i\°. 1320. Vrijdag 10 Junij. A". 1864. Christelijk Nationaal onderwijs. LEIDSCH Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Adverteutiën 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12{ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigteD van I 4 regels/"0.90, Iedere regel meer I 5 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam t-< 8 u. 33 ra.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 ra. 9 u. 5 ra. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 in.; 10 n. 12 m.; 11 u. 54 ra.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 ra.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 'a avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5».; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2j u,, de overige dagen, iiitgexomierd de Zondag, 3 u. 't namiddags. Postbusligtingen san de Lakenhal, Kaloenfabrsek eu op je Vtenerstraat: is morgeus ie 7 u. 45 in. en to i l u., 's namiddags te 3 u. 40 ra. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 's namiddags. O «»t-ïnili-c»e Cmj Ip.xt. Over Southampiuu, 1 en 17; over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maaud. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Teiegraef. Dagelijks geopend vau 7 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg- i'eiegraai lagenjks van 7 our a u. lol 10 u. JU in. *v. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaaudag eu Donderdag '3 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zatur.lags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur-- Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Ce Gemeente- Architect ie te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van S1 uur eu fan 3-6 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Acoi'nsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, .Vlaaudag, Diugsdag, Wocusdag en Douderdag *an 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks ran 84; van de Hf pothekeu eu bet Kadaster, vau 94 uur. II. Het waarachtig belang van den Staat is onafscheidelijk van den zedelijken toestand der huisgezinnen en volkswelvaart is evenzeer afhankelijk van nuttige en grondige kennis als van ware godsdienstigheid. //Onder de eerste pligten van 's lands regering wordt gebragt de zorg voor openbaar onderwas; hetzelve toch verspreidt bij alle klassen der maatschappij nut tige kennis en bij derzei ver beschaafde standen die liefde voor de wetenschap en fraaije letterenwelke het leven veraange namen een gedeelte van den waren volksroem uitmaken en met de welvaart zoowel als met de zekerheid van den Staat in een waarlijk belangrijk verband staan." In art. 226 dér Grondwet van 1815 was alleen bepaald: //het openhaar on derwijs is een aanhoudend voorwerp van de zorg der Kege- ring;" maar bij art. 194 onzer tegenwoordige Grondwet is dat voorschrift zóó verduidelijkt en begrensddat het staats- of openbaar onderwijs niet kan worden gemonopoliseerd; //het geven van onderwys is vrijbehoudens liet toezigt der over heid." De wet van 185 7 regelende het lager onderwijs, is daarmede in overeenstemming; - welke grond bestaat dan voor de wijzigingendie de heer Groen van Prinsterer ver langt?" Concurrentie was te verwachten tusschen openbare en bij zondere scholenmaar alleen met betrekking tot de deugde lijkheid van het onderwijs. Wie zou denken willen aan een concurrentie van anderen aard, namelijk betreffende het school geld En toch daaraan hoofdzakelijk, zoo al niet uitsluitend, is toeteschrijven het ontstaan der Vereeniging voor Christe lijk Nationaal onderwijs, die ondersteuning geeft aan bijzon dere scholenwaartoe de leden geldelijk bijdragen. Niet de meerdere deugdelijkheid van het onderwijsof de godsdiens tige beademing vau de school, maar het tarief der school gelden bepaalt de keuze der ouders. Zoo het mogelijk was kosteloos onderwijs aan ieder kind te gevenzou het niet een hoogst nuttige zaak zijn. De nieuwe wet heeft bepaald dat de burgerlijke gemeente een bijdrage voor ieder school gaand kind kan geven ter tegemoetkoming in de kosten van het lager onderwijs; onvermogenden zijn vrij. Derhalve, al neemt men de wijziging aan, die de heer Groen in art. 33 verlangt, de verpligting tot heffing van een schoolgeld, dan moet de gemeentekas toch dragen de kosten van onderwijs, die volgens de wet van 1857 aan onvermogenden, maar volgens het meer uitgebreid verlangen van den heer Groeu aan minvermogenden wordt gegeven. Eu wanneer het nu kan bewezen worden, dat bijna overal waar openbare lagere scho len voor gewoon- en meer uitgebreid lager onderwijs bestaan, de opbrengst der schoolgelden de kosten dekken kan waarom anders worden de bijzondere scholen minder bezocht dan om dat het schoolgeld te hoog is of de ouders in dat christelijk bijzonder onderwijs weinig belangstellen. De openbare school heeft bovendien hare eigenaardige moeijelijkhedenwant de onafhankelijke stelling van den' hoofdonderwijzer en van de hoofdonderwijzeres, hoe nuttig ook aan de eene zijde voor het onderwijs eu de schoolorde, kan bij een gebrekkig eu flaauwhartig schooltoezigt spoedig tot willekeur en heersch- zucbt aanleiding geven. Menige bepaling van plaatselijke schoolverordeningen betreft vormen die lastig zijn en naar bureaucratie en caesaropapie rieken. Is het bestaan van bloei- jende scholen van bijzondere onderwijzers in menige aanzien lijke gemeente niet het bewijs, dat aan geen rnoi opolie van de Staatsschool te denken valt, tenzij de deugdelijkheid van het bijzonder onderwijs, de orde op de bijzoideie school of de individualiteit van de onderwijzers, veel te weuschen overlaat! En staat daarmede niet evenzeer in verband de verlangde wijziging in art. 24, zoodat kerkelijke bedieningen voortaan met het openbaar onderwijzers-anubl onvereemgbaar zouden zijn //opdat de finantieele voordeelen van kerkelijke bedie ningen niet langer aan het ondersteuneu van de staatsschool worden besteed?" Als het Christelijk nationaal onderwijs zulke middelen behoeft, om zich te kunnen staande houden, dan openbaart het zich ook maar al te weinig als een levens kracht, dat in iets anders dan in het stoffelijke, die alleen in het gemoed en het geweten der ouders haar bron en voed sel vindt. Art. 19 der onderwijswet geeft voldoende waar borgen voor een billijke bezoldiging, art. 24 voor een yverige en onbelemmerde toewijding aan de taak des onder wijzers. Zal de betrekking van voorzanger of kerkelijk ont vanger zulk een veelbeteekenend en zorgbarend voordeel,,vso: den onderwijzer opleveren, dat het christelijk nationaal on derwijs er door lijden zou? Wij gelooven het tegendeel. Wat blijft er dan van de drieërlei wijziging anders over,

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1