i\°. 1814. Vrijdag 3 Junij. i I A"\ 1 Zal het kiesdistrict Leiden eindelek eens weder op een waardige w{jze verte genwoordigd worden f Ingezonden -4& - X.' XV .4' LE1D8CI! IS A li II U il. De*e Courant verschijnt «Iken dag, be- htilve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afxonderlijke Not»- mrrs Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.7§. Iedere regel meer 12$ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 3b Cts. Spoortreinen Tan Leiden naar '«Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam ts 8 u. 38 in.; 10 u. 15 ra.; 1 n. 14 m.; 5 u. 46 m.; 0 u. 6 m. 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 34 ra.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 49 m.; 9 u. Op Zol en Feestdagen van 's Gravenhage naar Leiden 10 u. 52 m. 's avonds. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, .Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezouderd da Zondag, 5 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag 2$ u., de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 3 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, ICatoeufabriek en op de Mieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 m. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 40 m. '«avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 40 ra. 's namiddags. Oost-Iodiso.'to Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg- Teiegraat dagelijks vau 7 uur 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. 'Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdaga van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Seeretarie is open dagelijks van 1.04 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect ia te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van S 1 uur en van 36 nur; der In- eu Uitgaande Rechten en Acci'nsen dagelijks van 91 unr en van 36 nur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9— 2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 34; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Door de Kiesvereeniging Grondwet en Koning wordt al» kandidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voorgesteld Mr. D. Tiehoel Siegenbeek, Bur gemeester dezer stad eu lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland. Andere willen herkiezen het aftredend lid Mr. R. J. Schimmelpenninck. Kau de keus twijfelachtig zijn Aan de eene zijde onmiskenbare talenten en een ruimen blik in het gansche maatschappelijke raderwerk. Aan de andere zijde be krompenheid en middelmatigheid. Aan de eene zijde be dachtzaam vooruitstreven op den baan van vrijheid en ont wikkeling - aan de andere hardnekkig vastklampen aaD wat verouderd en versleten is. Aan de eene zijde onpartijdigheid en verdraagzaamheid - aan de andere deelgenootschap aan vereenigingen van uitsluiting. Aan de eene zijde steun van het tegenwoordig regeringsbeleid zoo lang het de nationale wen- schen Verwezenlijkt, - aan de andere belemmering, tegen stand reactie. Of is het noodig Leidens ingezetenen de verdiensten van hunnen Burgemeester te schetsen? Als ware het hun niet be kend hoe hij in zijn vroegere betrekking van officier van jus titie bij onze rechtbank is geweest de onkreukbare en onpartij dige handhaver van recht en wet; hoe hij in de rechtsge leerde wereld werd geacht een der sieraden van de Neder- landsche magistratuur; hoe onze geëerbiedigde Koning hem waardeerde toen hij zijn borst met het ridderkruis versierde. Was het wonder dat, toen door het overlijden van ziju voor ganger de burgemeesters-zetel was. ledig geworden de gan sche burgerij Siegenbeek als met den vinger aanwees om de plaats te vervullen? en hoe groot ten zijnen opzigte de ver wachting ook geweest zij, hij heeft ze niet beschaamd. Wie slechts eenigermate met Leidens voormaligen en tegenwoor- digen toestand bekend is, zal moeten getuigen, hoe sedert eenige, weinige jaren het uiterlijk aanzien der stad veranderd is, hoe nieuwe gebouwen verrijzenhoe de stratengrachten en pleinen verfraaid worden en dat alles zonder dat in het minst hoogere lasten op de schouders der ingezetenen gelegd worden. Handel en nijverheid vinden in den burgemeester welwillende steunde arbeiders en minvermogenden een raenschlievenden beschermer. Veelzijdig ontwikkeld met een open zin voor kunst en wetenschap, wijdt hij zijn onverpoosde zorgen aan het onderwijsdien zoo magtigen hefboom tot uitbreiding der nationale welvaart en het is aan zijn onver moeid streven te dankendat wij ons binnen kort in het be zit zullen zien van een hoogere burgerschooldie naast onze Akademie en de weldra alhier te vestigen Indische school, Leiden zal verheffen tot een brandpunt van beschaving en volksveredeling, als hetwelk bijna nergens de weerga zal wor den aangetroffen. Wilde ik hier nog iets bijvoegen ik zou de kiezers er op kunnen wijzen hoe Siegenbeek sedert jaren behoort tot de meest krachtige hervormers van het Neder- landsche gevangeniswezen, en hoe hier ter stede naauwelijks een loffelijke instelling wordt gevonden, waarvan hij niet het hoofd of de ziel is. En nu wil ik het eiken onpartijdige gevraagd hebben kunnen de kiezers van het district een vertegenwoordiger kiezendie zoo zeer a) de vereischteu van volksvertegen woordiger in zich vereenigtp Ja ik schroom niet te zeggen zoo lang onafhankelijkheid, zelfstandigheid van karakter, be kwaamheid grondige kennis van menschen en zakenrijpe ervaring gematigd liberale gevoelens op waren prijs gesteld worden, zal niemand de eereplaats van volksvertegenwoor diger misgunnen aan onzen Burgemeester, die, welke ver zinsels men reeds bezig is uittestrooijen het hoofd der bur gerij zal blijven, ook dan, wanneer hygelijk wij hopen, door ons naar 's landsvergaderzaal zal worden afgevaardigd. Of willen de kiezers hein Graaf Schimmelpenninck voor trekken? Geloove het wie wilof is soms Leiden met reactie gediend? Wenscht zij, de stad van wetenschap bij uitnemend heid zij die hare lichtstralen over Nederland en Europa ver spreidt, wenscht zij duisternis en teruggang? Wil hare nij verheid belemmering, willen hare fabriekanten domperigheid en stilstand Of heeft soms de heer Schimmelpenninck zich jegens ons district, jegens onze stad zoo bijzonder verdienstelijk gemaakt, dat ons aller hart dankbaar moet kloppen en zijn veelvuldige politieke feilen door zijn ijver voor onze locale belangeD op gewogen worden? Of moet Mr. Schimmelpenninck, omdat hij zit, blijven zitten Als had niet de Grondwet wijsselijk de periodieke aftreding voorgeachreven ten einde de kiezers de

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1