N°. 1349. Donderdag 14 Julij. Plan ter bebouwing en aanleg der Kuïne. III. LEIDSCH De»e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzouderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigteu van 1-4 regels/O.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 ra.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 n. 52 m. 's avonds. Stoomboot vau Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) uaar Leiden, Maandag 2£ u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 ra. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 ra. 'savonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 in. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voovlaatsten van elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur '3 av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 uur 's in. tot 10 11. 30 in. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en, Wethouders, Maandagen Donderdag ta 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, elkeu werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur eu van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, üiugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Wie een vlugtigen blik werpt op de plaat, die het plan aanschouwelijk voorstelt, zoo als het zijn zal wanneer het is voltooid, herinnert zich gewis dadelijk den dag en den avond, waarop het Leidsch Studentencorps de Leidsche burgerij ter feestviering van het vijfjarig lustrum der Hoogeschool ont ving en als wederkeerig de burgerij het Studentencorps die beleefdheid beantwoordde met de noodiging tot een even feestelijke zamenkomst. Op zulk eeu dag, op zulk een avond, wanneer geen verschil van rang en stand zoo in het oog loopt en een vrijheid en blijheid de feestelijke stem ming verhoogt, waarin academieburgers en krijgslieden met en onder Leidsche familiën verkeeren- op zulk een tijd in de open vrije lucht vereenigd en het hoofd opwaarts, de oogen hemelwaarts geheven schijnt de spreuk vrijheid gelijkheid, en broederschap in ieders hart gegrift te zijn zoodat ook de meest ernstigede naauwgezettedie hoogst zeldzaam en niet dan ingeval van onvermijdelijkheideen openbare plaats van uitspanning en vermakelijkheid bezocht, door het onschuldig genot der schoone muziek, in de heer lijke natuur eü de feestelijke tooi van hetgeen hem omringt, onwillekeurig den wensch ontboezemde, dat zulke gelegenhe den en rustplaatsen tot uitspanning of ontspanning na vol- bragten arbeid zich meer mogten voordoen. 't Is waar, zij bestaan voor die er gebruik van wil maken. De Buiten-Societeit, de nieuwe Sociëteit, de sociëteit Concordia, Zomerzorg- wie vindt er, die den toegang zocht, niet rust en uitspanning, bij vriendschappelijk en gezellig verkeer. Maar die afgesloten kringen sluiten de toenadering tot gemeen schappelijk verkeer tusschen de verschillende standen af en beletten in eiken stand, te zoeken talent en geest en levens ervaring gaven en bezittingen, die nimmer het uitsluitend eigendom van een stand uitmakente vinden een gemeen schappelijk overleg en een kalme overwegingeen eendrach tige zamenwerkingtot bevordering van hetgeen voor allen te zamen en voor ieder in het bijzonder nuttig, noodig en belangrijk is. Onbekend maakt onbemind; - en hoeveel zijn er niet, inwoners van dezelfde stad, geburen van dezelfde gracht, ee" van beroep, één van bedrijf, één in bestemming, ver schillend in aanleg en karakter,maar bij de grootste ver scheidenheid ook vatbaar voor overeenstemming in het schoone en edele en goede- hoe velen die elkander slechts van aangezigt, soms bij name, het meest bij geruchte ken nen, voor wie een persoonlijke kennismaking wederkeerig nut eu voordeel zou aanbrengenvoor wie een verschoon- en verdedigbare zelfzucht, een betamelijk eigenbelang geen hin derpaal werd tot een meer vertrouwelijk verkeer Op maat schappelijk gebied is er toch meer dan één en dan ook een niet zoo gering en onverschillig belang, dat allen vereenigt en waarbij de burgemeester even als de winkelier, de hoog leeraar als de student, een ambtenaar zoowel als een fa- briekant, een officier zoowel als een predikant betrokken is; op dat gebied tot bevordering van dat belang elkander nu en dan te ontmoeten is zeer gewenscht, is hoogst aanbeve lenswaardig en daartoe kan en mag en zal dienen een Ge- zelschaps- of Vereenigings-locaalwaar men vrij en ongehin derd zich nederzet, met zijn huisgezin of vrienden en beken denvan tijd tot tijd aldaar vindt goede muziek, kan hoo- ren concerten in de zaal of in de open lucht, en ver ders betamelijke middelen tot ontspanning uitspanning en vermakelijkheid. Fantaisie Volstrekt niet. Wij zijn er innig van overtuigddat er van Leiden een beter gerucht zou uitgaan als er meer ge lijk elders aansluiting en ongedwongen verkeer tusschen de verschillende standen en rangen der Maatschappij heerschte. 't Is geen ongewone klagte, dat onder de hoogere standen zelfs kringen bestaandie zich afzonderen en dat een armza lige geld-aristocratie zich_al te zeer laat gelden een aristocratie onder de mannen der wetenschap evenzeer het verkeer be lemmert; terwijl de aristocratie van talent en moraliteit, daar waar de mediocriteiten den boventoon voeren en nul liteiten vrij spel wordt gegundweinig invloed uitoefenen kan, als zij zich isoleert. Misschien wordt een meer vrij, maar toch onberispelijk verkeer bemoeijelijkt door onbillijke eischen van een of eenmaal vastgestelde of telkens aan mode onderworpene, verordening betreffende vormen van welgema nierdheid; eischen, die getuigen van gemis aan ware be schaving en scherp ontwikkeld verstand. Men wil wel zeggen dat de dames zich veel moeijelijker in het verkeer laten plooijen dan de heeren misschien dat de afschaffing der

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1