i\°. 1343. Donderdag 7 Julij. A#1864. Binnenlandse!) Nieuws. Dese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en frauco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mera Vijf Cents. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der directe be lastingen in- en uitgaande rechten en accijnseu te Woubach c. a., de heer P. C. N. Valette, thans te .Roosterente RoosterenJhr. G. B. de Seger» Ther Borcheervol ont slagen meter-taxateur van den turf, op wachtgeld te Hoo- geveen; tot ODtvauger der registratie en domeinen te Win schoten B. A. Poulie, thans te Almelo; tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Ten Boer E. Schotanus, eervol ontslagen meter-taxateur vau den turf, op wachtgeld te Oosterwolde; tot ontvangers der directe belastingen en ac cijnsen te Heteren c. a., P. Aitena, thans te Wouw; te Wouw J. G. de Bossonthans te Wijk c. a.; te Wijk c. a. W. van Nouhuys, thans surnemerair der belastingen in Utrecht; te Nijkerk c. a. H. Veldhuizen, thans te Ermelo c. a.; als mede te Amerongen c. a. L. A. H. Crommelinthans te Ooltgensplaat. Z. M. heeft benoemd tot deurwaarder bij het provin ciaal gerechtshof in Drenthe G. H. Ekkartthans deurwaar der bij de arrondissements-rechtbank te Assen. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaalddat de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Winschoten noodzakelijk geworden door dat de heer Win kler Prins de op hem aldaar uitgebragte keuze niet heeft aangenomen, zal plaats hebben op Maandag 18 dezer, en de herstemming, zoo die noodig is, op Dingsdag 2 Augustus. Door de provinciale commissie vaD geneeskundig onder zoek e i toevoorzigt voor Zuid-Holland zijn Dingsdag te 'sHage geexamineerd en geadmitteerd de heer J. G. Sandersals apo theker en mejufvrouwen J. M. Houwers en A. van SpraDg, als vroedvrouwen. Onder de in de eerste zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland ingekomen stukken, behoort de mededeeling eener briefwisseling met den Minister van Binnenlandsche Zaken omtrent de toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, naar aanleiding van reeds in de zomer vergadering ingekomen aanvragen om tegemoetkoming. Er bestaat ten dien aanzien verschil van gevoelen met den Mi nister en wel van tweeërlei aard 1°. Nopens de tegemoetkoming in buitengewone kosten. Naar het oordeel des Ministers scheen de evenredigheid tus- schen het gezamenlijk bedrag van den hoofdelijken omslag en de onzuivere opbrengst der plaatselijke belastingen op de eerste levensbehoeften met het bedrag van de hoofdsom der in de gemeente geheven wordende personele belasting, bij gemis van een anderen maatstaf, het meest geschikt om den meerderen of minderen druk van den omslag te bepalen., 2°. Aangaande de tegemoetkoming in de gewone kosten van het lager onderwijs. Hier loopt het verschil over de heffing van het schoolgeld. De Ministeroverwegende dat tot dusver als regel i3 gevolgd geen subsidie van rijkswege te verleeneu aan gemeenten waar geen schoolgeld wordt geheven, dan wanneer het onraadzame dier heffing boven allen twijfel is verheven oordeelde het noodig nader bepaald te vernemenwaarom in zekere gemeente die heffing niet kon worden ingevoerd. Gedep. Staten vernamen dit niet zonder bezorgdheidonder herinnering dat een voorstel in dien zin door een lid der Staten op 4 Julij 1862 ernstig bediscussieerd met 48 tegen 12 stemmen was verworpen. Gedep. Staten meenen dat alleen de meerdere of mindere druk der gezamenlijke lasten onverschillig of daaronder al dan niet heffing van schoolgeld is begrepen - het wettelijk criterium is, waarnaar de aanspraak op tegemoetkoming moet worden beoordeeld. De Minister antwoordde dit: //Toepassing van art. 36 kan niet plaats hebben, ten ware tot schoolgeld heffing is besloten, of dat van regeringswege uitgemaakt is dat de heffing niet wel mogelijk of aan te groote bezwaren onderhevig is. Zoodanige gevallen zijn denkbaarmaar moeten dan ook behoorlijk onderzocht en bewezen zijn. Waar evenwel heffing mogelijk is, acht ik het noodig dat zij plaats hebbe. Zoolang in de gemeente, waar een bijdrage noodig is, geen schoolgeld wordt geheven, blijkt niet, dat de burgerij zelve doet hetgeen zij vermag. Dat een gemeente alle belastin gen, waartoe zij bevoegd is heffe en deze tot het maximum opvoere alvorens aanspraak op subsidie te kunnen maken wordt geenszins door mij verlangd. Maar dat in elke ge meente, die hulp verzoekt, zoo mogelijk schoolgeldheffing plaats hebbe, schijnt een redelijke en met de wet overeen stemmende eisch. In dezen geest heb ik mij steeds verklaard. Steeds is het mij juist en billijk voorgekomen dat men voor een openbare instelling als een school hen doe bijdragen die daarvan bijzonder partij voor hunne kinderen trekken, LEIDSGH Prijs der Adverteutiën 1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12J C'ts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 ra. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 ra.; 10 n. 12 m.; 11 u. 54 in.; 2 u. 61 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zoudag, 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J- u., de overige dagen, uitgezouderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Poatbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens re 7 u. 45 in. en te 11 u., 'a namiddags te 3 u. 40 ra. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 in. 's namiddags. Oost-ïodisobe Laadpoat. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke raaaud.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 uur's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10-4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect ii ta spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 81 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag an 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1