i\°. 1360. Woensdag 27 Julij. A0. 1(864; De Kermis. Binnenlandsch Nieuws. ii. Het tooueel in het algemeen en de Leidsche schouw burg in het bijzonder, zal voor heden onze beschouwing uitmaken. Hebben wij gezegddat het paardenspel een onschuldig zingenot geven kanmaar niets voor hoofd en harthet tooneel kan dubbel daartegen opwegen. - Naar wij mee- nen, zijn door ons meermalen de opmerkingen gemaakt, dat het tooneel een leerschool isdie meer het volk opbouwen kan, dan wat bloot de zinnen streelt. - Het tooneel is, vol gens onze beschouwing een school der zedendiezoo na mogelijk aan de waarheidde verschillende typenzoo als zij zich in de maatschappij vertoonenterug geeft. - Het tooneel maakt personen en feiten aanschouwelijkhet geeft een duidelijke voorstelling van de historie in het ensemble het geeft een waar oordeel over personenzeden en gewoon ten van ons volk en doet een blik slaan in de eigenaardige volkskarakters van vreemde natiën. Neemt het volk deze bewering aandan zal het ook ons nationaal tooneel toegedaan zijnen er liever heen gaan dan naar kunstverrigtingen. Dochwil men voldoening vinden in het comediespel dan moet ook het gezelschap, dat de ondernemer het pu bliek aanbiedt, goed zijn, er moet van zijn zijde ook iets gedaan wordendat het publiek kan bevredigen en - zoo als men dat op aanplakbilletten wel eens leest;-er moeten geene kosten noch moeiten gespaard worden. Het tooneel-gezelschap dat sedert jaren onzen schouwburg op de Oude Vest bespeelt, verdient dan ook wel van onze zyde aanbeveling; van den ijver des heeren Valois verwach ten wij dat hij het publiek zal boeijendat hij weer wat nieuws zal doen ten tooneele voeren en niet alleen, zoo als ten vorige jaremet een Robert en Bertrand - zal voor den dag komen. Is de kermis te Leiden in den regel onbeduidend, dan is het ook van het kunstminnend publiek niet euvel te duiden, dat het ook nog wat anders en dus meer afwis seling verwacht. Het zal den heer Valois aangenaam zijn gfeweest toen hij vernam dat het aandeel in den schouwburg gekomen is in handen van iemand, die zoo zeer het voornemen heeft een geheele herschepping daar te stellen om den Leidschen schouwburg waardig te maken voor hare ijverige bezoekers en tooneelliefhebbersdie tot nu toe om bijzondere redenen weg bleven en even gaarne naar het versleten decoratief van een kermistent gingen kijken. Heeft de Leidsche schouwburg in den laatsten tijd nog al geschrijf en gesprek uitgelokt, de nieuwe aandeel houder is juist de mandie als kunstliefhebber bij ons be kend staat, om een geheele hervorming tot stand te brengen en het tegenwoordig kunst-laboratorium in een tempel der Mu zen te herscheppen. Deze Kermis, mijnheer Valois! zal wel de laatste zijnwaarin ge met uw geacht ge zelschap in het alles behalve door kunst en smaak uitmun tend locaal bewegen moet. Bevoegde beoordeelaars ver wijten ons niet, dat wij zoo maar met de deur in huis vallenwant dan zouden wij tot antwoord moeten geven dat zachte meestersstinkende wonden maken - en wil men een kwaad tegen gaandan moet het ook flink wor den uitgeroeid. Alles wordt verbeterd en verfraaid in onze stad waarom zou dan ook onze schouwburg niet verbeterd kunnen wordendie er nu uit ziet als een kazerne waarin het garnizoen aan de galkoorts is overleden. Wy felicite ren den heer Valois en zijn geacht gezelschap dat de kwes tie nog dezer dagen aanhangig, voorloopig is geschikt en wij gelooven dat hij met ons wenscht dat spoedig een groote veranderingvooral wat het tooneel betreftzal tot stand komen. Wy hebben over het Zuid-Hollandsch tooneel wel eens een oordeel hooren vellendoch men vergunne ons hier te zeggen dat het mindere juiste van het spel als anderszinsniet altijd aan de tooneelspelers te wijten was. Wil men goed werk leveren dan moet ook het gereedschap in orde zijn en dat is in onzen schouwburg niet het geval, het best in- gerigte aan onze comedie is een smal contra-bureau met de bekende Cerberus. Wil de artistin welken rol dan ook geïnspireerd worden dan moet de omgeving in decoratief zijner waardig zijn - Peters zeide eensik kan niet zien in een spiegel waarvan de foelie verweerd is" - en zoo is het ook op het tooneel. Wij zullen in vromen gemoede afwachten wat de tyd ons opleveren zal. Wij wenschen den heer Valois en zijn gezelschap een goed succes toeen verzoeken hem by de aanstaande restauratie van den Leidschen Schouwburg een gelegenheidsstuk te doen vervaardigen en tot nastukje te gevent De bloedzuigers of de minnehandel in de Apotheek, blijspel met zang in een bedrijf, door A. Ruijsch. Wij belovenom geen aanmerkingen te kunnen maken alsof wij met een vrij entree binnen den schouwburg ons be vinden de geheele kermis geen voet in het gebouw te zetten. Eberhard. Z. M. heeft o. a. pensioen verleend aan J. D. Mat- thieu, commies by 's Rijks belastingen 1ste klasse van f 53 7 en aan J, C, W. G. Tomeese, id. van f 588, Z. M. heeft met den lsten October a. s. eervol ont slag verleend aan C. II. Susanals commiesen aan J. F. Schlosser, als adjunct-commies bij het Departement van Bin- nenlandsche Zaken. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft Maandag de groote manoeuvres, die door de troepen in de vlakte van Waals dorp werden uitgevoerdbijgewoond. Op aanstaanden Donderdag den 28sten dezer zal de gewone audiëntie van den Minister van Finantiën niet plaats hebben. Aanstaanden Vrijdag zullen de troepen van 's Hage Leiden en Delft zich weder ten negen ure in de Malibaan te 's Gravenhage vereenigenom van daar naar de vlakte van Waalsdorp te marcheerenten einde groote manoeuvres in het vuur uittevoeren. Men verneemt dat de lessen aan de inrigting te Delft tot onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Neder- landsch-Indië met September a. s. stellig zullen aanvangen. LEID8CH 01 li It LAD. Dese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelreoht 85 Cts.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1