Binnenlandse!] Nieuws. Voor het bataillon infanterie, dat voor de dienst van hei militaire gevangenhuis binnen Leiden bezetting houdt is het plein de Ruïne niet noodigwant, sedert het wei land buiten de Wittepoort voor de dagelijksche krijgs- en wapenoefeningen niet meer kon worden gehuurd, is door de Stedelijke Regering aangekocht het thans daartoe in gericht veld buiten de Rijnburgsche poort. Voor zulk een voltallig bataillon dat jaarlijke één ton gouds in omloop brengt, zijn zulke opofferingen wel besteed en brengen zij goede renten op. Zoo zou hel ook zijn bij het bezit van een regement dragonders of een regement rijdende artilleriege lijk vroeger; dat door talrijkheid van personeelen van ge huwde officieren veel voordeel, door het bezit van een mu ziekkorps veel genoegen en luister schonk, 't Zal niet noodig ziju in bijzonderheden aantewijzen in hoeveel opzigten daar bij buiten vergelijking moet blijven wat we buiten infanterie aan artillerie bezittenwaarvoor dan de verfraaijing van het pleiu de Ruïne zou moeten onderdoen. Zal het genoegen en het voordeel van drie kompagniën veldartillerie opwegen te gen hetgeen de ingezetenen van Leiden in materieelen en morelen welvaart mogen verwachten van een toevloed van familiën die belang hebben bij de vestiging van een hoogere burgerschool en van een instelling voor Indische taal-, land en volkenkunde? Ook zelfs, wanneer derhalve Leiden de bezetting van die drie kompagniën moest missen behoeft die rouwvlag niet te worden uitgestoken, maar dat verlies is ook niet te verwachten. De gemeenten betaalde vroeger f 800 huur 'sjaarsvoor een exercitieveld onder Wassenaar en voor de dagelijksche oefeningen zou in of nabij den Doelen voor die enkele uren op sommige dagen der weekals het weder gunstig is, voor een paar batterijen welligt even goed plaats te vinden zijn als het plein van de Ruïne, dat vroeger voor een geheel regement diende. Men versta ons wel. Wij waarderen het bezit van het artillerie-garnizoen, meer om de voordeelen die voor de in gezetenen uit de vertering voortvloeijen als wel voor de ge meentekas, die weldra staat te verliezen de plaatselijke accijns op het brood, vleesch wijn en gedistilleerd, Zoo het niet buitensporige uitgaven vereischt, zouden wij wel de zorg voor een ander geschikt terrein tot de dagelijksche oefenin gen voor onbereden manschappen daarvoor besteed zien. Maar zoo het dilemma gesteld werdbebouwing van de Ruine of behoud van artilleriegarnizoenwij zouden het laatste aan het eerste ten offer willen brengen. -— Z. M. heeft benoemd tot substituut-griffier bij de arrond.-rechtbank te Amsterdam Mr. C. J. de Fremerythans te Brielle en tot notaris ter standplaats de gemeente Ave- reest Mr. J. H. E. Meesters, candidaat-notaris te Hoorn, thans rechter-plaatsvervanger in en procureur bij de arrond.- rechtbank aldaar, zijnde hem tevens uit beide laatstgemelde betrekkingen eervol ontslag verleend integaan den lsten Augustus aanst.j voorts aan Jhr. Mr. J. ffl. A. van Pan- huys, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als school opziener in het 8ste schooldistrict van Frieslanden tot schoolopziener in dat district benoemd Mr. J. J. Bolman te Sneek. Z. M. heeft benoemd Jhr. Mr. O. W. J. Berg van Middelburgh raad van degatie bij het gezantschap te Pa rijs, tot Minister-resident bij het Hof van Hannover en bij de Hanzesteden. Met den lsten Sept. zullen na het onlangs gehouden ver gelijkend examen, als kadet op de Koninklijke militaire aca demie worden geplaatst: voor de infanterie, H. M. Pichot LespinasseG. Blanken, A. P. Vaillant, W. N. Roldanus, M. H. A. J. van MeursW. A. van der Mandere, T. A. de Man, O. W. Westerouen van Meeteren H. F. O. van Cattenburch, W. C. Staring, W. J. L. Wijnans, C. C. H. Smit, H. L. ErzeyH. C. GreveH. M. Nepveu, J. C. Morren, J. W. van Franck, A. R. Kraijenhoff van de Leur, E. A. W. Camp, H. L. Yorstenbos, C. LemH. J. E. Nierstrasz, E. A. O. Was, G. W. de Ronde en jh. E. H. F. Leyssius; - voor de kavallerie: C. A. baron Bentinck F. M. baron van Lynden en J. K. J. van Son- voor de artillerie J. C. Swaving, JL J, A. P. H. van Es, S. J. Drooglever, F. Rutgers, M. A. Gelinck, W. J. van Hoy- temaJ. de Waal, N. KlaassenC. R. Steenes, J, E. P. H. van PanhuysT. van Exter, S. J. van Nooten en P. de Wijs; - voor de genie J. A. Lindo, J. W. N. Cramer, E. T. Lans, jhr. A. W. Quarles van UffordF. J. Haver Droeze Jzn. en G. J. Gollard; - voor de infanterie in Oost-Indie-. C. W. A. de Jongh H. G. Droste, J. J. ten Siethof, L. J. van der Burg, A. L. van Hasselt, W. Bois- sevainH. C. P. de BruynC. E. Makkink J. T. J. van Rijen, J. van der MaatenL. C. Piekkaart, R. G. J. Suther land H. BendienG. A. RaaymaakersW. J. N. Bosboom G. A. F. J. Koch- voor de kavalerie in Oost-Indie: A. K. van der Garden en H. W. F. M. van Berkel- voor de artillerie in Oost-Indie: A. Lugt, L. L. André, F. W. Hamerster en M. F. Tijdeman - voor de genie in Oost- Indië H. W. Lettink; voor de infanterie in West-Indië J. R, G. de Veer; - voor de artillerie in West-Indie J. Bueno de Mesquita en J. S. G. van Karncbeek. Van de 236 die zich voor 't examen hadden aangemeld, hebben 214 het examen afgelegd, en hebben van deze 102 aan de vereischten voldaan, zoodat eenigen daarvan, aan gezien slechts 73 in 't geheel geplaatst konden worden, dit jaar niet als kadet op de akademie-konde opgenomen worden. Bij de bevordering dit jaar der kadets van het 4de stu diejaartot 2de luits. bij de verschillende korpsen, en bij de gunstige resultaten, die de academie steeds oplevert, is het niet ongepast met een enkel woord ook te wijzen op de goede uitkomstendie sedert de oprigting van het instr. batt. te Kampen zijn verkregen, wat betreft de benoeming tot offic. der inf. Men moet hierbij alleen rekenen diege nen, die vóór 1 Dec. 185 9 in dienst zijn gekomen, omdat die daarna in dienst zijn getredennog geen officier kunnen zijn. Welnu, op 1 Dec. 1859 waren ongeveer 3400 jongelui bij het batt. aangekomen; voeg hierbij ongeveer 200 a 250 jongelui voor O.-I. dan komen wij tot een cijfer van hoog stens 3700 jongelingen; van dit getal waren op 1 Decem ber 1863 en na dien tijd is er geen promotie geweest, 532 benoemd tot officier, hetzij hier te lande, hetzij in O.-l., waardoor men een verhouding van 131 pCt. verkrijgt. Voorwaar een gunstige uitkomst van een inrigtingwier strekking alleen is de opleiding tot korporaal en onderofficier. De Regering heeft aan de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp betrekkelijk de inkwartieringenhet onder houd van het krijgsvolk en de transporten en leverantiën voor 's Koniugs leger of versterkte plaatsen gevorderd. In de zitting der Provinciale Staten van heden Dings- dag is ingekomen het rapport der commissie betreffende de zeehaven te Scheveningendat geheel conform is met het praeadvies van Gedeputeerde Staten. De Voorzitter deelt mede, dat eenige leden hem hunnen wensch hebben te ken- nen gegevenom bij de discussie over het onderwerp te genwoordig te zijn en dat hun dit heden onmogelijk is. De Vergadering besluit dit onderwerp morgen, Woensdag, aan de orde te stellen. De Vergadering heeft zonder discussie en hoofdelijke stem ming aangenomen 12 Verslagen van Commissiënvan in hare handen gestelde stukkenterwijl de beraadslagingen zijn aangevangen over het voorstel betreffende de plaatsing van een vuurschip nabij den Banjaarddie morgen worden voortgezet. Een droevig ongeluk had dezer dagen te Goes plaats. Een jongen van 4 of 5 jaren is naar men vermoedt al spelende onder een zwaar geladen wagen geraaktmet het treurig gevolg, dat de hersenpan vermorseld werd. Het kind werd naar het gasthuis overgebragtdoch geneeskundige hulp was te vergeefs. Men stelle zich het gevoel der moeder op dit be- rigt voor, die nog slechts 4 jaren geleden het lijk van haren eersten echtgenoot mede van onder het puin van een ingestorten zolder zag te voorschijn halen. Uit Geertruidenberg verneemt men dat de leerlooijerij van de heeren Gebroeders Koene aldaar, (zijnde een der grootste en voornaamste leerlooijerijen uit de Provincie) den 7den Julij geheel door brand is vernield. Donderdag 11. is een hevige brand uitgebarsten op de hofstede, behoorende aan den heer F. C. Kohier, land bouwer onder Bommenede, die met zijn vrouw uitlandig is. Dc brand was zóó snel, dat, eer de brandspuiten der om liggende dorpen konden dienst doen reeds een gedeelte van het huis benevens 2 schuren en een hooiberg een prooi

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2