Binnenlandsch Nieuws. making en intimidatie toegepast. Wij zullen uit het parle mentair gedrag van het gekozen lid der Tweede Kamer kun nen oordeelen of hij de man is van een nijverheidspartij van een conservatieve en van een anti-revolutionnaire partij. «Hoog "boven partij-beginsel staat het moraliteits-beginsel. Dit beginsel te handhaven, behoort in de allereerste plaats het streven te zijn van elke partij. Wat toch is of heet te zijn het streven eener staatkundige partij Bevordering van hel heil van den Staat, niet waar? Wordt dan dat heil niet allermeest bevorderd door te zorgendat de publieke moraliteit hoog rijze in den Staat? Helaas! het wordt maar al te zeer vergeten dat moraliteit de grondslag behoort te zijn van ons staatkundig leven." Z. M. heeft benoemd bij het wapen der inf. bij het lste reg. tot lsten luit., den 2den luit. W. B. van den Bosch, van het corps; bij het 2de reg., tot lsten luit., den 2den luit. G. H. Aalders, van het corps; bij het 3de reg., tot lsten luit., den 2den luit. J. E. H. Hanckar, van het corpsbij het 4de reg., tot lsten luit. de 2de luits. C. Her her en H. M. D. van Riemsdijk, beiden van het corps; bij het 8ste reg., tot kapt. 3de kl. den lsten luit. J. W. Boellaard van den staf der inf. werkzaam bij de Koninklijke Militaire Academie (allen naar ouderdom van rang). Z. M. heeft: 1°. bepaald, dat een rijks hoogere bur- j gerschool van vijfjarigen cursus in de gemeente Roermond zal gevestigd zijn 2°. bij die inrigting benoemd tot direc teur en leeraar E, H. C. Schaefer, leeraar aan het Athenaeum te Maastricht; tot leeraaren Dr. J. Rosen te Cleef; H. J. H. Gronemanciviel ingenieur te ZutphenH. J. Harde man, hoofdonderwijzer te Utrecht; en C. P. Schreurste Roermond. Z. M. heeft ter zake zijner verrigtingen bij de 2de Bonische expeditiebenoemd tot ridder 4de kl. van de mi litaire Willemsordeden sedert gegageerden sergeant der infanterie van het leger in Ned.-Indië C. Weikh, ten rechte genaamd G. W. Bossier. Z. M. heeft aan den O.-I. hoofdambtenaar F. H. J. Netscher, gew. resident van Pekalongan laatstelijk benoemd resident van Rembang, thans met verlof hier te lande, op verzoek, met ingang van 1°. Augustus 1864eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Zondag aanstaande, 's namiddags te 5 uur, zal Z. M. den Keizer van Rusland met de Grootvorst-troonopvolger op Soestdijk aankomen en bij H. M. de KoniDgin-weduwe een of twee dagen vertoeven. In de zitting der Provinciale Staten van Zuid-HollaDd van heden Donderdag zijn aan de orde gestelde zaken aan genomen overeenkomstig de gedane voorstellen. Het voor stel betrekkelijk den toestand der kinderen die tot handen arbeid worden gebruikt, is aangehouden tot na het bekend worden van het rapport der Staats-commissiedat tot op heffing der ambachten in Rijnland met algemeene stemmen behalve die van den heer Hoog, die tegelyk met de op heffing een regeling verlangt. - Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten is verkozen Mr. A. F. L. Bichon van IJsselmonde met 42 van de 6 8 stemmen. De eerstvolgende zitting is bepaald op Dingsdag 12 Julij, 's morgens ten 11 uur. Woensdag is in de zitting van den Raad van State (afdeeling voor de geschillen van bestuur) o. a. behandeld de volgende zaak Het beroep van Andries Willemse te Oudenbosch voor zijn zoon Johannes Adrianus tegen een beschikking van Gedep. Staten van Noord-Brabant, houdende handhaving van de uitspraak van den militieraadwaarbij zijn zoon Johan Adrianus voor de dienst der nationale mi litie is aangewezen. Door den Staatsraad de Vries werd in deze zaak verslag uitgebragt. De belanghebbende was tegen woordig. Uit verslag en verhoor bleekdat de requestrant vijf zoons heeft, dat de tweede en derde zijn ingelijfddat de vierde, loteling van dit jaarvrijstelling heeft gevraagd op grond dat van het gezin zijns vaders de tweede, de van hem gevorderde dienst heeft volbragt en de derde alsnog in dienst is, en dat de jongste niet lang meer in leven zal blijven. Toch is de vierde voor de dienst aangewezen op grond dat art. 50 der militiewet geen aanspraak op vrij stelling geeftter zake van een tweejarige dienst eens broe ders. Adressant beroept zich echter op art. 49 militiewet en het 30ste geval van de tabelwaarnaar dat artikel verwijst, waaruit zou volgen dat van de vijf zoons slechts twee voor de dienst mogen worden aangewezen. Gedep. Staten zijn echter van oordeel, dat, wanneer in het 30ste geval der tabel gewaagd wordt van zoonsdie gediend hebben daar mede alleen bedoeld kunnen worden zijdie zoodanigen diensttijd volbragt hebben als waaraan de wet de vrijstelling des broeders verbindt. De belanghebbende, een welbespraakte Noordbrabantsche boer, verklaarde zóózeer overtuigd te zijn van de hardheid der militiewet, dat hij zich tot den Koning zeiven zou wenden om herstel zijner grieven te erlangen en dat het voor hem niet genoeg was, dat hij recht zou ver krijgen, maar dat hij het liefst zeer spoedig zou verkrijgen want dat zijn zoonniettegenstaande zijn wenschreeds was ingelijfd waarop de voorzitter hem te kennen gaf, dat de Afdeeling zich nog dien dag met het onderzoek zijner zaak zou bezig houdenom haar advies aan den Koning uitte- brengen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de Provinciale Staten voorgesteldom voor den aanleg eener binnen- en buiten-zeehaven te Scheveningeugeschikt tot berging van de visschersvloot en van stoomschepen een sub sidie uit de provinciale fondsen toetekennengelijkstaande aan gedeelte van het bedrag, dat daartoe door het Rijk en de gemeente 's Gravenhage te zamen zal worden verstrekt, de som van f 300,000 niet te boven gaande, en daaraan ook tot voorwaarde te stellen dat aan de haven een spoor weg worde verbonden die haar met het groote spoorwegnet van Europa in directe verbinding brengt. Wij vernemen dat uit Gouda een adres tot ondersteu ning van het voorstel bij de Provinciale Staten is ingeko men en derhalve de subsidie uit de provinciale fondsen den aanleg van een spoorweglijn tusschen Gouda en 's Graven hage moet in de hand werken. Is er nu geen aanleiding voor de ingezetenen van Leiden en Rijnland, belanghebbenden bij een spoorweglijn Leiden Woerden om optekomen tegen een privilegiedat door een provinciaal subsidie als een pro vinciaal belang aangemerkt, uitsluitend wordt verleend in het belang van de residentie? Woensdag heeft aan het locaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken de aanbesteding plaats gehad van het met twee honderd el zeewaarts verlengen van den Zuidelijken dam aan den Hoek van Holland, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar Zee. Daarvoor waren 15 inschrijvingsbilletten ingekomen. De minste inschrijver was de heer J. van Haaften te Sliedrecht, voor de som van f 229,400. Mr. A. S. van Nierop heeft de benoeming tot lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Haarlem aangeno men en voor die van het kiesdistrict Hoorn bedanktby een openbaar gemaakten brief aan de kiezers in de beide districten. In het voorjaar van 186 5 zal gehouden worden een algemeene tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. H. M. de Ko ningin heeft die tentoonstelling onder hare bescherming ge nomen en Z. K. H. de Prins van Oranje het eere-voorzit- terschap der commissie aanvaard. Gelijktijdig met de opening van die tentoonstelling zal een internationaal congres van kruidkundigen en kweekers worden gehouden. Naar men verneemt, zal door het gemeente-bestuur te 's Ilage vooreerst geen proeve genomen worden met het stoombrandbluschmiddel van de heeren Kaufman en Comp. Men meldt Hit Delfzijl: De twee Pruissische oorlog schepen die eenige dagen op stroom voor de Eems gean kerd lagen, hebben weder zee gekozen. Men zegt, dat hier een Ned. oorlogschip zal gestationneerd wordenalsmede dat men een batterij zal in orde brengen. - De uitgever van de Java-Bode heeft bekend gemaakt dat hij met ultimo Junij de uitgave der mail-editie van de Java-Bode staakt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 5 2",

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2