N°. 1319. Donderdag 9 Junij. A°. \$6l' Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noin- mers Vijf' Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12* Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ 0.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 m.; 3 u. 46 m.; 6 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 in.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zon en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2J- u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoen fabriek en op de Mieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u.t 's namiddags te 3 u, 40 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 m. 'snamiddags. Oost-IndÏ9cbe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 uur 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10 -4 uur. Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke /Vocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Christelijk Nationaal onderwijs. I. Mr. Groen van Priusterer schreef dezer dagen //Zoo mijn raad iets bij mijne geloofsgenooteu vermag, zal voortaan niet ligt iemand hunner zich aan de stembus onttrekken; zal voortaan niet ligt, om welke reden dan ook, iemand die evangelische volksopvoeding lief heeft, zijn stem geven, zon der genoegzamen waarborg dat zijn kandidaat ter bescher ming van het Christelijk Nationaal schoolonderwijsuit overtuiging, bereid is. - Laat dit voortaan, bij de uitoefe ning van het kiesrecht, het christelijk historische, het anti revolutionaire shibboleth zijn." 't Is welligt niet ondienstig te herinnerendat de thans bestaande wet tot regeling van het lager onderwijs is tot stand gekomen onder en door een ministerie, waarin nu wij len Mr. van der Brugghen zitting had, die aan hare zamen- stelling, vooral op het betwiste punt van Christelijk Natio naal onderwijs een zeer belangrijk deel hadzoodat ook hem nog na zijn dood en vele zijner geestverwanten die in leven zijn, het verwijt moet treffen, of niet onder de geloofsge- nooten van den heer Groen te kunnen worden geteld of wei nig of geen liefde voor evangelische volksopvoeding te be zitten of te openbaren. Het verschil ligt in het standpunt, waarop men zich plaatst. Elk vader, die zijn pligt ten aanzien van de opvoe ding zijner kinderen zóó inziet en de belofte bij hun doop afgelegd, helder voor oogen houdt, moet de overtui ging hebben dat de taak der opvoeding uitsluitend op hem rust cn die slechtswat het onderwijs betreftvoor een deel een gering deel aan anderen overdraagt. Het gezag in wiens handen hij die belofte heeft afgelegd, is verpligt toetezien dat hij die belofte trouw vervult en wanneer daarvoor wordt gewaakt en de tucht uitgeoefend, zijn er waarborgen dat de gewigtige taak der opvoeding naar eisch wordt vervuld. Zal de Staat daarop toezien dan moet schoolpligtigheid worden ingevoerd, zal de Staat voor evangelische volksopvoeding zorg dragen, dan komt men op den weg, die //tot staats- alvermogen leidt, dan is het te doen, om socialisme en cae- saropapie, om vereenzelving van den Staat met kerk en school," en dan moet men komen of //tot een Christendom boven ge loofsverdeeldheid, tot in het grenzenlooze rekbaar," of tot staatsscholen voor ieder kerkgenootschap, onder toezigt van het kerkbestuur. Zeer te recht beweren Afgescheidene Gereformeerde mede christenen kerk en school staan bij ons in een verband. De kerk moet er voor zorgen. Wij zijn sterke voorstanders van christelijke bijzondere scholen, maar op kerkelijk, op christelijk terrein. Maar wat de kerk moet doen, maar niet naar wensch kanmogen dan individuën de handen in de zaken der kerk slaan Hoeveel minder dan de Staatmag er wel worden bijgevoegd. De Staat zorgt voor onderwijs, omdat de ouders de taak van onderwijs niet op zich kunnen of willen nemen; omdat de kerk in gebreke blijften reikt de handom alleen te zorgen voor maatschappelijk onderwijs, het godsdienstig on derwijs de opvoeding overlatende aan het hoofd des gezins of aan de kerk. De Staat bouwt zijn onderwijs op de voor onderstelde ontwikkeling der beginselen van opvoeding die de kinderen ter school medebrengen en het onderwijs op de Staatsschool veronderstelt de opleiding tot maatschappelijke en christelijke deugden aangevangen en voortgezet, steeds onderhouden en bevorderd door hendie het huisgezin rege ren of besturen. De taak van den openbaren onderwijzer be paalt zich tot algemeene begrippen van christelijke deugd tot een christendom boven geloofsverdeeldheidzich zorgvul dig onthoudende van iets te leeren, te doen of toetelaten wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de gods dienstige begrippen van andersdenkendendie tengevolge van huiselijk of kerkelijk onderwijs in de godsdienst bij de school jeugd zijn ingeprent. De godsdienstlooze Staatsschool, zal evenmin als de mu ziek- of zangschool, de gymnastiek- of teekenschoolnadeel toebrengen aan het kind, dat een godsdienstige opvoeding erlangt. Maar 't is daarom zeer merkbaar voor onderwijzers, welk een geest in het huisgezin woont en heerscht, uit het gedrag eu de hebbelijkheden van het kind dat aan hunne zorg wordt toevertrouwd. Diezelfde ervaring doen allen op die jongelingen op verderen leeftijd meer van nabij kennen en hoe men de zaak ook voorstelt of beschouwt, dit is on- wedersprekelijk waar, dat er oneindig veel meer grond tot

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1