Büitenlandsch Nieuws. Op Donderdag, den 308ten Junijzal aan het Mi- nisterie van Binnenlandsche Zaken worden aanbesteedhet maken van verschillende gebouwen en inrigtingen op het sta tion Zutphenten behoeve van den spoorweg van Arnhem naar Heerenveen. Men verneemt, dat de ter beproeving aan de korpsen in gebruik gegeven nieuw model infanterie geweren niet aan de verwachtiug beantwoorden; dje van het 6de regement in fanterie te Vli9singen in garnizoen, zijn naar den geweer winkel te Delft teruggezondenom daar nader te worden beproefd. Men verneemtdat de verhooging op eiken brief, be steld op een dorp waar geen postkantoor gevestigd is, met den Isten dezer is afgeschaft. Te Botterdam zijn de eerste manden kersen uit Duitsch- land naar Engeland doorgeroerd. Op de 22ste gewone Vergadering der Zuid-Holland- 3che predikanten-vereeniging den 19den Mei 11. gehouden, was aan de orde van behandeling gesteld de vraag: //Zou het niet wenschelijk zijn, dat een aanmerkelijk aantal pre dikanten tot de vrijmetselarij toetraden?" Die vraag is niet be handeld, maar tot de volgende vergadering aangehouden. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Linschoten Ds. H. Bax aan de Vuursche en te Spijk Ds. W. Mense te Voorthuizen. Aangenomen door Ds. J. H. L. Roozemeijer te Vleu ten het beroep naar de Hervormde gemeeute te Nieuw-Loos- drecht en door den kandidaat W. Vliegenthart dat naar Overlangbroek. Ds. 6. Boer te Ouderkerk aan den IJssel heeft voor de beroepingen naar de Hervormde gemeenten te Veen te Opheusden en te Oldebroek bedankt. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Oldehove Ds. J. Reininkthans te Wes tergeest. Ds. K. Kreulen te Putten heeft voor het beroep naar de Christelijke Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Haar lem bedankt. Ter gelegenheid van een op handen zijnd feest, had men te Heerlen (in Limburg) een vreemdeling tot het vervaar digen van een vuurwerk aangenomen. Maandag avond daar mede met het licht bezig zijnde, vatte door zijn onvoorzig- tigheid eensklaps zijn voorraad buskruid vuur en werd hij bij de ontploffing met zijn stoel door het venster op straat geworpenzonder zich echter daarbij erg te bezeeren. Intus- schen geraakte de kamer, waarin zijn vrouw zich nog be vond in brandhij had tegenwoordigheid van geest genoeg om deze onmiddellijk te redden; zij had, minder gelukkig dan haar manzware brandwonden bekomen. Wat de ontstane brand betreftdeze was men spoedig meester. Het aantal zwemmers en baders bedroeg gedurende de maand Mei 1864 aan de zwem-en bad-inrigting Rhijn- zigt 1973. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 53°, te 1Ü uur 51°. Zaturdag morgen te 5 uur 49°, te 8 uur 53°, 's middags te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 64°. - Uit Trier wordt gemeld, dat de heer Daniël Hane- berg tot bisschop is gekozen van het bisdono Trier. De 14 kiezers waren slechts gedurende driekwartier uurs in de zaal vereenigd toen bekend werd gemaakt op wien de keuze was gevallen. De heer Haneberg is gevestigd te Munchen als abt in het benedictijner klooster aan Bonifacius gewijd en Prof. aan de universiteit aldaar in de Hebreeuwsche en Armenische talen. Hij is de 119de bisschop van Trier; sedert de opheffing der keurvotstelijke en aartsbisschoppelijke waardigheid is hij de vierde. Als een blijk van een schier ongeloofelijke onverdraag zaamheid in 1864, wordt uit Pesth medegedeeld, dat de stedelijke regering van Kaposvar, (hoofdstad vaD het Sumeger eomitaat Hongarije)een verzoek heeft gerigt aan het comi- taats-gerechthoudende, dat het den geneesheeren van de Israëlitische belijdenis moge verboden worden bij het vaccine ren van Katholieke kinderen gebruik te maken van pokstof ran Israëlitische kinderen afkomstig. Binnen eenige dagen zal te Parijs in de nabijheid van het Grand Hotel een magazijn van kleinodiën worden ge opend, waarvan men te vergeefs de wedergade zou zoeken. De verschillende soorten van edelgesteentendie daar zullen tentoongesteld wezen zullen menigeen aan de grot van Monte- Christo herinneren. Uit Egypte zijn eenige voor den baron James Roth schild bestemde spierwitte ezels in den besten welstand naar Parijs ovevgebragtbeuevens verscheiden andere vreemde en zeldzame dierenwaartoe een makke gazelle voor mevrouw Rothschild behoort. Keizer Napoleon heeft Prof. E. Rénan benoemd tot adjunct-onder-directeur van de afdeeling manuscripten bij de Keizerlijke bibliotheek te Parijs. (Zie telegram). De Minister van Onderwijs meent, dat Rénan niet weder op voegzame wijze de leerstoel kan beklimmen, waarop hij zich slechts eenmaal heeft vertoond. Door zijn benoeming zou aan den abnormalen toestand een goed einde komenof schoon men reden meent te hebben om te veronderstellen dat Prof. Rénan de nieuwe betrekking niet zal aannemen. Men zal zich herinnerendat de advocaat Sandon die vroeger door den heer Billault werd gebruikt om de verkiezingen in de Fransche departementen te organiseren later op verzoek van den Franschen Minister te Clarenton in het krankzinnigengesticht opgesloten werd en eerst on langs daaruit werd ontslagen na daar verscheiden jaren te hebben doorgebragt. Dezer dagen was die heer het slagtoffer eener vergissing. Dei morgens verschenen twee policie-agen- ten in zijn woning en geleidden hem eerst naar den prefec tuur van policie te Parijs en daarna in een rijtuig naar Cla renton. Twee dagen later werd de heer Sandon eerst ont slagen en toen vernam hijdat de senaat een verzoekschrift van hem tot het in staat van beschuldiging stellen van eenige bloedverwanten van, den heer Billault had ontvangen, maar dat de senator Lacrosse later had ontdekt dat het stuk valsch was. Het Woensdag door de Japansche gezanten te Parijs gegeven diner was zeer schitterend en werd bijgewoond door 7 0 gastenwaaronder men de Ministers van Marine en van Buitenlandsche Zaken opmerkte. De Zitting ran den Senaat in Frankrijk is Donderdag gesloten. De debatten in de Belgische Kamer van Vertegen woordigers beginnen ongemeen levendig te worden en ken merken zich door ergerlijke incidenten. Men zegt, dat de R. K. geestelijkheid door het Rus sische gouvernement op nieuw aan een zware beproeving zal worden onderworpen. Alle kloosters, op een na, zullen wor den opgeheven en naar dat eene klooster alle monniken wor den heengezonden. Er zullen in het vervolg geen monniken meer opgenomen mogen worden. Men meldt, dat het Spaansche eskader de haven van Callao geblokkeerd houdt, zoodat aan verscheidene Peruaan- sche oorlogschependie aldaar liggenhet uitloopen belet wordt. Uit Londen wordt geschreven, dat men in de diplo matieke kringen aldaar het bestaan van het Kabinet Palmer- ston-Russell zoo ernstig bedreigd acht, dat het Whig-Minis- terie de qplossing van het Duitsch-Deensche vraagstuk mis schien wel niet eens zou kunnen beleven. De honden-tentoonstelling te Londen is 11. Donder dag, zijnde de vierde dag der opening, door nagenoeg 10,000 personen tegen betaling van 1 sh. bezocht geworden. Uit New-York wordt van den 18den Mei 11. herigt: //Het is opmerkenswaardig, dat beide strijdenden denzelfden God bidden om bijstand in eene wat zij beide een rechtvaar dige zaak noemen. De overwinnaar zal waarschijnlijk den uitslag toeschrijven aan een rechtvaardig Opperwezen zelfs al ware het de minst rechtvaardige zaakdie zegevierde. Volkeren zoowel als individuën meenen soms de hand eener beschermende Voorzienigheid te zien, iedere Natie noemt er voorbeelden van. Zonder over dit onderwerp verder uittewy- den, moet ik opmerken, dat tot heden die hulp steeds met de Zuidelijken schijnt geweest te zijn. Na de bloedige slagen in Virginia hebben wij drie dagen van onophoudelijken re gen gehad, die den grond in modder hebben herschapen, Grants bewegingen belemmeren en Lee tijd geven zich te herstellen en gereed te maken tot nieuwe worstelingen."

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2