Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. klagten is over den toestand der huisgezinnen dan over de strekking van het schoolonderwijs, terwijl men van den onder wijzer eischt, wat alleen tot verantwoording komt der ouders. Een ieder beproeve zichzelf! Z. M. heeft aan den paardenarts der 1ste kl. H. H. Laseur, van het 1ste regement dragondersop het daartoe door hem gedaan verzoekeen eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Z. M. de Koning zal zich Donderdag namiddag naar het Loo begeven. H. M. de Koningin-moeder zal zich aanstaanden Vrij dag uit de residentie naar Soestdijk begeven. De audiëntie van den Minister van Marine zal den lOden dezer niet plaats hebben. Naar men verneemt zal de luit.-generaal Steuerwald inspecteur-generaal over het wapen der artillerie, Donderdag zijn inspectie over dat wapen aanvangen en wel te Utrecht. - De Staats-Courant bevat het verslag aan den Koning van de koninklijke akademie van wetenschappen. Men meldt, dat de commissie voor de oprigting van het nationale monument te 's Gravenhage ter herinnering aan de herstelling van Nederlands onafhankelijkheid in 1813, hare keuze bepaald heeft op het prijsontwerp dat door de jury van beoordeeling het sterkst is aanbevolendoch dat zij het zoodanig zal doen wijzigendat het monument te gelij kertijd een fontein of watersprong worde. Eerst over ruim veertien dagen zal officieeie mededeeling van dit besluit wor den gedaan. Voor en aleer de beide bataillons jagers van het re gement grenadiers en jagers te 's Hagealsmede het 1ste bataillon van het 4de regement infanterie gestationeerd te Delft zich naar de legerplaats te Milligen begevenzullen er, onder bevel van den generaal-majoor Wilbrenninckbe velhebber in de 3de militaire afdeeling te's Gravenhagein het laatst der volgende maandin de vlakte van Waalsdorp eenige gecombineerde manoeuvres in het vuur plaats heb ben wairaan zullen deelnemen het geheele garnizoen der re sidentie en het 1ste en 2de bat. van het 4de reg. inf. te Delft en Leiden gevestigd. Te Nijmegen zal aanstaanden Zaturdag een optogt worden gehouden als een eerste blijk van vreugdebetooning over de bereiking van het zoolang en vurig begeerde doel de eerste verbinding van Nijmegen aan een spoorweg. Onaangenaamheden tusschen officieren van het regem. grenadiers en jagers met andere leden van de Witte Sociëteit te 's Gravenhage hebben ten gevolge gehad dat het muziek korps der grenadiers zich Zondags en Woensdags avonds niet meer voor de tent in het bosch laat hooren. Er zijn te Breda valsche stukken van 25 cents in omloop. Zij kunnen echter zeer goed van de echte worden onderscheiden, daar zij dof van kleur en klank en zwaar en ruw zijn. De compositie moet hoofdzakelijk uit zink bestaan zij dragen het borstbeeld van Koning Willem II en het jaar tal 1844, dat bijna onleesbaar is. Directeuren der Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid hebben het programma uitgegeven voor de Tentoonstelling van Wis- en Natuurkundige werk tuigen, die alhier den lOden Julij 1865 zal worden geopend en voorloopig 3 weken zal duren. De belangrijkheid van die tentoonstelling blijkt vooreerst uit de medailles, die uitge loofd worden: de gouden, de tweede gouden, een zilveren en twee bronzen. De lijst der werktuigen en voorwerpen, waarvan bij de commissie bestelling is ontvangen, getuigt wel het meest van de zeldzame verzameling die tentoonge steld zal worden, waaronder ook voorwerpen zijn ten be hoeve van het onderwijs op bewaarscholenlagere en hoo- gere burgerscholen in de wis- en natuurkunde en in de tee- kenkunde volgens de methode van Dupuis. Het Gemeentebestuur te Liempde heeft aan 12 ge meentebesturen in den omtrek van 's Hertogenbosch verzocht een collecte te willen doen houden voor de slagtoffers van den vreeselijken brand, welke Liempde veertien dagen ge leden heeft geteisterden waardoor schier de helft dier ge meente, waaronder kerk en pastorie, in de asch gelegd werd. De schade, naauwkeurig berekend, wordt op f 100,000 be groot, terwijl slechts voor f 30,000 tegen brandschade was verzekerd. Zondag namiddag heeft te Middelburg een droevig ongeluk plaats gehad. Een 17jarig jongeling was met eenige makkers in een boot gezeten in de haven aldaar gaan spele varen. Bij het verrigten van eene of andere werkzaamheid verloor hij het evenwigt en viel over boord. Eerst na ver loop van een half uur mogt het een drietal schippersdie inmiddels met een boot waren toegeschotengelukken den drenkeling uit het water te halen, hij was echter reeds een lijk, zoodat de spoedig toegebragte geneeskundige hulp ge heel vruchteloos was. Maandag avond werd te Delft in de uitgebreide meu belfabriek van den heer Seelenberg, tegenover den Singel, brand ontdekt, welke spoedig zóó zeer in hevigheid toenam, dat er aan blusschen bijkans niet te denken viel. Aan den grooten spoed, maar meer nog aan het wel doordacht be leid der ijverige brandweer mag men het dank zeggen, dat het vuur zich niet aan de belendende percelen heeft medege deeld. De schade bedraagt duizenden. Ds. H. C. Bervoets te Ridderkerkberoepen te Har- denberg, heeft mede een beroep ontvangen naar Fijnaart en Heiningen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 69°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 5 8°. Woensdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 64°, 's middags te 12 uur 72°, 's namiddags te 4 uur 64°. In sommige doorgaans goed onderrigte Katholieke krin gen te Berlijn voedt men de vrees, dat Beijeren den nieuw verkozen bisschop van Trier, abt Haneberg, niet toe zal staan zijn nieuw ambt te aanvaardenen wel uit hoofde der algemeene achting die hij te Munchen geniet, waar zijn gron dige geleerdheid, zijn voorbeeldige zuiverheid van zeden en zijn echt Christelijke milddadigheid hem tot een der meest beminde en als onmisbaar beschouwde mannen hebben ge maakt. Dr. Couty de la Pommerais is in de gevangenis la Roquette geplaatst, in een der cellen, bestemd voor deter dood veroordeelden. Deze cellen, drie in getal, bevinden zich op de eerste verdieping. Die welke door la Pommerais is ingenomen is vier ellen breed en lang en vijf ellen hoog. Zij is verlicht door een groot venster. Het ameublement be staat uit een bed, een kagchel, een tafel en twee stoelen. Bij zijne komst in de gevangenis is hij gekleed in het ge wone grijze pak. Zijn dwangbuis hindert slechts in geringe mate zijne bewegingen. Hij kan zijn voedsel aan den mond brengen, doch het gebruik van mes en vork is hem ont zegd. Zijn spijzen worden hem gesneden voorgezet. La Pommerais ontvangt beter voedsel dan de andere ge vangenen. Deze krijgen des morgens ten 7 uur een portie brood, ten 8 uur soep, ten 3 uur groenten, waarbij des Donderdags en Zondags eenig vleesch is gevoegd. De ter dood veroordeelden hebben recht op een dubbele portie. La Pommerais wordt door een bediende en een soldaat bewaakt; hij kan hen slechts alleen toespreken om hen iets te vragen. Dezer dagen had te New-York een vergadering plaats van geloorigen. De predikant had op de vergaderden om der liefdadigheids wille een beroep gedaanen liet met dit doel zijn hoed rond gaan. Deze kwam evenwel tot den eige naar terug zonder dat er zich één cent in bevond. Hij keerde zijn hoofddeksel op de tafel omopdat ieder zijn rijken oogst zou kunnen zien, terwijl hij inmiddels uitriep: //Goddank, dat ik mijn hoed terug hebnadat hij door de handen is gegaan eener vergadering als deze." Aan de handwerkersvereeniging te Viareggio, die eeni- gen tijd geleden Garibaldi tot haren eerevoorzitter benoemd had., heeft de generaal het volgend schrijven toegezonden: //Caprera, 16 Mei 1864. - Broeders handwerkslieden! Niets kan voor mijn hart meer dierbaar zijn dan wat mij van u, onvermoeide zonen van den arbeid, toekomt. Toen God tot den eersten vader der levenden zeide: //In het zweet van uw aanschijn zult gij uw brood eten," schiep Hij de godsdienst der menschheid, den arbeid. Toen de Romein-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2