i\°. 1358. Maandag 25 Julij. Ook nog iets over een strijd van cijfers. Binneulaiidscii Nieuws. ter LEI I)SCI] DAGB &-S Jl'b rS, Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eu franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. II. Maar aangenomen dat het beheer der oude gemeentecom missie niet van ontrouw en duisterheden, van verwarring en zorgeloosheid is vrijtepleiten aan wie de schuld De kerkeraad is verantwoordelijk voor de rekeningen die hij goedkeurde, eveu als de gemeenteraad voor de voorloo- pige vaststelling en later Gedeputeerde Staten voor de goed keuring der gemeenterekening. Een oud of een dienstdoend kerkeraadslid kan daarop niet terug komenmag niet cri- tiseren het werkdat hij eerst heeft helpen goedkeuren. De Leidsche kerkeraad mogt geen rekening goedkeuren die blijken gaf van een ontrouw of gebrekkig beheer en, als hoofd der gemeente, zoo als hij door Prof Stuffken op bl. 40 zijner brochure wordt betiteld, mogt hij niet ontrouw worden aan zijn pligtom voor de belangen der gemeente te wakendoor het goedkeuren van zulke rekeningen of door zich aan het verdere onderzoek te onttrekken. Daaraan ligt veel meer gelegen dan aan den strijd over vermeend recht tot improbatie van een benoemd kerkmeester. In dat geval is de mug uitgezogen en de kemel doorgezwolgen. De kerkeraad had op de ondersteuning van de gemeente kunnen rekenen als de ontdekte malversatiën in het beheer der kerkelijke fondsen waren kenbaar of openbaar gemaakt. Maar zoolang daarvan niet bleek op een wettige wijze, moet de gemeente dat beheer houden voor deugdelijk en ter goeder trouw. De kerkeraad kenue zijn pligten gelijk als zijn rechtenmaar die zijn pligt vergeet, verbeurt zijn recht. En op dien grond, scheen het ons, ofschoon de bevoegd heid niet betwistende, toch minder gepast, veeleer hoogst onwelvoegelijk voor, dat een oud kerkeraadslid, de heer H. Zaalberg, met de beschuldiging van een ontrouw en zorge loos, slordig of onverantwoordelijk beheer optrad, nadat de rekeningenwaartoe de beschuldiging betrekking had ook met zijn medewerking en zonder zich daartegen op een wettelijke wijze te hebben verzet, zijn goedgekeurd. Als wij de gedenkwaardigheden uit een 35jarige dienst als ambte naar, waarvoor wij kunnen beschikken, eens opensloegen dan zouden wij onder de woorden: armenhedeelingbroodcenten diaconierekenighofjes, vergaderzaal, subsidie enz. ook wel het een en ander vindendat niet zeer pleitte voor een or delijk beheer, ook uit den tijd toen de heereu Zaalberg en Scheltema als mannen vol des Heiligen Geestes bij de Her vormde gemeente in betrekking stonden en als broeders te zamen verkeerden. En nu? zóó gaat het steeds als hartstog- ten in het spel komen en met beginselen wordt gespeeld. 't Is een jammerlijke toestand waarin de Nederduitsche Hervormde gemeente verkeert en al dieper en dieper zinkt. Zij wordt inwendig verteerd door twist, ten gevolge der heerschzucht van het clericaal gezag. De collecten voor de armen nemen af, gelijk we vroeger aantoonden; die voor de eeredienst evenzeer, gelijk blijkt uit de volgende opga ven, in ue laatste 20 jaren, als over 1843 /'4038.84 en over 1862 f 2540.86. De toeloop naar de andere protes- tantsche kerkgebouwen en naar de zaal in het Noordeind houdt aan en toch blijven de kosten van de eeredienst even hoog. Men kan wel een der kerkgebouwen sluiten en het aantal predikanten verminderen. Moet dat zoo voortduren? Ja en gewis verergeren als de gemeente de kerkeraad als het hoofd moet blijven beschou wen en genoegen blijft nemen om onder voogdij te staan. Wij bezitten staatkundige en burgerlijke rechten en vrijheden, maar geen kerkelijke. Er was een oogenblik, toen partijen bezig waren om een vergelijk te treffen dat wij de hoop voedden van een ge lukkig zamentreffen en een gewenscht einde, 't Was toen het voorstel gedaan werdom zich te onderwerpen aan de heerschappij van het provinciaal reglement op het beheer der kerkelijke fondsen bij de Hervormde gemeenten waar door men weer kwam op een wettigen wegdie wij van den aanvang af als de eenige hebben aangewezen die doel trof. Dat voorstel is verworpen, Diet van de zijde des Ker- keraads; maar 't zal er toch van moeten komen, indien, en in dat opzigt had de gemeentecommissie ook gelijk indien aan het recht der gemeente wordt voldaan, dat nu 12 ja ren lang haar wordt onthoudende rechtstreeksche verkie zing zoowel van kerkeraadsleden als van kerkvoogdenhet een met en niet zonder het ander. Ziedaar de indruk, die de ernstige en onpartijdige le zing der brochures bij de Redactie beeft achtergelaten. Z. M. heeft benoemd tot 1ste luit. bij het 1ste reg. drag, den 2den luit. J. F. van Moorsel van het corps en eervol ontslag op verzoek verleend aan den luit. ter zee 2de kl. Jhr. C. G. J. JBarnaart, thans dienende in O.-I., aan den kapt. E. F. M. van Gorkum van het wapen der inf. en aan A. Rijken MTz. als burgem. der gemeente Vrijhoeve Capelle. Uit het verslag over 1863 van het Koninklijk oud heidkundig genootschap te Amsterdamopgerigt onder be scherming van Z. M. den Koning, blijkt, dat het ledental niet onaanzienlijk is vermeerderd en in de plaats van de 6 die het genootschap verlieten, 19 nieuwe leden toetraden, zoodat het aantal van 121 tot 134 is geklommen. Toteere lid werd benoemd Ds. H. C. Rogge van Delft, //de ijverige secretaris van de commissie die de tentoonstelling van oud heden te Delft tot stand bragt." Het getal eereleden ver meerderde door die benoeming echter nietdaar het genoot schap den archivarius van Gelderland, Mr. I. A. Nijhoff, door den dood verloor. Woensdag avond heeft te Rotterdam het jaarlijksch openbaar examen van de leerlingen der inrigting voor doof stommen-onderwijs plaats gehad. Dr. Molewater opende de vergadering. 4 jongens en 4 meisjes verlieten de inrigting; 7 en daaronder J. J. Marck van Leidendeze 8 zijn zoover gevorderd dat zij gerust in de maatschappij kunnen tredenom in het geleerde een middel van bestaan te heb ben een, nog jong, en meer idioot, zal door zijn ouders weder worden opgenomenom hem zoo mogelijk ook nog een ambacht te doen leeren. Het examen werd over 94 leer lingen gehouden, waarbij zeer werd opgemerkt, de vrijmoe dige en toch beleefde manier, waarop de met prijzen be giftigden hun dank betuigden. Naar men verneemt, zullen bij de openbare gods-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1