i\°. 1357. Zaturdag 23 Julij. A LEIDSC Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 n. 88 m.; 10 u. 15 in.; 1 u. 14 m.; 8 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar rtaariem en Amsterdam te 8 u. 34 in.; 10 n. 12 in.; 11 u. 54 in.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. ;s avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dageuuitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Poatbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Hienwstraat's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 n. 40 m. 's namiddags. Oost-ïndiaobe Lnndpoat. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijWs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur 's iu. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op oubepaalde tijdeu. - Burgemeester en WethoudersMaandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau i uur. - Bureau, der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van L04 uur. Thesaurie, dagelijks vau 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnseu, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten eu Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 3-6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 nar. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Tedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks-eu doodberigten van 1-4 regel9/"0.90. Iedere regel meer 1 5 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Ct9. Zegelrecht 35 Cis, Ook nog Iets over een strijd van cijfers. I. Van tijd tot tijd zijn er weder brochures rondgebragt aan de huizen van ingezetenen, die betrekking hadden tot het aanhangig kerkelijk geschilwaaruit een rechtsgeding is voort gesproten. Pogingen om dat geschil te vereffenen zijn be proefd en mislukt, en waarom? Zeer duidelijk en in het oog vallendzelfs geldt hier het spreekwoord la forme em- porte le fond. 't Is of beide partijen zonder paraplui in een drupregen stonden, om het gesprek zoodra mogelijk afte- breken. Men vertrouwt elkander niet en is bevreesd om rondborstig te handelente openhartig jegens elkander te zijn. Zou er iets van een vergelijk komendan moest men eerst afstand doen van die kinderachtige, kleingeestige vor men, reserves, dubbelzinnigheden en liever met een open gelaat en vasteD tred tot elkander gaan en elkander de hand reiken. Dat is betamelijk, dat is pligt, dat is heilige roeping, vooral van allen die behooren tot la clergé; dat moet men eischen van allendie zich christen noemendie het formeel en materieel beginsel der Hervormde kerk belij den die een bediening bekleeden waaraan de Christelijke kerk van hare eerste wording af het bezit des Heiligen Gees- tes onafscheidbaar achtte en die mitsdien in het stoffelijk en geestelijk beheer en bestuur der kerkelijke belangen het voor beeld van onberispelijkheid aan andere geven moetenzoo wel aan die binnen als die buiten het kerkgenootschap leven. Het kerkelijk geschil is, in plaats van te zijn gebleven een strijd over vormen over de benoeming van kerkmees ters en over een collegie van toezigt op het beheerge worden een strijd over cijfers, over afgesloten rekeningen, over bet geldelijk beheer der kerkelijke inkomsten. I)e heer H. Zaalberg, het oude kerkeraadslidbeschuldigd van wan orde, duisterheid, onvolledigheid, en gebreken die zoo al niet aan ontrouw, toch aan een hoogstberispelijk beheer doen denken. Hij staaft zijn beschuldiging met cijfers en vele gemeenteleden halen de schouders op, en ook wij doen dat, omdat de heer Scheltema zich wel tot wederleggingen toelichting der cijfers voor de zwaar beschuldigde gemeente commissie bereid toont, maar het beneden zich acht iu veen wederlegging van den heer Zaalberg zich te begeven mee- nende aan de waardigheid der gemeentecommissie te kort te doen door haar tegen dergelijke aantijgingen te verdedigen." Maar hij zal dit doenu zoodra Prof. Stuffken openlijk en onbewimpeld verklaart, dat hij de beoordeeling van het be heer der gemeentecommissie door den heer H. Zaalberg tot de zijne maakt." Zulk een beginsel kan in geene deele onze gut. Ike'uring wegdragen. Misschien stelt de heer Scheltema ook in ons oordeel weinig belang, omdat //in zijn oog aan een beoordeeling, van gevoerd beheer alleen gewigt kan worden bijgezet, door de persoonlijkheid van den beoordeelaar en de schatting waarin hij bij hem staat." De heer S. houde het ons ten goede, dat wij in dat opzigt zeer van hem ver schillen en steeds blijven ijveren en strijden tegen dien aris tocratische!! geestom alleen waarde en gewigt te hechten aan hetgeen van zekere zijde komt, zonder een geopend oor en hart te hebben voor de stem der waarheidvanwaar die ook komt. Of de beschuldiging komt van de zijde van A of van B 't komt alleen op de zaak aan. De heer S. is begonnen iets, maar niei alles toetelichten wat de heer Z. tegen het beheer aanvoerde. Hij had of niets of alles moe ten wederleggen en vooral zich moeten wachten van het noemen der namen van overledene administrateurs terwijl er nog meer dan een in leven zijn die het beheer voerden in 1853 1854, 1855 enz., dat door den heer Z. niet onaangetast is gelaten. Daarmede heeft hij zijn medeleden geen dienst gedaan terwijl het ook niet genoeg is met zulke namen als met een vlag een verdachte lading te dekken. In 1838 bleek ook vau ontrouw in het beheer der Ste delijke geldmiddelen en de Stedelijk.; Raad was versierd met een personeel, dat voor het tegenwoordige met in achtbaar heid, eerlijkheid, naauwgezetheid en gezond verstand ach terstond maar het bleek toch dat men rekeningen had goedgekeurd en een beheer had laten voeren waarop de be schuldiging paste van een slecht, meer dan zorgeloos en dus ontrouw beheer, dezelfde beschuldiging als thans op het be heer der Kerkelijke fondsen kleeft. Wij geloovendat de hoofdoorzaak ligt in gemakzucht eu dat meerdere openbaar heid in het beheer altijd strekt om dat beheer onberispelijk te stellen gewis alle aanleiding tot wantrouwen wegneemt. Men was vroeger nog al geneigd een blind vertrouwen te schenken, als het beheer belangeloos en met voorbeeldeloozen ijver door een of meer leden van een collegie gevoerd werd die den naam hadden van meer kennis en routine te bezit ten. Dat geeft aanleiding tot misbruiken, omdat de verant-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1