Buitenlandsch Nieuws. avondnadat het besluit der opheffing door de Delftsche Courant was medegedeeld, hebben al de daar verbleven stu denten zich vereenigdeen optogt met fakkellicht door de stad gehouden eD den doodentnarsch aangeheven. De inge zetenen van Delft achten in de zamenstelling van de nieuwe polytechnische school, voor zoover deze tot dusver bekend werd, en in de hooge tractementen welke aan de nieuwe hoogleeraren zijn geschonken, een waarboig gelegen, dat aan deze rijks-instelling een duurzamer bestaan kan voorspeld worden dan dat, waarin de thans opgeheveu instelling zich mogt verheugen. De Nederlandsche Entomologische Vereeniging zal hare jaarlijksche algemeene Vergadering den 30sten Julij a. s. tc Amersfoort houden. Zaturdag 11. zijn de proefnemingen met de stoombrand- spuit te Rotterdam voortgezet; eerst op het Boymansplein vervolgens bij de Groote Kerk en eindelijk aan den molen Kostverloren aan de Oostpoort. Op het Boymansplein begon een wedstrijd met een wijkspuit, die ook vervolgd werd aan de Groote Kerk. Na den afloop der proefnemingen aan den Molen speciaal ter waarnemingalleen der hoogste punten verklaarde de heer Merry weatherdat deze proefnemingen veel beter en meer voldoende waren geweest, dan die hij ten vorige jare te Sydenham had gedaanterwijl hij moest bekennen, dat hij zelden of nooit, den aard en de kracht van gewone brandspuiten in aanmerking genomenmet zulk een degelijke concurrentie als te Rotterdam te doen had gehad. De stoombrandspuit heeft heden Maandag op het exercitie plein alhier gewerkt en uitnemend voldaan. Men roemt zeer het uiterlijke van de machinede massa water was ontzagche- lijk en in 10 minuten was er voldoende stoom om te spui ten. Later heeft de spuit nog op de Stadswerf gewerkt, en wel eerst in twee verschillende en later in vier verschillende rig- tingen. De toevloed van belangstellenden was zeer groot. Uit Kampen wordt dd. 29 Junij het volgende ge meld: In de heden alhier gehouden klassikale vergadering, die door ernst en broederzin gekenmerkt werd, is, nadat de gewone benoemingen waren geschied, o. a. breedvoerig beraadslaagd over het aan de beoordeeling der vergadering onderworpen concept ter uitvoering van art. 23 van het algemeen reglement. Met meerderheid van stemmen heeft de vergadering haren wensch uitgedrukt, dat dit artikel in loyalen zin zal worden ten uitvoer gebragt; dat de be noeming van predikantenouderlingen en diakenen zal ge schieden niet door alle stembevoegden, maar dooreen door deze te benoemen kies-collegiedat van de bevoegdheid om stem uittebrengen zullen zijn uitgesloten zoodanigen die door de diaconie sinds de laatste twee jaren vóór hunne oproe ping tot medestemming bedeeld zijn of onder kerkelijke censuur staan. Onder de voorstellendie van wege de vergadering aan de Synode zullen gedaan worden behoort ook ditdat uit art. 24 van het reglement op het examen ter toelating tot de Evangeliebediening de derde alinea geheel worde geroyeerd, waarbij bepaald is dat aan examinandidie voor de derde maal bij eenig provinciaal kerkbestuur zijn afgewezen, geen toelating tot een hernieuwd examen meer wordt vergund. Ook te Zwolle circuleert een adres aan de Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk, waarin verzocht wordt dat de oude leer dier Kerk, zooals zij door de Dordtsche Synode in 1618 en 1619 is vastgesteld, worde gehandhaafd en gewaakt tegen de prediking der zoogenaamde moderne theologie. Men wenscht en meent als doeltreffend middel hiertoe te kunnen aangevendat ieder predikant hij zijn aanstelling zich zal moeten verbinden om in zijn prediking van die leer volstrekt niet aftewijken. In den nacht van Maandag op Dingsdag 11. is in braak. gepleegd in de R. K. kerk te Bergschenhoek. Men is door het venster het gebouw binnengeklommen en heeft daar de offerblokken opengebrokenwelke echter weinig be vat zullen hebbendaar zjj den dag te voren geledigd wa ren. In den tuin van den pastoor, den Eerw. Heer Schut, heeft men uit de broeibakken ook peen ontvreemdwaarvan het lof bij de kerk gevonden is. De dader is niet bekend. Een in Friesland woonachtig landbouwer leed onlangs aan een jeukerigen huiduitslag. Ten gevolge van een raad geving hem verstrekt, om zich nu en dan eens met kar nemelk te wassehen of te betten, om die jeukte wegtene- men, kwam hij op de zonderlinge gedachte, ten einde zich van een lastigen arbeid te ontslaan, een bad van karnemelk te nemen. Zulks had het noodlottig gevolg, dat de uitslag zich naar binnen verplaatste en de dood volgde. Ds. E. Rochedieu te Delft heeft voor het beroep naar de Walsche gemeente te Amsterdam bedankt. De aangekondigde wedstrijd op de Zwem- en Badin- rigting Rijnzicht, die Woensdag aanstaande wordt gehouden, is tevens een proeve van de vorderingen der leerlingen die zich aldaar geregeld in het zwemmen oefenen. De directeur, de commissarissen en leden hebben bij inschrijving eenige prijzen bekostigddie daartoe worden uitgeloofd. Meer en meer doet de zweminrigting hare belangrijkheid kennen door de keuze van middelen om het zwemmen en baden te ma ken tot een nuttige en aangename zaak. De directeur Rutgers maakt zich daaraan verdienstelijk en blijft voortdurend aan spraak maken op een welwillende ondersteuning van zijn onvermoeide zorg om zijn inrigting te doen strekken tot gerief en veraangenaming van Leidens ingezetenen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 5 5°, te 10 uur 52°. Zondag morgen te 5 uur 5 2°, te 8 uur 58°, *8 middags te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 62°, te 6 uur 61°, te 8 uur 57°, te 10 uur 53°. Maandag morgen te 5 uur 5 2°, te 8 uur 5 7°, 's middags te 12 uur 62°, te 5 uur 61°. De Kroonprins van Pruissen houdt zich thans bezig met een organisatie van de middelen, welke strekken kun nen om de gansche Oostzee-kust derwijze te versterken dat zij gedekt is tegen een inval der Denen. De regtbank te Berlijn heeft den heer Johami Jacoby, lid van het Huis der Afgevaardigdenveroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens het houden van een op roerige redevoering in een kiesvereenigingmajesteitschennis en het doen van pogingen om anderen overtehalen de be taling der uitgeschreven belastingen te weigeren. Het geblindeerde vaartuig Solferino, dat te Cherbourg ligt, heeft bevel ontvangen onverwijld uittezeilen. De ge zagvoerder mag echter de hem toegezonden depêches eerst op 10 mijlen afstands van de kust openen. Naar men on derstelt is deze bodem naar de Deensche wateren bestemd. De kapitein Semmes ligt te Parijs ziek en heeft het voornemen te kennen gegeven om de dienst der Zuidelijke staten te verlaten. De Kearsage blijft te Cherbourg liggenniettegen staande aan den commandant te kennen is gegevendat men het aangenaam zou vinden, wanneer hij vertrok. Men zegt, dat schepen van de Zuidelijken genoemden bodemop- wachten om hem bij het verlaten van Cherbourg aan te vallen. Het schip Witch of the Tees is in de vorige week met de eerste wol van Nieuw Zeeland, bestaande in 1000 b., te Plymouth aangekomen. De Hertog van Sutherland is te Londen teruggekomen en heeft een adres van de municipaliteit van Capua medege- bragt, waarin aan de Engelsche natie een warme dank wordt betuigd voor de wijze waarop Garibaldi hier te lande ont vangen werd. Men beschouwt dit als van te grooter betee- kenis, omdat Capua tot een provincie behoort, alwaar de reactionnaire beweging tot nog toe de overhand had behou den. Het adres is in het Engelsch geschreven en voorzien van een prachtband. Daar de onderteekenaars hierbij het ver langen hebben te kennen gegeven, dat aan den Lord-mayor zou worden opgedragen om hunne gevoelens aan de natie bekend te maken, heeft de Hertog onmiddelijk bij zijn aan komst het stuk op Mansion-house bezorgd. Naar men tevens verneemt, laat Garibaldi's gezondheidstoestand veel te wen- schen over. Bij de behandeling die hij thans ondergaat en het gebruik der minerale baden op Ischa is hij zoo verzwakt, dat zijn geneesheeren hebben verklaard dat hij bepaaldelijk rust noodig heeft en dat hij geene bezoeken mag afwachten. In Engeland heeft zekere Gillod een verbetering van het schaakbord en de schaakstukken uitgevonden. Er kun nen gevallen voorkomen waarin het wenschelijk is dat de

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2