N°. 1334. Maandag 27 Junij. A0. 1864. De Mij verheidspartij. Was het niet zeer gepa9t, wat wij zeiden: bij het schei den van de markt leert men de kooplui "kennen In den verkiezingsstrijd tasteden wij in den blinde rond, zochten naar beginselen en programma's, toetsten de kandidaten aan de richtingen van de tot nog toe binnen Leiden bestaande staatkundige partijen en hebben wel eens misgetast als we, by gemis van openbaarheid en het volslagen ontbreken van eerlijke en opene bestrijders, zaken en personen verwarden. Nu eerst nadat de strijd beslist is, weten wij zeker, wat slechts een vermoeden bij ons was op den laatsten dag van den strijddat het bijzonder belang van eenige industrieelen het vreemde spel deed spelen waardoor een gemeenschap pelijk verbond was ontstaandat een waren en hechten grondslag mist. 't Scheen ons toedat door Thorbeckophobie weder één draad was getwijnd vao»twee dradendie uit ver schillende grondstoffen van reactionnaire en anti-revolution- nairen aard waren gesponnen. De laatste jarende laatste maanden en weken zelfs hadden geleerd, dat by het eerste spinnen beiden draden reeds werk aan de aanlassers en fijn- spinners gevenspoedig afbreken en bij het twijnen zich moeijelijk laten vereenigen, zoodat de draad niet bestand is tegen spanninggeen veerkracht bezit en spoedig rafelt. Wij danken den heer Eigeman voor de openbare mededee- ling, veel heuscher en bevalliger dan zijne bijzondere en vertrouwelijke - dat hij behoort tot de tierspartij tot de Nijverheidspartij. Het bestaan van zulk een partij't zij dat de derde of vierde is, was ons niet bekend; zoo het dit geweest warewij hadden ons daarbjj aangesloten daar wij toch jaren geleden reeds te vergeefs hebben aan geraden en beproefd om de industrieelen binnen Leiden in de uitoefening van het kiesrecht meer tot elkander op één punt te vereenigen, gelijk wij elke Nijverheids-ver- eeniging van zeer groot belangja van dringende behoefte achten, 't Is ons evenwel niet mogen gelukkenterwijl ook andere het te vergeefs hadden gewaagd een welgemeende pogingtot vereenigde zamenwerking van de Leidsehe fa briekanten tot bevordering der belangen van de Leidsehe fabrieksnijverheid. De heer E. is misschien gelukkiger, wan neer hij de drijfveer van het eigen belang kent, die de Leidsehe industrie bezit en bezitten moet om te kunnen bestaan en te bloeijen. En als die drijfveer gewerkt heeft bij den laatsten ver kiezingsstrijd zijn de uitkomsten misschien gunstig geweest? Wij weten het Diet, maar wij betwijfelen het zeer, of het meerendeel der Leidsehe industrieelendie van hun kiesrecht hebben gebruik gemaaktin den heer Schimmelpenninck de Bteun voor de nyverheid hebben gezocht en gevonden, die zij behoeven. De heer E. zal toch wel wetendat het getal industrieelendie bij het nieuwe tarief op de invoer rechten zich benadeeld gevoelden bijna werd opgewogen door het aantal dergenen die er door bevoordeeld werden, 't Is dus altijd zeer gewaagdom als een woordvoerder of een strijdlustig belanghebbende voor de Leidsehe industrieelen optetredendie in den regel worden vertegenwoordigd door de Kamer van Koophandelwier leden zij rechtstreeks ver kiezen en overigens zich kunnen openbaren door de binnen Leiden bestaande Vereenigingen ter bevordering van Nijver heid. Bovendien, waaruit blijkt, dat het weekblad de Nederland- sche industrieel kan aangemerkt worden als het orgaan der Leid sehe industrie, dat de Vereeniging van- en voor Nederland- sche Industrieelen de kring is, waarin hare belangen in haren geest en naar hare behoeften en toestanden worden besproken en behartigd? Wij gelooven den heer E. de verzekering te kunnen geven, dat, hoeveel prijs wij stellen op zijn ijver en met hoeveel belangstelling wij ook volgen al wat hij schrijft en zegt in- en voor die Vereeniging, waarvan hij nu het vice-presidentschap heeft aanvaardde Leidsehe in dustrieelen hem niet erkennen als den meest bevoegdenom uit naam der industrie optetreden omdat de korte ervaring op dat gebiedde beperkte kring en omvang van zijn vak van in dustrie, het gemis aan grondige en veelzijdige opleiding voor de industrie en zijn bijzonder belang hem meer ïnytie rei akfc., theoristen doen rangschikkenwaarin gewoohlijk öók ge- L9SIISCB MGBLAI. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden /1.95, eD franco per post/2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 n. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 a., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 'snamiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u., 's namiddags te 8 u. 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u.. en 3 u. 40 m. 'snamiddags. Oo»t-Iodisobe Landpost. Over Southampton-, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.-— West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commistie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—l uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1