Buiteuiandsch Nieuws. van Justitie bij de arrondissementsrechtbankbeiden ouder lingen van den Zwolschen kerkeraad komen in deze memorie voor, als de bewerkers van een kwaadaardig plan. De zelf verdediging van Ds. van Rijn is met een edele en zeer be grijpelijke fierheid gestelddie volstrekt niet het karakter van zelfverheffing draagt, 't Is de billijke verontwaardigheid van een onschuldig' belasterd en mishandeld man; maar toch bejammeren wij het zeer, dat Ds. van Rijn hardnekkig blijft weigeren zich uittelaten over den inhoud der papieren, die den heer Machielsen heeft in beslag genomenin strijd met het voorschrift van art. 107 van het wetboek van strafvor dering, omdat de magtiging der rechtbank slechts had toe gestaan een onderzoek der brieven tot opsporing van het weggevoerde kind. Wij betreuren het te meeromdat hij verklaart: «Gebrek aan goede trouw bleek uit het onderzoek dier papieren. Zonder genoegzamen grond heeft men aange nomen dat zij allen aan denzelfden persoon en wel door mij aan mevrouw Pruimers waren geschreven. Slechts één enkele, voor zoover ik mij herinner, van al degenen, die in het kerkelijk vonnis zijn aangehaald, en wel die gedateerd 8 Jauuarij 1863, is aan mevrouw Pruimers geadresseerd; al de overigen behelzen geen enkele naam tot opschriftook niet dien van mevrouw Pruimers. Van alles wat in het ker kelijk vonnis ongunstig voorkomtis nooit een enkel woord door mij aan mevr. Pruimers geschreven. Het is zelfs schandelijke leugen, dal die aanhalingen, gelijk het vonnis zegt, woor delijk in de ten mijnen huize gevonden papieren worden aangetroffen. Bepaald van al het onedele wordt er geen en kel woord in gelezen. De naam mijner vrouw wordt er geen enkele maal iri genoemd, waar de aanhaling dien op een mij onteerende wijze vermeldt. Verreweg de meeste aanha lingen bevatten niets dan een willekeurige verklaring, met den kennelijken toeleg, om mij te verderven, aan den inhoud dier papieren gegeven. Dat alles is door mij in zeer langdurige verhooren voor den rechter-commissaris in het bijzijn van den officier van justitie herhaaldelijk verklaard en nu durft dien man zich zeiven zoover vergeten dat hij tegen eischen van recht, waarheid, goede trouwen discretie in dat getuigenis aangaande die papieren voor het Provin ciaal kerkbestuur aflegt." Beroepen bij de Hervormde gemeente te Amerongen Ds. J. Moulijn te Gouderak. De heer J. H. Dingemans heeft het op hem uitgebragt beroep, als derden predikant te Dragtenspeciaal voor de dienst van Dragtster-Compagnieaangenomen. Ds. P. J- de Bruyn pred. te Andel c. a., heeft voor het eenparig beroep naar de Christ. Afgesch. Geref. gemeente te 's Grevelduin Kapelle bedankt. In de zitting van den Gemeenteraad van heden Don derdag zijn benoemd bij het Stedelijk gymnasium tot rector Dr. W. H. D. Suringar, tot leeraar in de geschiedenis en de Hollaudsche taal Dr. W. Bisschop, tot 2de leeraar in de geschiedenis én de geographie op een bezoldiging van 1200 Dr. H. C. Rogge te Delft; tot 1ste leeraar in de oude talen Dr. F. A. de Graaf en tot 2de leeraar Dr. J. J. Cornelissenvoorts bij de hoogere burgerschool voor middel baar onderwijs: Dr. P. de Loos tot directeur en leeraar in de scheikunde op een bezoldiging van 2500 tot leeraar in de wiskunde op een bezoldiging van ƒ1800 Dr. C. J. E. Brutel de la Rivièretot 2de leeraar op een bezoldiging van ƒ1600 A. J C. van Aken en tot 3de leeraar op een be zoldiging van ƒ1400 J. van Loghem; tot leeraar in de natuurlijke historie op een bezoldiging van ƒ400 Dr. H. van Hall; tot leeraar in het Fransch J. M. Reinders, in het Engelsch J. Perriuin het Hoogduitsch en de Philoso- phie Dr. A.< H. G. F. Sicherer, in het Hebreeuwsch Dr. P. de Jong, eu in de staathuishoudkunde op een bezoldiging van 200 Mr. J. Luzac alhier. Vervolgens is benoemd bij het personeel der onderwijzers voor het vormend onderwijs, te verstrekken aan de hulp onderwijzers en kweekelingen der openbare lagere scholen als: de hoofdonderwijzers J. A. van Dijk, G. JapikseJ. D. van Wijk, A. van der Hartst, J. P. Lancelde kan didaat in de wis en natuurkunde I. L. Hoorweg en de hoofdonderwijzeres W. Jesse; en eindelijk tot bestuurders van het Stedelijk werkhuis de HH. J. van HeukelomD. A. Schretlen en H. Zaalberg. De leden der plaatsel. gezondheids- comm. hebben aan den Gemeenteraad hun ontslag ingezonden. Men leest in de Surinaamsche Courant dd. den lOden Junij Onze lezers zullen zich herinneren, dat in de twee laatste jaren in de Boven Suriname door verschillende per sonen onderzoek is gedaan naar het bestaan van goud. Of schoon de resultaten toenmaals, uithoofde van gebrek aan behoorlijke werktuigen en bekwame arbeidersniet zeer ge lukkig zijn geweest, hebben ze evenwel het bewijs geleverd dat in onze bovenlanden inderdaad goudlagen voorhanden zijn. Een monster van het gevonden goud is in het laatst van verleden jaar naar Noord-Amerika verzonden en het daarvan uitgebragt rapport van deskundigen zoo bevredi gend, dat eenige voorname ingezetenen aldaar het plan heb ben gevormd om een maatschappij tot gouddelving opterigten. In een derde vergadering, op gisteren avond gehouden is naar wij vernemende onderneming meer bepaald bespro kenen besloten, binnen kort een lijst van deelneming aan het publiek aantebieden. Het vereischte kapitaal, voorloopig op ƒ25,000 bepaald, zal verdeeld zijn in 250 aandeelen a ƒ100. Mogt het plan door een algemeene deelueming tot stand komen, dan zijn de ontwerpers voornemens, geschikte personen, met gouddelving bekend, te emploijeren waartoe gunstige gelegenheid bestaat. Bij den Boekhandelaar P. B. Piantenga te Zutphen is voor slechts 1.80 verkrijgbaar een fraaije en nieuwe reiskaart van Noordelijk Midden Europa en den geheelen Rijn, benevens 6 a 7 nommers van een Reisgids voor Ne derland en aangrenzende landen. Een volledige opgave van spoorwegen, diligences enz. strekt ten gerieve der reislustigen terwijl aanwijzingen en bijzonderheden van plaatsen streken en reisgelegenheden die daarin zijn opgenomen dat werk maakt tot een uitstekend hand- en reisboek voor allen die in het tegenwoordig saizoen zich naar het buitenland willen begeven. De goede uitvoering, de volledigheid, de goed- koope prijs, alles strekt tot een bijzondere aanbeveling. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 6 9°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 5 8°. Donderdag morgen te 5 uur 5 7°, te 8 uur 63°, 's middags te 12 uur 74°, 's namiddags te 4 uur 75°. Te Dublin worden de noodige toebereidselen gemaa^^ voor een internationale tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid en van manufacturenzij zal op den 9den Mei 1865 worden geopend en zes maanden duren. Het tentoon stellingsgebouw bestaat uit glas en ijzer en heeft veel over eenkomst met dat van Londen. Het is 640.voeten lang, 84 a 126 voeten breed en 65 voeten hoog. Na den grooten wedstrijd in 1865, zal dit gebouw worden ingerigt tot een blijvende tentoonstellingin den vorm van het glazenpaleis te Sydenham. Het bevat concert- en andere zalen de grootste kan 3000 personen bevatten. Een Italiaansch geneesheerDr. Eduard Giampietro heeft een wetenschappelijke ontdekking gedaan voor de maat schappij van het hoogst gewigt. In het officiële Napelsche dagblad vindt men de volgende mededeeling: Dr. Eduard Giampietro, een jong geneesheerheeft steeds in zijn geschriften beweerd, dat men de doofheid van doof stommen genezen kan. De praktijk heeft zijn stelling beves tigd. Het bestuur van het doofstommengesticht in de hoofd stad heeft hem veroorloofd een achttal verpleegden onder zijn behandeling te nemen. Van die acht hebben er vier het volkomen bezit van hun gehoor in twee maanden tijds te rugbekomen. Een van hen hoort zelfs zoo goed dat hij het ligtste gedruisch onderscheidt. Zulk een resultaat, in een openbare instelling verkregen, waardoor alle achterdocht moet ophouden, geeft grond tot de hoop dat deze vreesselijke kwaal uit de maatschappij verdwijnen zal en gerangschikt kan wor den onder die, welke voor herstel vatbaar zijn. Zondag namiddag barstte een hevig onweder boven verschillende gedeelten van Parijs loswaarbij het geheele Zuidelijk terrein van het bebouwd gedeelte der Tuilerien door de zware stortregens als in een meer herschapen werd. De bliksem trof een der bliksem-afleiders op het paleis van de beursen rigtte ook schade aan in een huis in de Pas sage van het Panorama. In een huis in de Rue de la Cha- pelle woont gelijkstraats een moeder met twee jeugdige kin-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2