Buitenlandsch Nieuws. sche viering van Leiden's ontzet, tot hetwelk de Zeeuwen zoo krachtig het hunne hebben bijgedragen en welke gebeur tenis aanleiding heeft gegeven tot de stichting der beroemde academie, bij welke hij het genoegen heeft als hoogleeraar werkzaam te zija. -Omtrent het plaats gehad hebbende ongeluk op den verdronken Zuid-Hollandschen waard, kan nader worden ge meld dat van de acht verdronkenen nog geen enkel lijk is opgevischt; dat toen het ongeluk plaats greep, het wa ter niet hol stond, doch zeer kalm was en dat de schip per door wiens vaartuig het bootje was overgevarente Werkendam aangehouden maar weder op vrije voeten ge steld is. Met het oog op het recht der gemeente bij de be staande leervrijheid schijnt het de Algemeene Synode der Nederl. Hervormde kerk, in overeenstemming met hare voor gangster en met het advies der Synodale Commissietoe,] dat er een wijziging noodig is der bepalingenvoorkomende in Art. 14 al. 1 van het synodaal reglement voor de kerkeraden en in Art. 3 8 al. 2 van het reglement op het Godsdienstig onderwijs, betrekking hebbende, deels op de bediening van den doop aan kinderen wier ouders tot de kerkgemeente van een andere plaats behoorendeels op de aanneming tot lidmaten van hen die in een andere gemeente woonachtig zijn en werden die artikelen in de dezer dagen gehouden vergadering voorloopig in dier voege veranderd, dat bij meer ruimte ook de handhaving der goede orde in de ge meente voldoende zal gewaarborgd zijn. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Poortvliet Ds. C. J. Krafft te Op- en Neder Andel; te Dragster-com- pagnie de kandidaat H. J. Dingemans en te Hardenberg Ds. W. Mense te Voorthuizen; bedankt voor het beroep naar Garderen door Ds. J. W. FKönigsfeldt te Rheden en naar Veenendaal door Ds. L. Tiddens te Schoonre- woerd. Donderdag vierde het Muziek-gezelschap Vermaak door Toonkunst in het koffijhuis Klein Zomerzorg nabij deze Stad, het feest van zijn 25jarig bestaan. Behalve door een lOOtal leden, welke het gezelschap telt, en die met hunne dames in grooten getale waren opgekomenwerd de feestviering opgeluisterd door de vereerende tegenwoordigheid van haren Beschermheerde Burgemeester dezer StadMr. D. Tieboel Siegenbeek, benevens de HH. Wethouders Stoffels, Hu- brecht en de Fremery. Nadat deze heeren naar de voor hun bestemde eereplaatsen waren geleid, nam de feestviering, door het heerlijkste weder begunstigdeen aanvang door het plaatsen van het oude en nieuwe vaandel der Vereeni- gingterwijl aan het oude, dat nu 25 jaren geleden voor het eerst werd ontrold, een bloemkrans werd gehecht. In middels deden de tooneu van het weibezet orchest zich hoo- reuen nam het concert volgens het vastgestelde programma een aanvang. In de pauze nam de geëerde Beschermheer het woordom het bestuur en de leden in welsprekende en warme taal met deze feestviering geluk te wenschen welke toespraak met daverende toejuichingen van de leden en door ge paste bewoordingen van het bestuur beantwoord werd. Alsnu rigtte de voorzittende commissaris het woord tot den direc teur van het orchest, de heer A. van Pijpen, en W. F. Schroder, die beiden sedert de oprigting van de Vereeni- ging aan het orchest waren verbonden geweest, en reikte hun onder luide fanfares en levende toejuichingen als aan denken ieder een met smaak bewerkt en van gepaste in- scriptiën voorziene medaille in zilver over. Evenzoo werd het diploma van eerelid uitgereikt aan den heer H. C. Vlek oud-werkend liden aan den heer J. A. Fischeroudste lid van het gezelschap. Nu trad de feestcommissie vooruit en, terwijl het orchest op nieuw zijn toonen deed hoorenen luide toejuichin gen van al de leden blijk gavenhoezeer de commissie ook in hunnen geest handelde, overreikte zij aan den voor zitter den heer W. Oostveen een sierlijke presidentshamer met toepasselijk opschrift in zilver, als een bewijs van ach ting en genegenheid, en van aandenken aan dezen dag, zigt- baar getroffen nam de voorzitter het geschenk aan dat zeker alle aanwezigen wenschtendat nog vele jaren in zijn hand het symbool zou ziju van de orde en eensgezindheid, die reeds gedurende het vierde eener eeuw het gezelschap had bezield. Na deze plegtigheid begeleidde het bestuur de genoodig- den langs het feestelijk terrein, bij welke gelegenheid een dochtertje van een der leden, het kleinste en jongste der feestgenootenden Beschermheer een bouquet aanbooddat door hem met veel ingenomenheid werd aangenomen en ten gevolge, waarvan hij zich nu en dan met het lieve meisje on derhield. Daarop werd het programma voortgezet en gaf het orchest ook nu weder, zooals vroeger, blijk dat het, zoo door een juiste keuze als goede uitvoering der stukken, den smaak van de leden weet te treffen en den roem van het gezelschap weet optehouden. Het vuurwerk, dat hierna werd ontstoken, verschafte niet alleen de ledenmaar ook velen die op den weg en de Singel als toeschouwers aanwezig warenbij den heerlijken avond een aangenaam genot. Jammer dat men er niet aan gedacht had, dat de nachtdauw schadelijk op de droogte er van werken zouwaardoor vele nommers niet goed geluk ten. Het geheel echter leverde een schitterend en afwisselend schouwspel op- die rijk met vlaggedoek en vaandels ver sierde tuin, die sop en neder wandelende menigte en die heerlijke vuurstralen die de lucht kliefden - alles stemde tot vrolijkheid en opgewektheid en toen dan ook het laatste nommer was ontstoken en de dansmuziek zich hooren deed besloot het bal-champêtrewaarvoor 't aan geen tal van dansers en danseressen ontbrak en dat tot laat in den nacht werd voortgezet, op een aangename wijze een feestviering die zeker nog lang in ieders geheugen zijn zal. Dank zij daarom aan het Bestuur en de feestcommissie toegebragt, die ons zulk een genotvollen avond bezorgden. Eere aan het geachte Hoofd der Staddie waarlijk toont als Beschermheer belang te stellen in den bloei van dit gezelschap. Lang zij nog deze Vereeniging een aangename plaats van ontspanning en vermaak, en moge de geest van ware harmonie, die ook nu weder de leden bezield heeft, nog lang dit gezelschap tot sieraad strekkendan zal het 't doorslaandst bewijs op leveren dat de klagtdat in Leiden niets duurzaam kan bestaan, niet altijd gegrond is, en, terwijl andere vereeni- gingen door hare eischen te hoog te stellenof zich al te streng binnen zekere standen der maatschappij te willen be perken hun bestaan moesten opgeven, de Vereeniging Ver maak door Toonkunst gedurende 25 jaren als een sprekend toonbeeld is geweest, dat daar waar ware eensgezindheid heerscht en de muziek als een middel tot aangename ont spanning, aan kunstgevoel gepaard, wordt aangewend, zij haren naam eere heeft aangedaan en wezenlijk door Toon kunst genoegen heeft bevorderd. (Ingezonden.) Een lid van het gezelschap. In het begin der maand Februarij jl. is een vaar tuig - naar luid een jonk of kotter, - bij Poeloe-Tiga af- geloopen en verbrandterwijl de bemanningwelke uit 6 personen zou bestaan hebbenis vermoord. Ofschoon men daaromtrent nog in het onzekere verkeer^, is het nogthans meer dan waarschijnlijk, dat de bemanning bestond uit Chi nezen die van een reis van Japan huiswaarts keerden. Onder de achterhaalde goederen bevinden zich ook zilveren en koperen Japansche muntstukken. Als daders van dat feit worden opgegeven Prins Matoko van Boni, te Oeki woon achtig, als hoofdaanlegger en eenige andere personen, waar van zich thans 13 te Menado in hechtenis bevinden. Prins Matoko heeft zich door de vlugt weten te redden. Te Bin- taoenawerwaarts hij zich van Oeki begeven hadwas hij bij aankomst van Zr. Ms. stoomschip Haarlemmermeer niet te vinden. Intusschen worden voortdurend pogingen in het werk gesteld, om den aanvoerder van die moordbende mag- tig te worden en om ten aanzien van deze treurige zaak meer volledige inlichtingen te erlangen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 6 2°, des avonds te 8 uur 5 7°, te 10 uur 55°. Zaturdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 59°, 's middags te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 67°. De Nederlandsche stoomboot Rembrandtdie door de Denen wegens verbreking der blokkade is opgebragtwordt nu niettegenstaande het proces in tweede instantie nog aanhan gig isdoor de Deensche marineals kustvaarder gebezigd. Dit geschiedt echter met toestemming der reeders, en men hoopt te Amsterdamdat het schip weldra vrij gelaten zal wor-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2