Buitenlandsch Nieuws. raadde, zich door een warm kop koffij wat optekwikken toen zij verklaarde daarvoor geen geld te hebbenzorgde deze voor de verkwikking; zich, terwijl de bedelaarster dronk, op de kist van hare buur nederzettendewaarvan zij echter door de weinig erkentelijke bedelaarster vrij bits werd af gejaagd. De vrouw verliet daarop hel armoedige kamertje. Toen zij den volgenden morgen eens wilde zien, hoe het hare buurvrouw maakle, vond zij deze dood over de be doelde kist liggenlater werd dit meubel geopend en on derzocht, en daaruit kwamen, tot verbazing der omstanders, eenige honderde guldens in allerlei muntspeciën ie voorschgn alleen aan centen was er voor meer dan f 300 voorhanden. Bij den veenbrand aan de Lutterhoofdwijk zijn ruim vijf millioen turven verbrandalsmede vier huisjestoebe- J hoorende aan drie verveeners. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Schiedam Ds. F. Haverschmidt aan den Helder. Ds. J. W. Roell te Terheyde bij Breda heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Velzen aangenomen. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat in den nacht van den 17den op den 18den December 1863 aan boord van het onlangs te Batavia aangekomen Nederlandsche fregatschip Botterdamkapitein Adriaans is bevallen Cor nelia van den Berg, echtgenoote van den sergeant-majoor vuurwerker, bestemd voor de dienst in Nederlandsch-Indië, J. F. van Hemert, en in den nacht van den 6den op den 7den Februarij 1864 aan boord van hetzelfde schip, gedu rende dezelfde reis, een andere Cornelia van den Berg, eveneens gehuwd met een sergeant-majoor vuurwerker voor de dienst hier te landegenaamd J. H. Gebink. Uit Padang schrijft men, dd. 19 Maart, het vol gende: Zondag avond ten 10 uur ontstond er brand al hier in het huis op de Sawahbewoond door mevrouw de wed. K. Deze brand namaangewakkerd door een vrij he- vigen wind, in korte oogenblikken zoodanig toe, dat er, met uitzondering van eenige kostbaarheden en een gedeelte der meubelen, niets kon gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend doch wordt die algemeen aan kwaad willigheid toegeschreven ofschoon de politie nog niets dien aangaande op het spoor is. Niets was tegen brandschade verzekerd; het verlies wordt op ƒ20,000 geschat. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 56°, des avonds te 8 uur 68°, te 10 uur 60°. Donderdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 53®, 's middags te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 62°. Te naauwernood is het badsaizoen aangevangen te Spa, of reeds maakt men gewag van verschillende slagtoffere van het spelwelke totaal geruïneerd die stad hebben moeten verlaten. Het aandeel, dat de Staat dit jaar zal trekken van de opbrengst der bankenbelooft belangrijk te zullen zijn maar toch ziet ieder die zijn Vaderland waarachtig liefheeft met verlangen uit naar het tijdstip, waarop een Gouverne ment dat noodlottige spel zal verbieden en een geldelijk be lang wil ten offer brengen aan de eer en het geluk der ge zinnen en aan de openbare zedelijkheid. De Neue Preuss. Zeitung deelt mededat gedurende de belegering der Duppelerschansen alleen uit de batterijen van Gommelmark ruim 10,000 schoten zijn gedaan. Dit aan tal schoten is slechts een zeer gering gedeelte van het to taal, want het is menigwerf gebeurd, dat al de batterijen gedurende meer dan 12 uren achtereen onophoudelijk vuur den zoodat de artilleristen zoo zwart waren geworden van den kruiddamp als echte rnooren uit Abyssinie. Elke 10,000 schoten kosten den staat 50,000 thai. i -Naar aanleiding der viering van den 300sten sterfdag van Calvijn heeft de regering van Genève de som van bon der duizend francs beschikhaar gesteld ter bestrijding der kos ten van een nieuw orgel in de Pieterskerk aldaar. Uit Rome wordt gemeld, dat de, Pausals bewijs van dankbaarheid voor zijn volkonen herstelling, den geneesheer Viale een gouden medaille en het kruis der orde van Pius geschonken heeft. Te Argental was in de hoofdkerkbij het doen van de communie van een 80tal meisjes, bijna een ontzettend on geluk voorgevallendoordien het witte kleedje van een der f kinderen vuur vatte door het nedervallen van een vonk van een der waskaarsen. Daar al de kinderen in het wit gekleed waren en lange sluijers droegen en bovendien gelijktijdig door het afstooten van een waskaars de aan het altaar aangebragte versierselen vlam vatteden, ontstond een tooneel van onbe schrijfelijke verwarring, te midden waarvan zich aanvankelijk het ergste deed vreezen. De koelbloedigheid van sommigen der aanwezigen slaagde er echter in een groote ramp te voorkomen, lntusschen zijn drie kinderen vreesselijk gebrand terwijl een aantal andere personen door het hevige gedrang naar de deur, gekwetst werden. Op nieuw heeft men bg deze gelegenheid de treurige onderviudiug kunuen opdoen hoe gevaarlijk het is dat kerkdeuren naar binnen opengaan en de toegangen in het algemeen zoo naauw zijn. Volgens de berigten uit Amerika zou het in de be doeling van Grant liggen om tot eiken prijs zijn offensive beweging voorttezetten. Zijn geheele taktiek zou, volgens den Moniteur, in een zuiveren verdelgingsoorlog bestaan. Hij had aanvankelijk p. m. 275,000 man onder zijn bevelen en Lee slechts p. m. 190,000 man. Nu berekende Grant, dat alt hij maar altijd vechten konde overwinning ten slotte den sterkste ten deel moest vallen. Al verliest hij voortdurend 2 man tegen 1, dan is hem dat volkomen onverschillig, mits de eene bataille maar onmiddelijk op de andere volge. En zoo is hij vast besloten om zijn geheele 275,000 man ten offer te brengenom daarmede het leger van Lee te vernietigen. Hoe belagchelijk het schijnen moge is het Grant's verlangen, dat van beide legers, zoo noodig, geen enkel soldaat ovcrblijve. Hij vindt dan nog hulpbronnen van al lerlei aard en een nieuw leger in den rug, terwijl de Zui delijken met de vernietiging van het leger van Lee redding loos verloren zijn. Van daar die aaneenschakeling van veld slagen en gevechten die Grant uitlokt, niettegenstaande hg in den regel 2 man verliest tegen Lee 1. Volgens de laat ste berigten had Grant reeds meer dan 50,000 man met onverzettelijken wil en onverbiddelijke hardnekkigheid aan zijn bloedige taktiek ten offer gebragt. Het verlies der Zui delijken is niet met juistheid bekendmaar het moet uit den aard der zaak hoogst aanzienlijk zijnde Noordelijken hebben toch reeds meer dau 8000 man krijgsgevangen ge maakt. OFFICIEEL NI HUW 8. Burgerlijke Stand van Leiden, van 26 Mei tot en met 1 Junij 1864. (fevallen: J. M. Mulder, geb. Verlint, Z. A. C. van Berkelgeb. Faes, D. - G. Kooien Z. - J. Hannaart, geh. Beuzemaker, D. - M. van Zonneveld, geb. Schols, D. A. van Tol D. - J. W. Jokeman D. - A. C. Tierolf D. - M. de Groot, geb. Wetselaar, D. - R. Smits, geb. Vlie land, D. C. Eikerbout, geb. Hofkes, D. J. Hoppen brouwer, geb. Bodijn, Z. - A. Boekwijt, geb. Weissenstein, Z. - G. Nieuwenhuizengeb. van der WeijdenZ. - M. E. Meerburg, geb. Naber, Z. - C. van der Ven, geb. Bal- dinger, Z. - J. M. Schmitz, geb. Kret, Z. - C. Planjer geb. Klinkenberg, D. - M. de Coster Z. - M. J. Dam, geb. Petit, Z.- - M. Maas, geb. KortekaasD. - H. Zwarts, geb. Geeven, Z. - J. P. Bekooggeb. de Cler, Z. - J. S. J. Stoute, geb. Leemans, Z. - A. Kettenis, geb. Tu- renhoutD. Gehuwd i F. H. Smit jm. met J. de Vrind jd. D. Wijsman jm. met M. J. Dickhoff jd. - H. van der Wiel jm. met M. Bedier jd. - J. Richter jm. met M. W. Jong bloed jd. J. Beuzemaker jm. met J. C. Monté jd. W. Scheffer wedn. met O. M. Wilier jd. Overleden: E. de Beer D. ruim 5 m. - E. Leemans D. ruim 2 j. - J. Jong Z. 3 m. - M. E. Groeneveld D. 8 m. - D. Hemerik Z. ruim 13 m. - E. J. Faas, geb. Loosvelt, 75 j. - P. van Dijk 82 j. - J. Schuddemat Z. 11 w. - W. L. Vinkestein Z. 4 j. bijna 4 m. - M. W. ▼an der Hertgeb. de Vos, 7 5 j. - A. E. D. Pielsticker, geb. Oosterlinck73 j. P. Lem Z. 1 j. 6 m. - C. P. J- Snoek Z. 8 m. - L. P. D. Kloppert 26 j. - J. de No bel geb.. Schuurmans, 63 j. - L. de Vroede 23 j. - J. E. Wijtenburg Z. 2 j. 4 m. M. Korenhof Z. 10 w. - A. Fla- man geb. van Rooijen, 63 j. - C. Hoppenbrouwer Z. bijna 11 m. - J. J. Laman Z. 6 w.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 3