Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. hand te reiken aan een wet, ten gevolge van wier aanne- 1 ming de heer Schimmelpenninck in de Tweede Kamar Mr. Groen van Prinsterer verving? Wij betwijfelen het zeer en het is nu onze taak, om op de meest onpartijdige wijze, uit innige overtuiging, beredeneerd en consciëntieus, aan onze medekiezers optegevenwat ons het meest aanbevelenswaar dig voorkomt in den tweeden kandidaat Mr. DANIEL TIEBOEL SIEGENBEEK. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Groningen Jhr. Mr. R. A. Quintus, thans rechter in de arr.-rechtbank al daar, uit welke betrekking hij met 1 Julij aanstaande eervol is ontslagen. Men verneemt, dat Z. M. tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw heeft benoemd den heer Auguste Couvreur, secretaris van de Internationale Maatschappij tot bevordering der sociale wetenschappen. Naar men verneemt, zijn door Z. M. den Koning van "Hannover benoemd tot ridders der Guelphen-ordede heeren F. van Heukelom buitengewoon lid van den Raad van State, president van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdampresident-commissaris van de spoorweg maatschappij Almelo-Salzbergenen A. Kistel te Almelo, in genieur-directeur derzelfde maatschappij. De Eerste Kamer heeft Donderdag hare werkzaamheden hervat. Er was nog geen genoegzaam getal leden aanwezig. Er is mededeeling gedaan van ingekomen stukken en wets ontwerpen. De Eerste Kamer heeft heden Vrijdag hare werkzaam heden hervat en zich bezig gehouden met de zamenstelling der afdeelingen die hare voorzitters en ondervoorzitters heb- i ben benoemd. De leden hebben zich vervolgens vereenigd tot bet on derzoek der ingekomen wetsontwerpen. De heer G. L. Baud heeft aan het bestuur van de Kiesvereeniging //Vaderland en Koning" te 's Hage te ken ner gegeven, wegens redenen van gezondheid de hem aan- gebodene kandidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer te moeten van de hand wijzen. Z. K. H. de Prins van Oranje zal zich aanstaanden Zondag uit de residentie naar Haarlem begeventen einde als inspecteur-generaal over het wapen der kavallerie een inspectie te houden over het 3de regement dragonders aldaar in garnizoen. -De heer Thorbecke, Minister van Binnenlandsche Za ken is Donderdag uit de residentie naar Amsterdam ver trokken. Volgens de door den Minister van Financiën thans aan de Tweede Kamer overgelegde statistieke opgaven zouden de plannen der Regering tot afschaffing van alle plaatselijke verbruiksbelastingen de volgende uitkomsten voor de ge meente Leiden opleveren als A. Aan accijnsen, opc. op de grondbelas ting en het personeel wordt geheven voor 213,697 B. Volgens het plan zou van het gedistilleerd van de grondbelasting en van het perso neel worden geheven191,520 C. Dan nog zou een te kort bestaandat door hoofdelijken omslag moet worden gevonden ten bedrage van n 22,177 behalve de hoofdelijke omslag van f 47197, die bestaat. Volgens de begrooting van 1864 wordt de opbrengst dei- plaatselijke belastingen aldus geraamd A. Accijnsenf 187,500 Opcenten, grondbelasting en personeel. 30,642 te zamen f 218,142 af: perceptiekostenn 30,722 Zuiver f 187,420 Hoofdelijke omslagn 5 9,000 in 't geheel f 246,420 Hoofdelijke omslag. 59,000 Zuiver f 246,420 naar onze berekening komt daarvoor tot equivalent: B. f 1 5 per vat gedistilleerd kan opbrengen in verhouding van f 77,000 tegen f 19,80 per vatf 57,750 40 opcenten grondbelasting24,000 200 n personele belasting n 110,000 191,750 C. Zou nog een hoofdelijke omslag noodig zijn van54,670. Uit de thans verschenen redevoering van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken omtrent onteigeningswetten voor spoorwegen blijkt nopens den stand der werkzaamhe den en de vermoedelijke tijdstippen van oplevering of ex ploitatie van sommige lijnen het navolgende: De Minister had alle reden om aantenemen, dat tegen het einde van dat jaar de weg tusschen Arnhem en Zutphen in exploitatie zal komen. Zutphen-Deventer zal in Augustus 186 5 in exploitatie kunnen genomen worden. Zutphen tot Hengelo in October 1865. Hengelo tot de Duitsche grenzen in April 1866. Leeu- warden-Groningen in Julij 1866. Alkmaar-Nieuwediep in Januarij 1866. Maastricht-Venlo in Julij 1865. Tilburg- Boxtel in Mei 186 5. Breda-Moerdijk in Maart 1866. Deze termijnen zijn overigens ruim genomen om, gelijk in het Bijblad staat: //liever te verrassen door spoed dan teleur testellen door lang te wachten." Donderdag avond was er receptie bij Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deynoót, als burgemeester der residentie herbe noemd. Het muziekcorps der schutterij bragt ten 10 uur een serenade. Als bijzonderheid wordt vermeld, dat de stoet, in plaats van met flambouwendoor petroleumlampen op staken gesteld werd verlichthetgeen een zeer goed effect opleverde. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft beslotenom f 500 te bestemmen voor het nemen van een proef (vermoe delijk op 1 Julij a. s.) met een stoombrandspuit van de heeren Martin Kaufman en Comp., hoofdagenten van Merry- weather en Sons te Londenaan welke spuit de voorkeur rooi de proefneming gegeven wordt, hoofdzakelijk omdat zij 400 gallons water per minuut geeft, van dubbele cylinders voor zien is, den waterstraal 180 voet hoog opwerpt en aan de eischen eener bepaalde zwaarte beantwoordt. Van een wel onderrigte zijde werd ons medegedeeld dat het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Zendelingge nootschap was opmerkzaam gemaakt, op de onberekenbare gevolgendie er voor het genootschap uit zouden voortvloei- jen wanneer Dr. P. J. Zaalberg van 's Gravenhage als feest redenaar in de aanstaande jaarvergadering optrad. Men vreesde dat een aanzienlijk aantal bestuurders en leden zich zouden laten overschrijven bij de Utrechtsche Zendingvereeniging en daardoor aan den geldelijken toestand des Genootschaps een onberekenbaar nadeel zou worden berokkend. Onder die om standigheden zou het hoofdbestuur een uitnemend geschikt voorstel zijn aan de hand gedaan om den zendeling Graaf land na gehouden overleg met Dr. Zaalberg in diens plaats te laten optreden, omdat juist daardoor de schikking een beteren schijn bekwam dan de optreding van den secundus. Men verzekert ons, dat Dr. Zaalberg daarmede genoegen had genomenmits zich voorbehoudende een volgend jaar die taak te vervullen. Het zal nu later hlijken of de mede- deelingen, die wij nu uitvoeriger doen, omdat zij zijn te gengesproken al dan niet uit de echte bron waren voort gekomen. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Hollandsche Veld Ds. J. A. P. Ris Lambersthans te Maassluis. Bedankt voor het beroep naar Hardinxveld door Ds. A. Dekkers, thans te Chaam. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 50°. Vrijdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 54°, 's middags te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 59°. Men verzekert, dat de Oostenrijksche regering een derde eskader zal uitrusten, bestemd om te blijven waken voor de veiligheid der Noordzeekust van Duitschland. Naar men zegt zal Hannover de haven van Geestemunde openen als station voor bedoeld eskader en zullen de Hanse-stedeu

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2