Buitenlandsch Nieuws. Promotiën aan de JLeidsche Hoogeschool. schip Kaisserkommandant baron Pock het gepantserde fre gat Dou Juan d'Austriakommandant Pakorng, de fregat ten met stoomvermogen FriedrichRadetzky en Schwart- zenberg, kommandanten respectivelijk Wipplinger Jeremiasch en Ternekde stoomkanonneerbooten Seehund en Wall kommandanten Kronowetter en von Manfeldterwijl het admiraalschip Elisabeth, kommandant Zacharia, dit eskader, hetwelk statig en indrukwekkend daarheen stoomde, sloot. Honderde nieuwsgieringen hadden zich op den zeedijk be geven om dit prachtige schouwspel te zien. Heden avond, is het Engelsche oorlogstoomschip Salamis weder ter reede gekomen. In een vergadering van stemgerechtigden is den 2 8sten Junij tot predikant bij de Hervormde gemeente te Vlagt- wedde (Groningen) benoemd Ds. P. J. Rogaarthans te Nieuwe Stads-Hanaal. Men twijfelt of de kerkeraad deze benoeming tot een beroepii g zal maken daar de benoemde eerst den lOden Mei 1863 op zijn eerste standplaats is be vestigd. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan Ds. H. de Veer, predikant te Delft, op verzoek eervol ontslag uit de evangeliebediening verleend, integaan 1 Julij 186<E Beroepen bij de Hervormde gemeentete Ommeren Ds. J. H. Geselschap te Rhenenen te Blokzijl de kandi daat A. H. van Dam. Ds. N. Warmolts, pred. te Gerkesklooster, heeft voor het beroep naar Ermelo bedankt. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Vrij hoeve-Capelle Ds. P. J. de Bruin te Andel; en aangenomen het beroep naar Sluis door Ds. J. A. Donkers te Ulrum. Men zegt, dat door het Rijk het huis en schoolgebouw in de Kloksteegwaarin vroeger de stads-kostschool werd gehouden en later een bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs van de hoogste klasse, is aangekocht, ten einde daarin te vestigen de nieuwe instelling voor Indische taal-, land- .en volkenkunde. In de Cura<;aosche courant van 28 Mei 11. komt voor een Mandement uitgevaardigd door den Opperrabbijn Churaaceiro aan zijn Israëlitische en Christelijke broeders, betreffende de hevige geschillen en godsdiensttwisten, die ont staan zijn door de bemoeijingen van een Maatschappij El Provenir (de toekomst) genaamdopgerigt met het kenne lijk doel, om diepingrijpende hervormingen, bij de Israëliti sche eeredienst, uittevoeren waartoe een tijdschrift wordt uitgegeven. Die hervormingen gaan evenwel veel dieper, want ook den inhoud en den geest der dagelijksche Israëlitische ge beden worden daarbij aangetast. Reeds is een afscheiding daaruit ontstaan van meer dan 20 familiën uit de aanzien lijkste stand. Door den gouverneur-generaal van Neêrl.-Indië zijn o. a. benoemd, tot resident van Samarang A. A. M. N. Keuchenius; tot 1ste luit. bij het regement O. I. kavallerie den 2den luit. J. H. StufïkeD. Aan de Javabode van den 14den Mei ontleent men het volgende overzigt: lp, September en October 186 5 zal er te Batavia een tentoonstelling zijn van grondstoffen en nijverheidsvoortbreng- selen uit den Indischen archipelen van uitheemsche voor werpen tot bevordering van landbouw en nijverheid in Indië dienstig. Het programma is reeds openbaar gemaakt en me degedeeld. Moge er van alle zijden veel belangstelling en medewerking komen, en de tentoonstelling het bewijs leve rendat sedert de eerste tentoonstelling (zij had plaats in 1853) de Europesche en inlandsche nijverheid in deze ge westen met reuzenschreden is vooruitgegaan. De gouverneur-generaal zal in de volgende maand Sama rang bezoeken, naar men zegt, om den eersten steen te leg gen voor den spoorweg naar de Vorstenlanden; ook zal men zich in Samarang waarschijnlijk eerlang in het bezit van gazverlichting mogen verheugen. In het Buitenzorgsche gaan de landeigenaren voortover de heeren-dienst-pligtigen voor hunne koffijtuinen te be schikken. Men heeft aldaar met zeer goed gevolg de methode van Hooibrenk toegepast op de padi door de kunstmatige be vruchting, verkreeg men 2 5 percent en daarenboven meer gewas dan in de laatste voordeelige jaren. De consul te Nagasaki berigt, dat des avonds in de straten aldaar dikwerf met sabels gewapende Japannezen rond zwerven die de Europeanen, welke zich op straat bevinden, opzettelijk beleedigen. Op verzoek van genoemden consul is Zr. Ms. stoomschip Medusa, dat naar Kanagawa was ont boden vooreerst te Nagasaki in station gebleven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 5 5°, te 10 uur 52°. Zaturdag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 59°, 's middags te 12 uur 69c,: 's namiddags te 4 uur 70°. De buste van den overleden Koning van Wurtem- berg zal op bevel des Keizers in het. museum van Versail les geplaatst worden. Van de Belgische regering is bij de volksvertegen woordigers een voordragt ingekomen tot vrijlating der ren- tebepaling; de wettelijke interest zal bedragen 5 pCt. in burgerlijke, 6 pCt. in handelszaken. Men verneemt dat bij het nieuwe ontwerp-wetboek van rechtsvordering voor Oostenrijk, de invoering van den jury is vastgesteld. Volgens een particulier berigt uit Bucharest, heeft vorst Alexander Jan I van den Sultan bij zijn afscheidsgehoor het grootkruis der Osmanie-orde met veel luister ontvangen. De Moniteur meldt uit Rome, dat de gezondheids toestand van den Paus bij voortduring niets te wenschen overlaat. De Heilige Vader vertoont zich dikwijls in het openbaar en men heeft hem onlangs te voet met rassche schreden den geheelen afstand van den omtrek der villa Borghese zien afleggen. Verder berigt het bladdat de Paus er zich ijverig mede bezig houdt om verbeteringen in het binnenlandsch bestuur te brengeneen zaakwaardoor z(jne regering zich vooral kenmerkt. De berigten door den Moniteur uit Mexico medege deeld komen hierop neder: De Generaal Doblado is te Mathe- hualana een gevecht van twee uren door de Fransche troe pen op de vlugt geslagen met achterlating van 18 stukken geschut en vele gekwetsten, terwijl niet minder dan 1600 man krijgsgevangen zijn gemaakt. Ook het aantal dooden en gekwetsten moet van de Mexicaansche zijde zeer aanzienlijk zijn. In andere opzigten luiden de tijdingen van het rege ringsorgaan mede zeer gunstig. Te Parijs verdiept men zich in gissingen naar het doel van de reis, welke de Keizer dezer dagen, alvorens naar Vichy te vertrekken zal ondernemen. Meer en meer wint de meening velddat Napoleon een ontmoeting zal hebben met de drie Vorsten, die dezer dagen te Kissingen en te Karls bad zamensprekingen hadden. De Fransche Moniteur meldt thans, dat bij het han- delstractaat tusschen Frankrijk èn Zwitserland geslotenook een schikking is gemaakt, volgens welke de voorwaarden omtrent het verblijf en de vestiging van Franschen onver schillig van welke gezindheid geregeld zijn. Volgens gerucht wordt te Fontainebleau een oplos sing van het Deensch-Duitsch geschil voorbereid. De Keizer moet zijn genoegen er over te kennen hebben gegeven, dat niet tot een deeling van Sleeswijk besloten is, daar zooda nige schikking niet op den duur gebaat zou hebben. Twee Deensche schepeneen fregat en een brikheb ben den 26sten Junij des morgens ten 7 ure de blokka de van het fort Kiel hervat. Het pruiss. garnizoen van Kiel zal versterkt worden. Het Deensche leger wordt op 42- a 43000 man geschat, als: 18000 man op Funen 1000 op Alsen10000 in Noord-Jutland 4- a 5000 op de eilanden Falster en Laaland. Men schrijft uit Bucharest dat aldaar een agent van Mazzini gearresteerd isuit de bij hem gevonden papieren bleek dat het hoofd der Italiaansche beweging in Italië tot iederen prijs een beweging in de Vorstendommen en in het Noorden van Hongarije heeft trachten te bewerkstelligen. 2 Julij. Tot Doctoren in de Geneeskunde, de heer 'C. van der Boongeb. te Zaandammet een academisch

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2