N°. 134 s. Woensdag 13 Julij. Plan ter bebouwing en aanleg der Ruïne. II. .«l a- V. T* LEIDSCH Dc*e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12 J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 m.; 3 u. 4G m.; 6 u. 6 ra. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 n. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 m. 'savonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur "s av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 uur's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 81 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. In de laatste jaren is de lust tot het bebouwen van den open grond van het verwoeste terrein zeer aangewakkerd maar 't was ons nimmer helder, waarom dat bebouwen, ook van zulke gedeelten, die werkelijk de Stad ontsierden, niet met onbekrompenheidop een vrijgevige wijze werd vergund. Het gebouw van de Leidsche afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeendat werkelijk kan aangemerkt worden als een instelling tot de openbare dienst en ten algemeenen nuttestrekte tot verfraaijiug van het Steenschuur en tot gedeeltelijke afsluiting van een zeer onsierlijke strookwelke geheel werd ingenomen door de stichting van de nieuwe Sociëteit, waardoor de straat vau de Langebrug tot het Ra penburg werd verlengd en een deel van het verwoeste ter reindat tot allerlei onreinheid en onzedelijkheid gebruikt werd, in een rei van smaakvolle gebouwen werd herschapen. Het Gemeentebestuur scheen te vergetendat de gemeente voor een zeer geringe som in het bezit van dien groud ge komen was, waartoe bij het Rijk gewis de overweging had gegolden van de wenschelijkheidom den herbouw zoo ge makkelijk mogelijk te maken. Wel werd de grond ter be bouwing kosteloos afgestaan maar voor de nieuwe gebouwen kon ook op de gemeente-opcenten der daarvan te heffen grondbelasting worden gerekend. De grondentot open plaat sen of tuin aangelegd en gebezigd, werden tegen een jaar- lijksche recognitie van 2 cents de vierkante el afgestaan voor het Nutsgebouw en van 3^ cent voor de nieuwe So ciëteit. Voor het nieuwe academiegebouw ten dienste van het onderwijs in de physicachemie en anatomie werd evenwel de geheele grond gratis afgestaanofschoon de gebouwen niet in de grondbelasting werden aangeslagen. Wij meenen hierop te moeten wijzen, omdat wij het be ginsel voorstaan dat het bebouwen van open gronden aan moediging en ondersteuning verdient, gelijk ook reeds 40 jaren geleden de Stedelijke Regering een algemeenen maat regel namdie de Koninklijke goedkeuring verwierf, om ledig- liggende pleinen sloppen en gronden gratis ter bebouwing aftestaanwaarvoor zelfs vrijdom van belasting voor een zeker aantal jaren werd toegezegd. En wanneer we nu in aanmerking nemendat het plein van de Ruïne geen vcordeelen aan de gemeente oplevert, jaarlijks kosten van onderhoud vereischt, in de zomermaan den, tot voorkoming van hinder der stof voor de bewoners der omliggende straten, uitgaven ter besproeijing vordert en er nog nimmer aanvrage is gedaan ter bebouwing terwijl er geen vooruitzigt bestaat, dat deze uitgestrektheid gronds tot het bebouwen met woonhuizen zal strekken dan kan er ook geen de minste reden en grond bestaan om bezwarende voorwaarden te verbinden aan een vergunningom dit ge deelte der Stad door bebouwing en aanleg te verfraayen ook zelfs wanneer het mogt zijn tot een bijzonder en beperkt doel. Hoe vrijgevig zijn niet vroegere regeringen geweest, toen het Pesthuis onder Oegstgeest met zijn gronden gra tis werd afgestaan tot het stichten van een gevangenhuis; het 's Gravenstein tot een huis van arrest; het oude man nenhuis tot een gesticht voor oude en verminkte krijgslie den kostbare en uitgestrekte gebouwen voor een militaire bezetting; vestwallen voor de academische kruidtuin; het Waardkerkplein voor fabriek; ja we zouden nog meer kun nen noemen, ten bewijze dat men steeds ernstig overwoog, of een rente, die men tellen kon, wel zooveel voordeel gaf als de meer algemeene en verspreide vruchtendie men ziet en die men niet zietvoortspruitende uit de bevordering van plaatselijk vertier en verkeer. Reeds is het een voordeel voor de gemeentekas, wanneer zij ontlast van de kosten van onderhoud in het genot treedt van gemeenteopcentendie geheven worden van de grond- en personele belastingenwaaraan de gestichte ge bouwen en tot tuin aangelegde gronden zijn onderworpen. Zóó heeft men het ook te recht begrepen toen men koste loos de grond afstond voor een Sociëteit van werklieden tus- schen de Mare- en Rijnburgsche poorten. Zóó eischt de billijkheiddat dit beginsel ook toegepast wordt op de gron den die ter bebouwing vroeger werden uitgegevenvoor zooveren hierin ligt het verschil met andere gemeenten die gronden ter bebouwing verkoopen - de gemeente die vooraf tot geringe koopprijs of gratis in eigendom heeft verkregen en geen concurrente koopers zich opdoen. Wij verdedigen derhalve de kostelooze afstand van het plein de Ruïne ter bebouwing en aanleg, ook zelfs als het daardoor aan de openbare dienst wordt onttrokken en het als exercitieveld niet meer ter beschikking van de militaire bezetting blijft.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1