Bij de plaats gehad hebbende koffijveiling der Neder- iandsche Handel-MaatschappijWoensdag te Rotterdam ge houden is alles verkochtmaar niet bovenmee3t iets be neden de taxatie-prijs, vooral in de beste soorten. De taxatie- 1 prijs is evenwel niet een regeringsraming maar van de ma kelaars, die met de regeling der veiling zijn belast, zoodat van misrekening of verlies voor de schatkist geen sprake j kan zijn. Te Leeuwarden is in den nacht van Donderdag op Vrijdag 11. bij den heer Dirks ingebroken, een lessenaar opengen aakt en een kist in den tuin gehaald en daar ge opend de dieven hebben echter niets van hunne gading gevondendaar de kist met boeken was gevuld. Maandag is de justitie van Nijmegen naar het dorp Leeuwen vertrokken om onderzoek te doen naar een moord, die aldaar, naar men zegt, in dien nacht gepleegd is. Sedert Kersmis van het afgeloopen jaar klaagde de pre dikant der Hervormde gemeente te Vlijmen, l)s. Gerritsen over het onbetamelijk en oneerbiedig gedrag, hetwelk 5 perso nen van de familie H. aldaar gedurende de kerkoefeningen aan den dag legden, zelfs zóó, dat zijn ergernis dikwijls ten top punt steeg en hij moeite had aan het einde van zijn woord te komen. Op den 2den Pinksterdag 11. herhaalde zich we der dat ontstichtend gedrag; het ging toen zoo ver, dat zij gedurende zijn predikatie den rug naar hem toekeerden. Reeds tweemaal had hij hun het verkeerde doen begrypen, doch niets hielp; zijn geduld was toen ten einde en zonder juist namen te noemen, berispte bij hen daarover ten aanhoorc van de andere gemeenleuaren. Een van hen riep toen luid keels //meen je mijn," terwijl eeu ander schreeuwde, //dat is geen kerk doenik ga er uit" en met groot geweld den bijbel en de deur der kerk digtsloegten gevolge waarvan de godsdienstoefening gehinderd, vertraagd en afgebroken is geworden. Den léden dezer stonden die 5 welgestelde personen te dier zake-terecht voor de correctionele rechtbank te 's Her togenbosch, alwaar het officie tegen hen verschillende ge vangenisstraffen, cellulair te ondergaan, en geldboeten (de hoogste 14 dagen en f 8 boete) heeft geëischt, te.rwyl hunne verdedigers tot ontslag van regtsvervolgiug en vrijspraak heb ben geconcludeerd. Uitspraak den 21sten dezer. Het Classicaal bestuur van Groningen heeft tot predi kant bij de Hervormde gemeente te Lutjegast beroepen Ds. N. van der Tuuk Adriani, thans te Kollumerzwaag, De Maatschappij der Nederlaudsche Letterkunde alhier hield heden, Donderdag, iu het Departementsgebouw der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen hare jaarüjksche vergade ring die door den voorzitter Prof. M. de Vries werd geopend met een sierlijke rede, waarin de afgestorven leden werden herdacht, en vooral een warme hulde gebragt aan het over leden buitenlandsche eerelid der Maatschappijden grooten Jacob Grimm. De secretaris bragt verslag uit van de handelin gen en den toestand sedert de laatste vergadering, waaruit mede bleek dat de Maatschappij in bloeijenden staat verkeert. Daarop volgde het verslag van den staat der boek- en an dere verzamelingen der Maatschappij gedurende hetzelfde tijdsverloop, het verslag der werkzaamheden van de com missie van taal- en letterkunde en die voor geschied- en oudheidkunde, alsmede der rekening van den penningmees ter. Vervolgens werd het voorstel tot verandering van arti kels B 15 der wet verworpen, en dat tot veraudering van artikel 7 der wet ingetrokken. Tot lid van het Bestuur, in plaats ran den in October e. k. aftredenden Bestuurder Prof. Kuenen werd benoemd Dr. L. J. F. Janssen. Na eene toespraak door den president aan het nieuw Bestuurslid werd de vergadering gesloten. Tot binnenlandsche leden zijn gekozen de heeren Mr. T. M. C. Asser, hoogleeraar in de rechten te Amsterdam; Dr. C. H. I). Buijs Ballot, hoogleeraar in de wis- en natuur kunde te Usrecht; Dr. A. H. Blom predikant te Dordrecht G. A. Elliot Boswel, hoofdcommies bij het Dep, van Koloniën te '8 Gravenhage; Dr. C. M. Francken hoogleeraar in de bespie gelende wijsbegeeite en letteren te Groningen; Mr. J. A. Grothe, secretaii3 van 't Historisch Genootschap te Utrecht; baron B. T. van Heemstra te LeidenMr. J. N. J. Heerkens, lid van het prov. gerechtshof van Overijssel te Zwolle; 1). F. van Heijst te Leiden; N. G. Piersonte Amsterdam; Mr. J. F. Priugle, procureur-generaal by het prov. gerechtshof van Gelderland te ArnhemH. de Veer, predikant te Delft; Jhr. B. H. C. K. van der Wijck, hoogleeraar in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren te Groningen; Dr. J. A. Wijuuerector van het gymnasium te Groningenen tot buitenlandsche leden de heerenErik Jon8son te Kopenhagen; Karl Johan Schlyter, hoogleeraar te LundDr. R. Hildebrandt te Leipzig, en Joh. Geffcken theol. en phil. doctor te Hamburg. De Thermometer vau Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 6 uur 63°, des avonds te 8 uur 5 6°, te 10 uur 52°. Donderdag morgen te 5 uur 5 0°, te 8 uur 59°, 's middags te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 61°. Buiteulauilsch INieuws. -Op de Koninklijke werven in Pruissen heersclit thans een buitengewone drukte, en uit Kiel worden nog scheeps timmerlieden verwacht, terwijl een oproeping aan zoodanige werklieden gedaan isdie een laugdurigeu en ruim bezol digden arbeid verlangen. De divisie der stoomfloiilledie voor de monstering naar Swinemunde gekomen was, heeft hare vórige ligplaats reeds weder ingenomen. Een gedeelte der roeikanonneeibooten is buiten dienst gesteld, en de be zetting daarvan elders verdeeld gewordeu. Uit Werdahl wordt gemeld, dat van een zeer ver mogend ingezeten dier plaats, wegens het uiet voldoen der betasting, een kostbaar voorwerp uit zijn woning in het openbaar is verkocht, ten einde de schatkist geen schade te doen lijden. Bedoelde belastingschuldige heeft de verklaring afgelegd, dat hij op dien weg zal voortgaan totdat de be- grooliug op wettelijke wijze is tot stand gekomen. De Gustaaf-Adoif-Vereemgiug telt iu de Duitsch-Sla- vonische lauden 12 afdeehngen: slechts die van Korinthië en van Bohemen hebben hare algemeeue vergaderingen ge houden. Uit de verslagen blijkt, dat de inkomsten der eer ste gedurende het afgeloopen boekjaar zijn geweest 825 11., der andere (met 27UÜ leden) 1.6aU 11. Waarschijnlijk zul- leu de overige afdeefiugen eerst later iu hel jaar hare al gemeeue vergaderingen houden na het slutteu der Evan gelische synode. Te Weenen stond dezer dagen een jonge vrouw voor de schoorsteen, waar zij bezig was het middagmaal gereed te makentoen zij door eeu bliksemstraalwelke door den schoorsteen drong eensklaps werd gedood. Prins Napoleon en prinses Ciotilde krijgen weldra hun tweede kind en het eerste is, ofschoon reeds twee jaren oud nog niet gedoopt, tot groot verdriet vooral vau de moeder. De redeu waarom is bekend: de Prins wil Koning Victor Emanuel, zijnen schoonvader, tot peter over den doopeling, maar die Souverein is door den Paus in den bau gedaan en mag alzoo zijn kleinzoon niet ten doop houden. Men zegt, dat de Keizer zal trachten te Rome iets iu het be lang van deze zaak te doen, doch men twijfelt aau den goeden uitslag van zulk eene poging. - Eenige dagen geleden heelt iu de omstreken van Me- zin en andere gemeenten van de departementen van la Gi- roude en Les-et-Garonne een allerhevigst onweder gewoed. Er viel zooveel hagel, dat de straten met een laag ter dikte van 40 a 50 duim bedekt waren. Er waren sleenen b.j ter grootte van een abrikoos, welke gedurende een half uur met zoo groote hevigheid vielen, dat de schade daardoor in üe ste den en op het platteland aaugerigt onberekenbaar is. De oogst van veld- en boomvruchten, waaromtrent de scuoouste uit- zigten bestonden, kan als vernietigd worden beschouwd. De landbouwers zijn in de grootste ueerslagtigheid gedompeld; grijsaards van 80 jaren verzekeren dat zij nimmer' een zoo hevig en zoo verwoestend onweder hebben beleefd. Een veteraan van het eerste Fransche Keizerrijkge neraal Myluis, heeft der Academie te Parijs een rente van 500 frs. aangeboden om te strekken tot prijs in den vorm van een gouden medaille, jaarlijks te verleenen voer de beste verhandeling over godsdienstige verdraagzaamheid. De Academie heeft echter voor dat aanbod bedankt, en de ge neraal zoekt nu een ander genootschap voor zijn. plan. In regeringskringen te VVeenen verzekert men, dat nog in den loop van dit jaar een nieuwe leening door den Mi nister van financiën zal aangegaan worden. Dewijl de Mi»

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2