Binnenlandscit Nieuws. gelegenheid te bieden hunnen afgevaardigde, die'gewogen doch te ligt wordt bevonden rustig naar zijn haardsteden te doen terugkeeren. Of is eindelijk de adellijke titel Schinomelpennincks aan beveling maar hebben wij aan onzen edelen Baron Taets niet genoeg? Doch inderdaad koester ik van onze kiezers een meer gunstige verwachting. Moge bij den stroom eener tijdelijke reactieaangeblazen door plaatselijke Huiszitten-passieons iemand als bij over rompeling zijn opgedrongen, die door niets uitmuntte dan door zijue neiging tot reactie, de oegen zijn thans geopend, de tijden zijn veranderd, de hekken zijn verhangen en stel len mij niet alle billijke verwachtingen te leurzegevierend treedt uit de stembus te voorschijnde naam van onzen hooggeschatten Burgemeester Mr. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Eeu kiezer, die ook voor de eer van Leiden een haar waardigen verte genwoordiger wenscht. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de medische faculteit aan de Leidsche Hoogeschool Dr. J. C. G. Evers te 's Gravenhage en tot notaris te Capelle aan den I.Jssel K. Achterberg, kand.-not. te Loenen. De audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken zal op Zaturdag niet plaats hebben. Bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer komt in Drenthe zeer in aanmerking Mr. L. Oldenhuis Gra- tarina, rechter in de arr.-rechtbank te Assen. Door de Kiesvcreeniging: //Eerlijk duurt het langst" te Deventer, zijn voor de aanstaande verkiezing van leden der Tweede Kamer met algemeene stemmen tot kandidaat be noemd Mr. G. Dumbar, aftredend lid, en Mr. A. van Del den lid der Gedep. Staten van Overijssel. -De Kiezersvereeniging//Vaderland en Koning" te 's Hage heeft tot kandidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamerin het hoofdkiesdistrict 's Gravenhagege kozen den beer G. L. Baud, oud-minister van Koloniën. Men weet dat dit jaar aldaar aftreedt Jhr, Mr. W. T. Ge vers Deijnoot, die door de Kiezersvereeniging//Nederland" op nieuw tot kandidaat is gesteld. In de laatstgehouden raadsvergadering te Deventer werd rapport uitgebragt door de commissie, benoemd om den raad te praeadviseren over het al of niet wenschelyke van terugtekomen op het vroeger geuomen besluit om het Athe naeum opteheffen. De commissie verklaart, dat het instand houden van die inrigting, zooals die nu is, niet wenschelijk is, doch zij geeft den raad in overweging om, bij wijze van proef, onder den naam van Athenaeum een inrigting van hooger onderwijs daartestellenwaartoe voor een groot ge deelte de hoogere burgerschool dienstbaar zoude behooren ge maakt te worden inzonderheid wat betreft het onderwijs in physica eu chemie, dat door de élèves van het Athenaeum aan de burgerschool zoude kunnen worden genotende leer stoelen in de nieuwe eu oude letteren, in de Oostersche talen en in de rechtsgeleerdheid zouden voor het Athenaeum blijven bestaan, de eerste afdeeling van het gymnasium (la- tijnsche school enz.) zou worden opgelost in het Athenaeum. De commissie is van oordeeldat haar voorstel ook vooral d&arora aanbeveling verdient, omdat het financieele bezwaar voor zulk een inrigting van minder belang is, met het oog op de enorme sommen, die jaarlijks in de gemeente voor onderwijs en voor kunsten en wetenschappen door den raad worden goedgekeurd. De raad heeft hierop besloten ora dit belangrijk rapport met bijlagen te doen drukken, aan de leden van den raad een exemplaar te doen bezorgen en het advies er over inte- winnen van heeren curatoren van het Athenaeumvan den raad van bestuur over het gymnasiumen van de commissie yan toezigt voor de hoogere burgerschool. Op voorstel der commissie is, om het urgente der zaak in het belang van de oprigting der hoogere burgerschool met algemeene stemmen terstond besloten om het gebouw van het Athenaeum met alle verzamelingen die het eigendom der gemeente zijn, tegen 1 Augustus a. s. te doen overgaan aan de hoogere burgerschool. Men verneemt, dat de heer J. B. Lehmans van Nijme gen na afgelegd examen aan de Hoogeschool te Wurzburg, is bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Woensdag had in den Doelen te 's Hage onder voor zitting van den heer Petrus Regout de 10de Algemeene vergadering plaats van de Vereeniging van en voor Neder- landsche Industrieelen. Na een inleidend woord van den voor zitter gaf de secretaris het driemaandelijksch verslag, deed de penningmeester rekening en verantwoording over het vorig dienstjaar en werden voorts onderscheidene belangrijke me- dedeelingen gegeven en besproken van handels-agenten uit de meer afgelegen Europesche en buiten-Europesche havens, omtrent de daar bestaande vooruitzigten tot uitbreiding of vernieuwing van handelsbetrekkingen, inzonderheid met op - zigt tot de voortbrengselen van Nederlandsche Industrie, On bekendheid met hetgeen hier te lande werkelijk gemaakt wordt en het gemis van versnelde en regelmatige stoomvaart, waar door zelfs België ons in die verwijderde streken de pas af snijdt, worden doorgaans als hoofdoorzaak aangegeven. De in de voorgaande vergadering besproken wijzigingen in de sta tuten der Vereeniging zijn, met nog eenige in den loop der vergadering ter tafel gebragt, meerendeels aangenomen. Over de aangekondigde hervatting raD pogingen tot herziening- der wetgeving op het Indisch tarief en afschaffing van ge meentelijke verbruiks-belastingen zijn mede zeer belangrijke beschouwingen gewisseld. De Vereeniging had weder eenige nieuwe leden aangewonnenen een vacature in het bewind is aangevuld door de benoeming van den heer J. Lefèbre (firma Weygand en Comp.) te 's Hage. De algemeene vergadering van de Nederlandsche Ver eeniging tot afschaffing van sterken drank zal den 5den en 6den Julij te Nijmegen worden gehouden. De openbare vergadering wordt gehouden in de concertzaal, de huishou delijke in het lokaal van het departement der Maatschappij //Tot Nut van 't Algemeen. Sprekers ter openbare verga dering zijn de heeren Dr. C. E. Heijnsius, geneesheer te Am sterdam; Hofstede de Groot, hoogleeraar te Groningen; eu Hugenholtz, predikant te Leeuwarden. Met genoegen deelen wij mededat het nader onder zoek omtrent de zaak van den schipper, die Vrijdag namid dag dadelijk bij zijne aankomst te Zutphen werd gearres teerd onder vermoeden in dronkenschap den dood van een zijner kinderen te hebben veroorzaakt, zijne onmiddellijke in vrijheidstelling ten gevolge heeft gehad. Uit het verhoor is geblekendat ja een der kindereneen dochtertjeover boord ia gevallendoch volgens de eigen getuigenis van het kind zonder iemands schuld, terwijl het dadelijk door den broeder werd gered. Te Brussel heeft zich esn commissie gevormdwaarvan de baron de Gerlacbe voorzitter is, ten doel hebbende een reis naar Rome, aldaar 15 a 20 dagen te vertoeven en verder te bezoeken Marseille, Napels, de Vesuvius, Genua, Turin, Genève, Bazel, Maintz en Keulen. De reis duurt één maand en kost f 400 per persoon. Men kan zich ter beko ming van inlichtingen vervoegen bij Mr. van der Biesen te Amsterdam en Jhr. van Bommel te Rotterdam. Het hoog militair gerechtshof te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van den kanonnier de G., die, bij gele genheid van zamenscholingen te H., in December 11. den heer v. O., kapitein der dd. schutterijwelke zich in uniform ge kleed en met de distinktieve teekenen van zijnen rang voor zien met een gedeelte zijner kompagnie aldaar bevondmet woorden grovelijk heeft beleedigden beslist, dat genoemde kanonnier zich daardoor niet heeft schuldig gemaakt aan het militaire misdrijf van insubordinatie, maar aan het burger lijke misdrijf van het beleedigen met woorden van een be velhebber der gewapende magt in de waarneming zijner be diening. Deze beslissing is voor de verhouding van de schutterijen en het leger tot elkander van groot gewigt. Het provinciaal gerechtshof van Overijssel heeft het vonnis van de arr.-rechtbank te Zwolle bevestigdwaarby mevrouw de weduwe Pruimers ontzet is van de voogdy over haar kind. - Dezer dagen heeft zich te Maastricht een nieuw bewijs voorgedaan hoever de schraapzucht gaan kanEen bekende bedelaarster kwam onlangs van hare tournée zoo ontdaan en afgemat te huis, dat een goedhartige buurvrouw haar aan-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2