een bewijs hebben voor onze meening, welnu, ga dan de Bloemenverkoopster zien, een drama uit de Bransche historie, waarin onze hooggeroemde Suze, men vergeve ons deze uitdrukking, een bewijs geeft van haar verheven talent. Toen wij haar eenige jaren geleden te Leeuwarden in' een kermisavondvoorstelling zagen optredenin het drama //De speler, of revenge Praag," toen waren wij zoo begees terd dat wij schreven ®chaam toch de tranen niet, die ge op 't tooneel soms schreit, jachoon is het waar gevoel dat tot de waarheid leidt. ^an u zij al mijn dank voor 't spel van u genoten Blijf, door uw kunstgevoel 't genot voor ons vergrooten. f eef in die kunstroem voort die u den lauwer biedt. ^an alles kent men udie voor de kunst wil leven «n alles, wat gij doet, blijft gij naar 't doelwit streven Boem is uw deel, Mevrouw 1 maar vleijen doet gij uiet. O kon ik uwer waard mijn zangen laten vloeijen; faas! 'k heb de gaven niet voor wat ik geven wou. f aat ik u danken slechts, uw spel is zoo getrouw gn uw natuurlijkheid doet die voor kuust ontgloeien jachoon zijn uw deugden dan als kunst'nares en vrouw. Zullen wy nu nog meer tot aanprijzing van het tooneei- gezelschap van de heeren Boas en Judels zeggen P Zullen wy nog meer noodig hebben te beweren dat het tooneel boven de kunstenarijen van ongekende grootheid gaatp Neen 1 het ware schoone en goede moet blijken uit de natuurlijke kunst gave en niet door een halsbrekend vermogen. Bn daar het nu dit jaar een proef geldt of de Kermis op den bepaalden tijd zal invallen, of zal worden verplaatst, of zal worden afgeschaft, - is het voor de kermisliefhebbers zei ven te wenschendat de tenten voor tooneelvertooningen zoowel als de groote en kleine paardenspellen, druk worden bezocht en niet door het schandelijk misbruik van geestrijk vocht en de daaruit voortspruitende of daarmede gepaard gaande buitensporighedenzedeloosheid en liederijkheidal- ierhanden zich vereenigen om ten minste door de afschaf fing van de kermis die gelegenheid te benemen. Kberhard. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Woubrugge Mr. W. C. Yerwey Mejanthans te Goor; de luit.-kol, LEID80H BAGBLAff. Dose Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75, Tedere regel meer 12» Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelreeht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 m.; 8 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haariem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u.f de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2$. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u.45ra. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 m, 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oost-Indische Laodpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijka-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijdeu. 'Burgemeester en. WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 3-6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van* Rijk* Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. ran Zegel, Registratie dagelijks vau 84; van de Hypotheken en het Kadaster, vau 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1