19e aanstaande verkiezing van een lid voor do Tweede Kamer der fttaten-Generaal. y. N°. 1322. Maandag 13 Juaij. A" 1861. LlilllSIIll Oexe Courant verschijnt elken dag, he- halve Zon- en Feeatdagen, en ko«t voor Leiden /1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijk» Nom- mera Vijf Cent*. P iji dor id vertentien 1-6 regels 0.75. Ielere regel meer 12{ Cta. Gebuurte-, bu wely'<s- en doudberigten van 1-4 regels/0.90. iedere regel meer lb Cta. Bekendmakingen van genootschappen a (Its. Zegelrecht 35 ('la. Spoortreinen van Leiden naar '«Gravenhage, Delft, Schiedam en R>'t-rdim t- 8 u. 33 in.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 8 46 in.; 6 li. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haar ent en Amsterdam te 8 u. 34 ea.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 in.; 2 u. 51 m.; 4 u. 42 m.; 2 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage sur Leiden 10 a. 52 m. 'savonde. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, lu,; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2». a., de nverige dagen, uitgezonderd de Zoudag, 3 u. 's namiddags. Postbiaaligtiagea aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat: '«morgeus te 7 u. 45 ra. en te t i 'a namiddags ta 3 u. 40 m. 'aavond* te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 'a namiddags. Qost-lndi-one Laadpost. Over Southampton, i an 17; over Triéat, 7 en 23; ever Marseille, 2, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaalsten van alka maand. Rijka-Tetegranf. Dageiyks geopend van7 uur 's ra. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur 'a ra. tot 10 u. JU m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepealde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag eu Donderdag 'e 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie ia open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect ia t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aeoijusen, dageiyks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reehteu eu Aooi'aseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'aRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag an 22 sur. van Zegal, Registratie dageiyks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Te Portsmouth heeft 11. Maandag bij de verkiezing van een parlementslid een ergerlijk tooneel plaats gegrepen. De toomelooze drift der wederzydsche partijen ontzag geen middelen om haren kandidaat te doen zegevierenmen ver brijzelde stoelen en tafels en sloeg met de stukken zoo lus tig in het rond, dat president en kandidaten zich uit de voe ten maakten en strijdende liberalen en conservatieven aan hun lot overlieten. Gelukkig Nederlandwaar zulke tooneelen bij de uitoefe ning van het kiesrecht zonder voorbeeld zijn t By den strijd der verkiezingen blijft het vaak bij geschrijf en komt het niet tot dadelijkheden. En zoo al de dagbladen getuigen van hevigen strijd, het is toch zeldzaam, dat de betamelijkheid en welvoegelijkheidook als den strijd van beginselen met die over personen en betrekking komt, wordt uit het oog verloren. De strijd die wij rondborstigondubbelzinnig en met wa penen van gezond verstand en rechtvaardig oordeel voeren tegen de herkiezing van Graaf Schimmelpenninckis beant woord met een lofrede op het parlementair gedrag van dien Volksvertegenwoordiger, die het kenmerk draagt van een strijd voor beginselen en van een kieschheid die wij op prijs stelten. De Bedactie van het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage heeft met talent zijn kandidaat aanbevolen en zijn verdiensten in een goed licht geplaatst. Wy willen daarop niets afdingen, maar alleen de vraag doen, of die ijver is be steed aan de behartiging van het Staatsbelang, dan wel, of niet partijbelang in het spel was, wanneer men het goede in het ministerie niet wil erkennenook bij scherpe berisping van het kwade en of het gemeen overleg tusschen de Kroon en de Staten-Generaal ooit wordt bevorderd door steeds een af keurend votum uittebrengen tegen de voorstellen van een ministerie van een tegenovergestelde rigting. Zóó handelde de vroegere oppositie, die nu aan het Bewind kwam nooit, en dat is de grief, die wij hoofdzakelijk hebben tegen Graaf Sohimmelpenninck en daarin verschilt hy van ons, die veel eischen van een ministerie van onze rigting en scherpja zeer scherp zelfs beoordeeleuwat ons berispelijk en afkeu renswaardig voorkomt, terwijl wij goedkeuren wat zulks ook verdient. Evenwel, wij eerbiedigden het beginsel, waarop de heer Schimmelpenninck door het Dagblad wordt aanbevolen en begrijpen nu ook zeer goed waarom de kiesvereeniging Va derland en Oranje dien heer op nieuw lol kandidaat heeft gesteld; maar het doet te meer uitkomen, hoezeer de kies vereeniging Nederland en Oranje in groote dwaling is ver vallen, om, voor eu aleer zij verzekerd was, dat Graaf Schim melpenninck het voorstel van den heer Groen van Prinste- rer tot wijziging der onderwijswet zou ondersteuneneen kandidaat der conservatieve partij tot de hare te stellen. Het Dagblad zwijgt daarvan geheel en geeft geen de minste hoop op de verwezenthjking van hare illusiën. Mr. Groen vau Prin- sterer zal daardoor niet worden gediend, dat zijn ernstige waarschuwing is in den wind geslagen, 't Is dus zeer goed, dat bij tijds de oogen der anti-revolutionnaire kiezers zijn opeu- gegaanom zich óf van stemming te onthouden óf hun stem aan een ander kandidaat te geven De kiesvereenigingeu te Delft, Botterdam, Amsterdam, 's Gravenhage enz. hebben de wenk van den heer Groen van Prinsterer beier begrepen en mannen aanbevolen zoo als de baron van Wassenaar, Mr. Bichon van IJsselmonde, Mr. J. de Neufville, Mr. J. J. Teding van Berkhout, J. Esser, Saaymans Vader enz., die geheel of gedeeltelijk in de anti-revolutiounaire rigting zijn. De aanbeveling van Mr. D. Tieboel Siegenbeek heeft geen bestrijding ontmoet. Wel trachten //eenige bestendige lezers van het Dagblad van Zuid-Holland" onze onpartijdigheid verdacht te maken door haar iu verband te brengen tot een betrekking van ondergeschiktheid; maar dat was ook het eenige, niet zeer vernuftige middel, dat op het gezond ver stand en billijk oordeel der kiezers in het kiesdistrict Leiden buiten invloed blijven zal. Wanneer men de onpartijdigheid v.an een redactie wil ver dacht maken of iemands karakter kwetsen, is er altydja Mr. Groen van Prinsterer heeft reeds dezelfde opmerking gemaakt en van de Redactie van bedoeld Dagblad opgave gevraagd van de namen zijner kandidateu, met wier adbaesie aan zijn programma hij bekend is. De Redactie wil aan dien eisch niet voldoen en derhalve is het wjj hebben vermoed. De anti-revolutionnaire kiezers in hetj4fïesdi#trict\: Leiden zullen zich even als de lieer Groeniu den heer Sthitniqeipen- ninck bedrogen vinden, wanneer zij verwachten zijn adhaesjfera&n het v.oor «tel tot wyziging der ouderwyswet. (Zie Dagblad van Zatnrdag 11 Juny.)

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1