Dingsdag 5 Julij. A°. 1864 Binnenlandscli iNieuws. i\°. \n\. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 ra. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 34 m.; 10 n. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 ra.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 'a avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2j. u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek eu op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en teil u's namiddags te 3 u. 40 ra. 'savouds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 ra. 'snamiddags. Oost-Iadisebe Laadpost. Over Southampton, 1 eu 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op ou bepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks vau 81 uur en van 3 6 uur; der iu- eu Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'tRijks Oireote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Prijs dor Advertentiéu 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J .Cts. Geboorte-, hu welijks- eu doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Z. M. heeft benoemd tot Koninklijken Commissaris bij de Nederlandsche Bankden heer A. van Geuns te Amsterdam. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de Utrechtsche hoogeschool, Dr. H. van Herwerden, thans leeraar in de Grieksche taal- en letterkunde aan het gymnasium te 'sGra venhage; tot burgemeester der gemeente Laren, Mr. C. J. Sickesz. Z. M. heeft in hunnen rang bij het reg. gren. en jag. overgeplaatst de 1ste luits. J. C. Hartsveldt van het 5de reg. inf., G. J. Hofstede Crull van het 7de reg., J. G. van Gendt van het 2de reg., A. G. F. de Petit van het lste reg., J. C. T. C. Hackstrok van het 6de reg., E. J. 1). F. Tonnet van het lste reg., A. S. C. Saurel van het 5de reg., J. Lammerse en G. van der Voort van het 4de reg. inf.; alsmede op verzoek op non-activiteit gesteld den kapitein B. baron van Voorst tot Voorst van het 8ste reg. infanterie. Op aanstaanden Donderdag zal de gewone audiëntie van den Minister van Finantiën niet plaats hebben. Uit de algemeene toelichting van het wetsontwerp tot regeling der schutterijen blijkt het volgende De Minister wijst als gebreken aan in de tegenwoordige wettelijke regeling der schutterijen, de instelling van dienst doende schutterijen in gemeentenboven een zekere bevolking binnen den besloten kring der gebouwenen van rustende schutterijen. Krachtigewelligt de krachtigste elementen van volkswapening, worden hierdoor aan de dienst der schutte rijen onttrokken. De rustende schutterij toch bestaat slechts op 't papier, terwijl ten platten lande velen tot de sterkte der schutterij gerekeud worden, die alle geschiktheid daar voor missen. Voortaan kan het flinke landvolk, zoowel als de stedeling, aan dienstdoende schutterpligtigheid onderwor pen worden. Het thans bestaande onderscheid tusschen dienstdoende en rustende schutterij behoort te vervallen en het gedeelte der schutterij, dat geroepen is, in tijden van gevaar met het leger medetewerkenmoet in tijden van vrede georganiseerd en geoefend worden. Voorts wordt afscheiding van gehuwden en ongehuwdeu volstrekt noodzakelijk. De eersten moeten de tweede klasse of den tweeden ban vormen en voor de dienst te velde eerst na de laatsten in aanmerking komen. Een ander gebrek iu de tegenwoordige wetgeving eischt dringend verbetering. Het tegenwoordige ontwerp bepaalt ul. den leeftijd, waarop men schutterpligtig wordt, op huu 21ste jaar, om dien met het volbragte 30ste te doeu ein digen, zoodat zij, na aan hunne verpligtingeu bij de mi litie te hebben voldaan, niet geruimen tijd voor 's lands dienst verloren zijn. Elk voor de dienst aangewezen schut- terpligtige, tot voltalmaking van de sterkte der schutterij geroepen, zal gedurende 5 jaren moeten dienen, hetzij die diensttijd, zooals voor hen die niet bij de militie werden ingelijfd, op 21 jaren, hetzij dfè eerst na het volbrengen der militiedienst op 25jarigen leeftijd aanvange. Men heeft van meer dan eene zijde het denkbeeld geop perd, voor de schutterijen in tijd van vrede, alleen kiezers en zonen van kiezers of hen die hunne uniform kunnen be talen met andere woorden de meervermogenden aantewijzen. Dit zou het doel om de ingezetenen reeds in tijd van vrede tot de krijgsdienst voortebereidenen in tijd van gevaar en oorlog dadelijk over hen, als een geoefende krijgsmagt, te kannen beschikkengrootendeels doen missen. Uit deze toelichting blijkt de inhoud der hoofdbepalingen van het wetsontwerp. De Hooge Raad heeft bij arrest in de raadkamer van 21 Junij jl. Mevr. de wed. Pruimers en Ds. van Rijn van alle rechtsvervolging ontslagen, ter zake van de niet uitlevering van een minderjarig kind; op grond dat het woord charger voorkomende in art. 345, 2de lid, van het strafwetboek de beteekenis heeft van opdragen of toevertrouwen, welke opdragt alleen zou kunnen geschieden door hendie meer rnagt over het kind hebben dan de moeder, hetgeen het geval niet kan zijnwanneer de moeder voogdesse is krachtens de wet en dat bij dat artikel dan ook niet moet gedacht worden aan ouders, maar aan voedsters schoolhouders meesters en diergelijken aan wie kinderen zijn toevertrouwd geworden dooi ouders of i - voogden. r.>* Zaturdag 11. heeft de oud-directeur, de heen Keure1- naarplegtig afscheid genomen van de hoogleeraren aan de thans opgeheven Delftsche academie verbonden. Donderdag

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1