N°. 1344. Vrijdag 8 Jalij. A»£ LEIDSCH MGBL -l Dese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en ko9t vooi Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- njers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Tedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1 -4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Ct9. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 35 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 ia.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 ra. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2}. u., de overige dagen, uitgezouderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingea aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwst raat's morgeus te 7 u. 45 m. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 m. '«avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. Oost-Iadisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en ifethouders, Maandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgene etterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantnor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur eu van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugadag, Woensdag en Donderdag van 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De l%Tijverheidspartij. [Slot). Zoo er een Nijverheidspartij, eeu tierspartij binnen Leiden bestaat, is het zeer te betwijfelen of daarvan de heer E. als orgaan of woordvoerder kan worden aangemerkt. Zijne staathuishoudkundige begrippen zullen welligt slechts door weinigen worden beaamd en zeker niet door de Kamer van Koophandel en Fabrieken//die hare stem niet verhief toen een menigte Kamers en bijna alle Leidsche industrieelen tegen de aanneming van de nieuwe tariefwet, adressen aan de Tweede Kamer indienden." De invloed van die partij, indien deze zich heeft doen gelden bij de laatste verkiezing kan niet veel beteekenend zijn geweest, want het aantal dergenen, die erkentelijk zijn voor de diensten door den heer Schimmelpenninck hun bewezen, is werkelijk niet groot en zou welligt met namen optegeven zijn. Van meer beteeke- nis evenwel kan zijn de menigte, die in den heer Schim melpenninck vinden een volbloed anti-thorbeckiaaneen party die men in Leiden nog ontmoet en gelijk van zelve spreekt altijd een afgevaardigde kiezendie in de oppositie van een Ministerie Thorbeeke is. De conservative partydie geen beginsel of programma heeftmaar een leus; anti-thorbeckia- nisme, die haar vereenigt, is binnen Leiden zonder kracht indien zij niet wordt geholpen door de kiesvereeniging Ne derland en Oranjedie een programma heeft en niets ge meens met de zoogenaamde gematigde liberalen en conser vatieven, zoodat ook overal behalve in het kiesdistrict Lei den de anti-revolutionnairen hun eigen kandidaat stelden, te genover de anti-thorbeckianen. En dat geschiedde ook naar een vast en eerlijk beginsel. Op staatkundig gebied wordt het al meer en meer openbaar dat slechts twee partijen bestaan, die beginselen hebben, de anti-revolutionnaire en de liberale, gelijk op protestantsch kerkelijk gebied door de moderne theologen luide wordt verkondigd, dat slechts twee partijen bestaan die recht hebben het woord te voeren en te worden gehoordde liberale of moderne theologen en de orthodoxen. En dat in het oog houdende, laat het zich verklaren, dat, die scheiding van Kerk efi Staat in den streng- sten zin begeeren niet kunnen zijn anti-revolutionnairen, maar toch wel orthodoxen en dat er ook moderne theologen kun nen wezendie de betrekking tusschen Kerk en Staat wat den geldelijke band betreft vasthoudende, toch geen staatkundige liberalen zijn. Alle verschijnselen zijn evenwel niet te ver klaren, omdat de hartstogt of het vooroordeel zoo menigmaal ontrouw maakt aan beginselen en de menigte zoo ligt wordt medegesleept door valsche en scheeve voorstellingen. De heer A. H. E. verschilt te veel van ons in staatkun dige en godsdienstige beginselen om éénen weg te kunneu bewandelen. Zijne beschouwingen over de vigerende kieswet en het wenschelijke harer herziening, geplaatst in N°. 52 van de Nederlandsche Industrieel, ademen zooveel radica lisme en rieken zoozeer naar democratiedat weinigen onder de thorbeckianen met hem zullen instemmen; //dat onder het volk achter de kiezers duizenden te vinden zijn, die op een veel hoogeren trap van beschaving staan dan zoovele kiezers;" waarom hij een census afkeurt en slechts minder jarigen en gevangenen van het algemeen stemrecht zou willen uitzonderen. Als mannen van meer beschaving en verstands ontwikkeling niet beveiligd schijnen van aangetast te worden, door een vlaag van partijwoede, die hunne neiging tot alle kwaad openbaar maakt, is het niet geraden iedereen tot de stembus toetelaten. Indien alle partijgangers streden met de wapenen, die de bekende redactiën van dagbladen ten dienste staanrondborstige openbaring van beginselen beredeneerde bestrijding en aanbeveling, het zou zijn een eerlijke en aan gename strydwaarin het alleen te doen was om te over tuigen. De laatste verkiezing binnen Leiden was rijk aan leeringen, ook daarin, dat het toch voornamelijk aankomt op beginselen en op een ronde en onverholen openbaring van beginselen. Wij meenen dat met de meeste openhar tigheid te hebben gedaan en onze gevoelens duidelijk en onbewimpeld te hebben medegedeeld ontwikkeld en voor een loijale tegenspraak bloot gelegd. Eerlijke en gegronde tegenspraak is niet geschiedwel het stelsel van verdacht-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1