i\°. 1338. Vrijdag 1 Julij. A". 1864. Bin neiilandscli Nieuws. Z. M. heel't den heer Mr. A. J. L. baron 3tratenus, op verzoek, eervol teruggeroepen als buitengewoon gezant en gevolmagtigd Minister bij het Hof vau^ Hannover en de Hanzesteden, onder dankzegging voor de in die betrek king bewezen diensten, en met bet einde dezer maand ge steld op non-activiteit, buiten bezwaar van 's rijks schatkist. De Prins van Oranje heeft zich van Fontainebleau naar Stuttgardt begeven. - Naar men verneemt heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken dezer dagen aan de Tweede Kamer inge zonden de door hem toegezegde nieuwe wet op de Schutterij. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn met ingang van den lsten Julij 1864 bij den dienst van de rijkstelegraaf benoemdtot telegraphisten der 1ste kl., de telegraphisten der 2de kl. E. R. Alings en H. L. C. Petri; tot telegr. der 2de kl., de telegr. der 3de kl. A. van Hemert, J. A. van Toorn, D. Brugma, D. ten Bosch, M. C. de Graaff Jr., P, J. Nieuwenhuysen en H. Visser Cz.; tot telegr. der 3de kl., na afgelegd examen, de leerlingen D. van de Graft, H. J. Smidt Az., G. Vos Jr., N. M. Keukenmeester, C. P. Treffers, G. H. Sweers, P: H. Mo- rak, L. A. Haringman, J. M. van Aken, J. E. Verbist, J. A. Dorrenboom Jr., F. C. Bosse, F. J, van der Muc- renA. H. Krieger, W. Posthuma, J. G. Muller, L. F. Smeltzer, W. J. Bierlee en M. C. Riem. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan den Gemeenteraad van Zwolle te kennen gegeven, dat hij om trent de oprigting eener rijksschool met 5jarigen cursus al daar geen beslissing kon nemenvoordat de verzekering was gegevendat de openbare school van den heer Elberts zal worden opgeheven. De Raad had den Minister medegedeeld laatstgenoemde school te zullen opheffenals de hoogere rijksburgerschool bleek aan de behoeften te voldoen. Men verneemt, dat het Z. M. den Koning, immer bereid om wel te doen behaagd heeft een sprekend bewijs te geven van zijn levendige belangstelling in de maatschappij van weldadigheid, door aan die instelling, uit HD. parti culiere fondsen, een jaarlijksche bijdrage van f 500 toe te leggen. i Men weet, dat de examens voor acten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs te 's Hagealdaar zijn afgeloo- i pen; van de 42 die zich hadden opgegeven zyn 4 niet opgekomen en heeft 1 zich teruggetrokken met, diewelke j voor meer dan 1 levende taal vroegenwaren er 43 exameus, daarvan hebben 18 acten verkregenwaarbij 3 in gymnas tiek en 1 in schoonschrijven; in letterkunde en wetenschap pelijke vakken hebben dus slechts 14 van de 39, acten ver kregen. De commissie, zegt de Staats-Courantin haar verslag aarzelt niet, deze uitslag ongunstig te noemen; zij meent dien te moeten toeschrijven aan verschillende oorzaken. In de eerste plaats moet genoemd worden het geheel vreemde en nieuwe der zaak voor de kandidaten zelveu. In de tweede plaats heeft de commissie niet zonder bevreemding opgemerkt, dat zij zoo velen heeft moeten afwijzendie een acte beza tenhetzij van den 2den rang, hetzij als hoofdonderwijzer voor lager onderwijs en bovendien toelating hadden voor één voor tweeof zelfs in de meeste gevallen voor drie moderne talenen thans een acte voor middelbaar onder wijs voor één of meer moderne talen verlangden. Er waren onder dezen verscheidene, wier kennis in alle opzigten be neden het middelmatige stond. De commissiedit schijn baai- ongerijmde feit zoekende te verklarenkan er slechts twee oorzaken voor vinden; de eerste, dat die bezitters van ac ten voor lager onderwijs in moderne talenzich na het ver krijgen dier toelating ontslagen hebben geacht van alle verdere studie, en daardoor een aanzienlijk gedeelte van het vroeger geleerde hadden vergetende tweededat men welligt mil derdan wenschelijk zou zijn, met het uitreiken dier acten is geweest, vooral vóór de invoering der wet van het lager onderwijs in 1858. Blijkens het verslag der commissie voor de wis- en na tuurkundige wetenschappenbedroeg het aantal personen die zich voor dit examen aangemeld hebben 32. Drie daar van hebben twee acten aangevraagd. Op de voor het examen vastgestelde dagen zijn echter slechts 25 personen opgeko men, te zamen voor 29 acten; van de 25 personen die geëxamineerd zijn hebben slechts 9 voldoende bewijzen van bekwaamheid gegeven, om als onderwijzer te kunnen optre den in het vak, waarvoor zij zich aangemeld hadden. De classicale vergadering van 's Gravenhage hf^y&Ml.-- Woensdag met groote meerderheid van stemmen .jdéwensch leidschTmblad. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en' Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- tners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 ('te. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u, 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 a., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) uaar Leiden, Maandag 2} n., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u.45 m. en te 11 u., 's namiddags te 3 u, 40 m. 'savonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 'snaraiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van S-011, Lr en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks vau 91 uur en van 36 uur; van Rijks directe Belastingen, Maandag, üiugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aar. van Zegel, Registratie dagelijks vau 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1