Buitenlandsch Nieuws. De vrijheid der gemeevtebesturen om al dan niet schoolgeld te heffenwensch ik niet te belemmeren maar wordt hulp van den Staat verzochtdan acht ik het noodig bovenstaande beginselen toetepassen." Daar er nu onder de te behandelen aanvragen zijnwaar geen schoolgeld wordt gehevenzoo zal het'oordeel der vergadering daarover en het praeadvies van heeren Gedep. Staten zelf uitmaken of ook op dit punt het gevoelen des Ministers door de Provinciale Staten wordt gedeeld. Volgens het Dingsdag aaD de Provinciale Staten van Zuid-Holland overgelegd verslag der provincie over 1863 bedroeg de bevolking van Zuid-Holland den 31sten Decem ber van dat jaar 661,885 zielen (313,824 mannen en 338,061 vrouwen), zijnde dus bij vergelijking met 1862 vermeerderd met 9197 zielen, en sedert de jongste 1 Ojarige volkstellingof gedurende een tijdvak van 4 jarenmet 9197 zielen. Op het einde des jaars telde men in Zuid-Holland 533 lagere scholen (338 voor het gewoon lager onderwijs en 195 voor het meer uitgebreid). Van het gezamenlijk getal waren 319 openbare, 14 gesubsidieerde en 200 niet gesub sidieerde bijzondere. Bij al de lagere scholen te zaïnen had men 45 2 hoofd-on derwijzers677 hulp-onderwjjzers653 mannelijke kweeke- lingen, 76 hoofd-onderwijzeressen152 hulp-onderwijzeressen en 89 vrouwelijke kweekelingen. Den 15den Januarij 1863 telde men het volgende getal leerlingen op de dagscholen Jongens. Meisjes. Totaal. Openbare scholen 30,244. 25,766. 56,010. Gesubs. bijz. n 202. 273. 475. Niet gesubs. bijz.9,920. 8,963. 18,883. Totaal 40,366. 35,002. 75,368. Zoo men weet, zyn die cijfers in den zomertijd minder, vooral op het platte landdaar de kinderen aldaar reeds tot den arbeid gebezigd worden. Kosteloos ontvingen op 15 Januarij in 't geheel van ge melde leerlingen 21,329 jongens en 18,916 meisjes, totaal 40,245. Onder de 5 810 ingeschreven jongelingen voor de nationale militie waren er 456, die lezen noch schrijven konden. Wat aangaat de waardering van het bijzonder onder wijs, ook in betrekking tot het openbare, daaromtrent be staat in de verschillende districten groot verschil van ge voelen. Onder de bijzondere scholen verdienen echter die voor meisjes, zoo ten aanzien der hoedanigheid als der hoe veelheid van het hulppersoneelde voorkeur. In 't algemeen zijn de bijzondere scholen boven de open bare te stellen alwaar het meer uitgebreid lager onderwijs verder wordt uitgestrekt dan wel altijd op de openbare van de gemeenten te eischen is. In 1863 kwamen verscheidene bijzondere scholen in godsdienstige rigting tot stand. - In de Dingsdag gehouden zitting van den Gemeente raad van 's Gravenhage is met algemeene stemmen aangeno men het praeadvies van Burgemeester en Wethouders op de aanvrage om beschikbaarstelling van grond tot plaatsing van een gedenknaald op de zeeduinen te Scheveningeu. Bij het te Utrecht plaats gehad hebbend examen voor kweekeling aan 's Rijks kweekschool voor militaire genees kundigen zijn 3 van de 49 adspiranten afgewezenterwijl slechts 32 plaatsen open zijn. Na voldoend examen te Utrecht te hebben afgelegd zijn aan Z. M. ter benoeming voor militairen apotheker voor de Oost-Indië, voorgedragen de HH. van Harreveld en Erkelens. Maandag had te Nijmegen, onder het voorzitterschap van den heer H. van Reijn Cz. te 's Gravenhagen de 14de algemeene vergadering der Broederschap van Kandidaat-No tarissen in Nederland plaats, die door een aanzienlijk ge tal leden werd bijgewoond. Uit het door den voorzitter na mens het hoofdbestuur uitgebragt verslag bleekdat het ge tal leden in het afgeloopen jaar zeer was toegenomen en het door de Broederschap uitgegeven Tijdschrift Regt en Wetthans zeer geregeld het licht zag. De aftredende le den van het hoofdbestuur, de hh. H. W. Arentsen te Utrecht, Mr. P. G. Bijstra te Rotterdam en C. van Wieringen te Mijdrecht, werden als zoodanig herkozen, terwijl de heer J. M. E. Dercksen te Leiden tot redacteur van bovenver meld Tijdschrift is herbenoemd. De ambtenaren der plaatselijke belastingen te Rotter dam hebben dezer dagen een aanhaling gedaan van twee frauduleus ingevoerd wordende ankers jenever, waarvan het vaatwerk van af het bonsgat tot aan de onderzijde met een goed digtgemaakte pijp of buis voorzien was, die gevuld was met bier, terwijl de vaten zeiven jenever inhielden. -De kolossale stellaadjete Zutphenloopende van het rechterhoofd der spoorwegbrug tot den tweeden pijler in de rivier, nadert hare voltooijing. Het is, om zoo te zeggen, een reusachtige houten brug op zich zelve, op stevig hei werk rustende. Alles kan uit elkander worden genomen en het geheel vormt een kunstgevaarte, dat den bouwmeester tot eer verstrekt. Naar men verneemt heeft hetzelfde water- stijgerwerk gediend bij den bovenbouw van de groote ijze ren brug te Coblenz. Het concept-reglement op de verkiezing van kerkeraads- leden is in de vergadering van de klassis Meppel met groote meerderheid van stemmen aangenomenzoo ook het plan van quotisatie en het concept reglement op de kosten der hervormde kerk. Zondag morgen heeft, bij de godsdienstoefening in de Doopsgezinde kerk te Veendain, Ds. A. Winkler Prins bekend gemaakt, dat hij na rijp beraad als vertegenwoordi ger voor het hoofdkiesdistrict Winschoten bij de Statcn-Gene- raal heeft bedankt. - Zondag 11. heeft Ds. H. de Veer met een toepasse lijke rede afscheid genomen als predikant van de Nederduitsch Hervormde gemeente te Delft. Na den afloop der verkiezingen is het voor ieder kie zer, tot welke rigting of partij hij behoort, van groot nut den open brief te lezen welke door Dr. R. Fruin aan Mr. G. Groen van Prinsterer is geschreven en bij den uitgever van dit blad uitgekomen. Ook van het staatkundig gebied is het zedelijk beginsel en het gebruik van zedelijke mid delen niet aftescheiden. De brief, ofschoon tot den heer Groen van Prinsterer gerigt, is van algemeene toepassing, opdat ieder zich afvrage en aan zijn eigen geweten het antwoord geveof hij bij de laatste verkiezingen politieke moraliteit heeft betracht. Wij vernemen dat onder de ingezetenen ter teekening een adres aan den Gemeenteraad rondgaatter ondersteu ning van het plan tot bebouwing en aanleg van het plein der Ruïne. De teekening, die het hoofddenkbeeld van het plan aanschouwelijk voorsteltis wel dienstig om de belang stelling in dat plan optewekken en de verwezentlijking daar van te begeeren. Na al hetgeen reeds over dat plan geschre ven isstellen wij ons voor het ook eerstdaags te toetsen aan het algemeen belang der ingezetenen en aan de bevoegd heid van den Gemeenteraad, op een wijze, die getuigt van ons onpartijdig oordeel en van onze geneigdheid om wat waarlijk goed en nuttig is te ondersteunenmaar ook de zaken te stellen in het ware licht. De heer van Loongeëmploijeerd bij den ingenieur van den waterstaat te Buitenzorgdie daar ter plaatse de functien van organist en koster waarnamisbij brief van den kerkmeester-ouderling Mr. F. Th. Pahuduit die be trekkingen ontslagen. Als reden van dat ontslag geeft men opdat de heer van Loon verdacht wordt aan de redactiën der Bataviasche bladen inlichtingen omtrent den stand der zaken in Buitenzorg te hebben verschaft. Het is niet on aardig dat de kerk zich tot strafrechter over staatkundige misdrijven stelt. In afwachting van een ander organist, zal de adsistent-resident zijn muziekale talenten ter opluistering der godsdienstoefening verleenen. Door de uitgevers van het Bataviaasch Handelsblad is publiek gemaakt, dat de geheele redactie van hetzelve met 1 Julij zou overgaan op den beer Mr. H. A. des Amorie van der Hoeven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 59°, des avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 52°. Woensdag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 56°, 's middags te 12 uur 61c, 's namiddags te 4 uur 58°. In de Darmstadsche Tweede Kamer heeft een der le den het voorstel gedaan tot invoering van algeheele vrij heid van drukpers en tot afschaffing van het zegel op de

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2